Aktuálně: 4 122 inzerátů197 719 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Humánní odstranění koťat

kometa
kometa (5480 příspěvků) 20.06.2024, 15:00:18 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele trojAAAcko z 20.06.2024, 14:52:57

A tak v zásadě nejsme ve při. A ne, nechodím s cedulkami “kastrujte kočky”, ale mezi známými  a přáteli je známo, že je možno zařídit kastraci za příjemné peníze. A je to využíváno. To mi stačí.

trojAAAcko
trojAAAcko (113 příspěvků) 20.06.2024, 15:22:39 xxx.xxx.3.37
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 20.06.2024, 15:00:18

Nechtěl jsem říct a neříkal jsem, že chodíte, ale spíš jsem se ptal jestli to chcete ovlivnit chozením s cedulkami. Ve výsledku je to jedno.

Ono je to taky hrozná problematika a prostě někdy bez obětí není vítězství. Některé věci se neřeší dokud to není závažný problém. Pokud by byly opravdu extrémně přemnožení a byl by problém, tak by se nařídila kastrace anebo na podporu by třeba stát hradil kastrace. Pak by lidi k tomu taky přistupovali jinak, ale když je i typ lidí kteří nedají dýško v restauraci nebo nedají o korunu víc za nějakej produkt v obchodě a musí to být jen ve slevě. Tak kastrace může být levná jak chce. Jenže pokud to nějak funguje tak se nic měnit nebude kvůli pár tisícům lidem z několika miliónu lidí jen kvůli tomu, že se jim nelíbí koukat na vyhladověné kočky na ulici.

Ikdyž někde je to za hezký peníze tak stejně nějaká babička co sotva vyžije s důchodem si nenechá své venkovní kočičky jen tak kastrovat. Já třeba nesnáším když vidím psy v hrozným stavu v doprovodu nějakýho bezdomovce, ale co s tím mám dělat? Vzít si toho psa domů do bytu a ještě když nemám zas tolik času abych ho venčil. 

Když mi někdo přivedl nějaké zvíře tak jsem ho nikdy neodmítnul a nějak se o něj postaral. Před nějakou dobou jsem dostal Agamy na zkrm, ale nepřišly mi tak v hrozným stavu tak jsem se o ně postaral, vykrmil a pak našel nového majitele. Já se snažím mít své svědomí mít co v nejlepších stavu a to, že někdo se o to neumí starat tak neřeším. Po špatných zkušenostech jak z práce tak z chovatelství jsem zjistil, že je to často ztráta času někomu něco vysvětlovat. Bohužel no.

kometa
kometa (5480 příspěvků) 20.06.2024, 16:06:24 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele trojAAAcko z 20.06.2024, 15:22:39

Však píšu, že nejsme ve při.

Kastrace hrazená státem (přesněji řečeno obcí) existuje. Pravda, jak kde. U nás na škole lze za dumpingovou cenu.

biaca
biaca (695 příspěvků) 20.06.2024, 16:23:03 xxx.xxx.47.71
»
Odpověď na příspěvek uživatele trojAAAcko z 20.06.2024, 15:22:39

Třeba taková babička by právě kočky měla nechat kastrovat - neboť pak zaplatí ještě více, když bude muset živit x-koček. Ono není to pouze o tom pořídit si kočku, ale počítat i s výdaji, které toto rozhodnutí přináší. 

Pokud nemám na chov není důvod proč nekastrovat - navíc se kočka zklidní. 

P.s. podle mého by každý měl nejprve vzít v potaz, jestli si dané zvíře muže dovolit. Např. četla jsem, že většina psů v útulku jsou ti, u kterých si majitelé nemohou dovolit psa živit. Dalším důvodem, může být nezvládnutá výchova. 

Za mě zvíře sebou přináší povinnost majitele živit a vychovat. 

trojAAAcko
trojAAAcko (113 příspěvků) 20.06.2024, 17:15:23 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 20.06.2024, 16:06:24

Jestli je v nějaké oblasti (obci) hrazená tak je super. O tom já už nic nevím. 

