Aktuálně: 3 978 inzerátů203 813 diskuzních příspěvků18 181 uživatelů

Trubčice

bohemia.gall (neregistrovaný) 09.06.2024, 21:34:10 xxx.xxx.14.132
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 09.06.2024, 19:49:04

Prečo mu neverim…trůdice měl všude a zrazu je hrboplod na dvou plástech v pár buňkách…kde jsou ty zakladené plásty?

Tom50
Tom50 09.06.2024, 21:50:10 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele bohemia.gall z 09.06.2024, 21:34:10

Přisadím si. V tomto vč není něco dobře, je doslova strašně málo obsednuté a hlavně, dát matečník na druhý rámek od kraje? Jasně, asi TS a tak je to u česna. Stejně je to divné.

Taky jsem nepřehlédnul jak se vším tříská, tohoto včelaře si neumím vážit, taky mu nevěřím.

Jo a takto skvěle ušetřit za kuřák a současně si místo zapalovače za půl eura nebo sirek za dvě koruny pořídí toto? Asi jsem už moc starej…

bohemia.gall (neregistrovaný) 09.06.2024, 22:01:38 xxx.xxx.14.132
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 09.06.2024, 21:50:10

Vono takovejch machrů je na YouTube kvanta. Ne jenom tam. Moderni je všechno dělat na “hulváta” a na jednom náhodným zázraku postavit metodiku jak je to nejlepší a vždy fungující. Každý začátečník se chytne, tak obdivovatelů je furt dost

Tom50
Tom50 19.06.2024, 15:10:22 xxx.xxx.139.241
Tom50:

Děkuju oběma pánům, Gorovu praxi neznám a je skvělá - létavky se nevžebrávají do přijímacího včelstva hladové, ale s nákladem.

Metoda BG je pracnější a nákladnější jak sám píše.

Já zařídil vžebrání hladových včel z trubčičího vč do oddělku s asi teprve dva týdny kladoucí matkou a reálně hrozilo, že jí trubčice zničí. Dám sem vědět zda se tak stalo. Ještě jednou díky.


Tak tady přináším jak to dopadlo. Asi všechny kopřivové včely dva odd pozabíjely. V jednom kladla pár dní nová matka, v druhém se měla teprve oplodnit. Po přečtení názorů kolegů jsem měl obavu, zda to přežije kladoucí matka a zda se neztratí ještě nekladoucí.

Přežily obě, dobře to dopadlo. Přesto začátečníkům radím uposlechnout BG a Gora a rozhodně nedělat blbost, co jsem pobral od předků a ze starých knih. Jak se ukázalo, ne všechno ze starých zdrojů je správné a dobré, vývoj se nezastavil a za ty dlouhé roky došlo k posunu lepším směrem.

Martin83
Martin83 19.06.2024, 15:37:27 xxx.xxx.179.2
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 19.06.2024, 15:10:22

Dobré odpoledne.

Nevím jestli si pamatujete, kdysi jsme se bavili o trubčicích a psal jsem vám co se stalo jednomu včelaři z VF když měl také trubčice. Vysypal je daleko od úlů a ony mu zabily kolem 10 oddělků (ne-li více) i s matkama. Vy jste mi napsal, že to je blbost jak by se tam asi dostaly.

Bohemia gall (neregistrovaný) 19.06.2024, 15:38:12 xxx.xxx.77.175
Bohemia gall:

Taky se svěřim s něčím s cim jsem se ještě nesetkal.

Prelarvuji do smetenců mladých včel které nametam na zásobní plásty bez plodu, kvůli blahobytu pro budoucí matky. Podle síly smetence larvim cca 3x a dost. Matečníky nechávám jenom do zavření a pak je dávám dolihnout do jiného včelstva. Jenomže při letošním mizernym počasí se mi nechtělo dělat smetence v dešti. Tak jsem larvil dál, schválně jak dlouho budou brát. Při posledním bylo v nepřijatých miskách nakladeno. Trubčice, jasně. Říkal jsem si že třeba je nové prelarveni zlomí nebo nic nepřijmou. Jenže přijato bylo 7 matečníků, nechal jsem je už dochovat a včely před vylíhnutím rozházel s matečníky do oplodnačků. Po včerejší kontrole kladení ve třech oplodnackach hrboplod, ale mezi tím běhá matka, nevím zda oplodněná ale mám pocit že ani jedna zatím neklade. Ostatní jsou v pohodě a mají už zavickovanou delnicinu. No, nechal jsem to tak, uvidíme časem jak se to bude vyvíjet…na vymetení je času dost. 

Zajímavé mi přijde, že i při trubčicích nejen že vychovaly matku ale že ji i dál tolerují. Zvláštní je že ani jedna u trubčic neklade.  


Dnes je 19.6. po dnešní kontrole matky u trubčic už pomalu kladou. Jedna ma teprve čerstvě zavickovanou delnicinu, další jenom otevřený plod. Oboji mezi hrboplodem. Zdá se že s přibývajícím feromonem mladých matek a delniciho plodu ubývá hrboplod, tedy i trubčic. Uvidime co bude dál…. Myslel jsem, že se matky nerozkladou a trubčice převládnou až do úplného zániku. Když je silná vůle přežít, tak příroda překvapí.

Tom50
Tom50 19.06.2024, 16:09:30 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele Martin83 z 19.06.2024, 15:37:27

Jen nerad překrývám příspěvek BG, ale odpovím vám Martine.

Nepamatuju se na takovou naší debatu, ale určitě máte pravdu, protože jsem si to, co jsem vám tenkrát sdělil, myslel celý život až do letoška. Ovšem vemte si vy i ostatní ponaučení, že i starý praktik se může, když nemá v hlavně nas… pořád učit. Ano, ti “chytřejší” vlastní chybu nikdy nepřiznají, jinak by utrpělo jejich PR že?

BG. Ano, super zkušenost hodná zarytí do paměti. Mimochodem, právě pro ta překvapení, i v mém (asi taky nejste zrovna jinoch s mlékem na bradě) věku mě dokáží včely neustále překvapovat. Na netu jsem si kdysi četl nějaké stránky, které psal “fascinovaný včelař” . Byla to snůška podivností (mě se to tak zdálo), polopravd a spíš nadšení než odbornosti. Ale utkvěl mi název jeho stránek, líp bych to vyjádřit neuměl. Ano, včely mě často štvou, mám moc vč, jsem za hranou fyzických možností. Ale ta fascinace stojí za to.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.