Každopádně si nemyslím, že jsme ve při. Já to pořád beru jen jako diskuzi s tím, že máme jen rozdilní úhel pohledu. Toť vše. Kdybych si myslel, že píšete kraviny tak bych Vám to napsal rovnou. 😉 

trojAAAcko
trojAAAcko (113 příspěvků) 20.06.2024, 17:30:55 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele biaca z 20.06.2024, 16:23:03

Ano, měla, ale udělá to reálně? Přece si nebude nechávat kastrovat svoje milované kočičky. Jen tak nějakou babičku k tomu nepřesvedčíte, zas bohužel. 

Ohledně rozmyšlení před pořízení zvířete (a to není jen u koček) jako jsou náklady na krmení, zjištění podmínek chovu atd… je velkej a za mě i dlouhodobej problém. Kdy člověk si chce něco pořídit tak si to prostě koupí. Dnešní doba tohle umožňuje tak proč nekupovat co chci když můžu. Ono se opravdu stačí podívat na bazos v kategorii teraristiky a kolikrát v jakým stavu ty zvířata, to je hrozný. 

Ano, je to častý důvod psů v útulkách. Na druhým míste bych hned zařadil, že to byl dárek pro dítě, ale dítě se už nestará a rodiče se toho zbaví. Zas problematika jak v teraristice tak v akvaristice. V teraristice je to za mě často chameleon, protože dítě chce zvíře které mění barvy jako v pohádkách. Popřípadě v akavaristice Klaun Očkatý z filmu Nemo, ten samý problém. 

U těch psů ať se to nezdá, ta výchova taky není tak snadná jak si mnozí myslí a hodně velký procento psů ani správně vycvičená není. 

A ano, je to napsáno v legislativě (v jednom z linků co jsem posílal výše), že majitel má povinnost zajistit aby zvíře netrpělo - aby krmil, cvičil, vychovával atd… Jak jsem psal, bohužel nežijeme v ideálním světě a můžeme být jen rádi, že tu aspoň někdo je kdo si tu zodpovědnost uvědomuje a snaží se o své chovance postarat co nejlépe, ať už jste to Vy nebo já.

trojAAAcko
trojAAAcko (113 příspěvků) 20.06.2024, 17:52:32 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele biaca z 20.06.2024, 17:42:38

To jo. Může být pak obviněna a tak, ale i tak jim to jen tak vysvětlíte. Viz. to video. Článek s nadpisem “U rozpadlé maringotky živoří 40 koček, majitelka se jich nechce vzdát”. Tich lidí je hodně a nikdy jim to nevysvětlíte. Dokud to neohlásíte na KVS a nebudou konkrétní případy řešit úřady tak s majitelem nehnete. 

Buggyra
Buggyra (4076 příspěvků) 21.06.2024, 07:17:56 xxx.xxx.198.226

ale co s tím chcete dělat?

No přesně to, co děláme. Chceme o tom mluvit. Chceme šířit osvětu, chceme lidi přimět myslet na prevenci, chceme, aby v případech jako je dotaz zadavatelky lidé převzali odpovědnost a zachovali se tak, aby zvíře netrpělo.

Buggyra
Buggyra (4076 příspěvků) 21.06.2024, 07:23:20 xxx.xxx.198.226

Já osobně se snažím ovlivnit jen to co můžu, co nemůžu - neřeším.

Mám to jinak. Snažím se ovlivnit to, co můžu, a o tom, co ovlivnit nemůžu, ale nějak se mě to dotýká, se snažím informovat, mluvit o tom, získávat další názory, hledat hypotetická řešení.

trojAAAcko
trojAAAcko (113 příspěvků) 21.06.2024, 08:21:55 xxx.xxx.3.37
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 21.06.2024, 07:17:56

Je hezké šířit osvětu lidem, že je tu takový problém, že by lidi měli dělat to a to. Jenže stejně víc bude zajímat křehké vztahy mezi celebrity atd… Když se to dostane do zpráv tak se hned objeví druhá strana jak kastrování je hnusný vůči zvířatům a máme další nekonečný boj. Jestli na to máte sílu na to přimět lidi aby mysleli na takové věci tak máte jen mojí úctu a klidně a rád něco takového podpořím, ale já se do toho už angažovat nějak nechci. 

Je spoustu nařízeních z EU který se mě týká a ovlivnit se nedají - leda že bych dojel osobně do Bruselu je tam třeba vystřílet. 😃 Já jen můžu před Vámi smeknout jestli se snažíte a máte sílu / odhlodlání  ovlivnit i to co nemůžete. 😉

Buggyra
Buggyra (4076 příspěvků) 21.06.2024, 08:39:50 xxx.xxx.198.226

Jenže stejně víc bude zajímat křehké vztahy mezi celebrity atd…

To není argument, proč to nedělat. Nedělat to proto, že “to stejně nemá smysl”, no to bychom ještě lezli po stromech 😀 Vždycky musí pár lidí kecat, aby jeden nakonec šel a udělal to.

Jinak děkuji za ocenění mé investované energie do mnoha edukací majitelů zvířat. Vězte, že pár kočkařů už díky mně své svěřence vykastrovalo, takže efekt to určitě má 🙂 

Třeba by příště stačilo jen vstoupit do diskuse s tím, že si vážíte všech, kteří se hrnou do edukace a informování veřejnosti, a nemusíte vkládat energii do argumentování, jak je to zbytečná snaha 😉

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 21.06.2024, 08:57:34 xxx.xxx.119.6

Třeba moje máti rozjela na chalupě kastrování koček, aniž by to vlastně měla v úmyslu. Teda - probíhalo takový to “proč jí nevykastruješ”, ale to se tak nějak míjelo účinkem. Pak si teda naši pořídili kočku, ve vhodném věku jí nechali kastrovat, taky používali antiparazitika, pak si je “našlo” další kotě - udělali totéž, pak kocour. No a pak támhle tetka, támhle tetka, támhle tetka…zjistily, že ta kastrace není zas tak drahá, že jim pak odpadne ta práce se sháněním nových majitelů - jo i na venkově jich kupodivu není tolik, že ušetří za krmení…takže snad na nějakou výjimku, mají v tý vsi kočky kastrovaný, většinou i ošetřený proti parazitům. Bylo by fajn i očkování (přivedly mě tady na to zkušenosti něterých pisatelek a s mamčou jsem to probírala).

trojAAAcko
trojAAAcko (113 příspěvků) 21.06.2024, 09:42:22 xxx.xxx.3.37
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 21.06.2024, 08:39:50

To samozřejmě máte pravdu, jenže pokud se chcete něco ve větším změnit tak potřebujete velkou podporu a velký množství lidí. 

Jinak se omlouvám jestli to tak znělo, že je to zbytečná snaha. Z mého pohledu z velké části jo, radši ten čas vynaložím jinak - buď aby moji svěřenci se měli co nejlépe nebo řešil své záležitosti v osobním životě. 

Určitě se nějací jednotlivci nechají ovlivnit a dají na Vaši edukaci. Jenže z vlastní zkušenosti když jsem se o to aktivně snažil tak je to jen menšina a dají na Vás. Jenže zbytek si pojede svoje. Tahle problematika je hodně obsáhlá, složitá, že dojít k ideálnímu řešení není jednoduché. 

Někdy je dobré nechat věci dojít až do extrému aby se to konečně a finálně vyřešilo i za cenu, že hold spoustu koček bude trpět. Dovolím si jedno přirovnání jak to vnímám já - pokud bude hořet dům a vy ho budete hasit vodou z kýble. Něco uhasíte, ale ne celý dům a musíte počkat na hasiče. Tím nechci zhazovat Vaši práci a úsilí aby nedošlo k nedorozumění. 😉  Osobně bych toto téma ukončil. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.