Aktuálně: 4 122 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Humánní odstranění koťat

nik (neregistrovaný) 18.06.2024, 14:08:10 xxx:xxx.fe11:84b5
Anonymní:

Do kravína neee, pěkně do pucu a po známých na myši.


Ano!!

nik (neregistrovaný) 18.06.2024, 14:09:07 xxx:xxx.fe11:84b5
Bodlinka:

prostě nemáte kočku vykastrovanou, takže koťata jsou váš problém a jejich umístění do rodin vaše zodpovědnost.


Dneska není žádný problém je udat.👍

nikol551
nikol551 (7 příspěvků) 18.06.2024, 14:12:20 xxx.xxx.133.105
»
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 01.06.2024, 23:37:52

Vy jste nikdy nic neporušila? Tím pádem máte kočky v bytě? Je povinností majitele si zabezpečit zvíře. Pokud ne, usmrcují volně žijící živočichy a to je trestný čin. Podle mě pořád lepší nechat to provést veterináře než to zkoušet doma stylem pokus, omyl.

nik (neregistrovaný) 18.06.2024, 15:30:57 xxx:xxx.fe11:8513
nikol551:

Vy jste nikdy nic neporušila? Tím pádem máte kočky v bytě? Je povinností majitele si zabezpečit zvíře. Pokud ne, usmrcují volně žijící živočichy a to je trestný čin. Podle mě pořád lepší nechat to provést veterináře než to zkoušet doma stylem pokus, omyl.


Trestný čin je, že Vás ještě neumístili do ústavu. 

trojAAAcko
trojAAAcko (113 příspěvků) 18.06.2024, 19:53:20 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 01.06.2024, 16:27:03

Šíleného hadaře? Riskoval zdraví svého zvířete? Jestli to kotě je ještě malý a nemá otevřený oči tak v tom problém určitě není. Pokud už by bylo kotě starší a bylo by schopné se bránit tak už tam nějaké riziko bylo. Jestliže hadí jedinec je dost akční a silný tak to kotě je schopný zabít dřív než by se udusilo právě třeba rozmáčknutím těla. Tím stiskem (omotáním) tak z 99% končentiny tak “zajistí”, že kotě nebude schopný se ani bránit. 😃

 Jedna slečna na fb tvrdila (při diskuzi krmení koťat) jak je to špatný typ krmení a chlubila se tím jak to má vystudovaný atd…. Když jsem vyžádal nějakou odbornou studii která by to potvrzovala tak jsem nedostal odpověď. Pokud se podíváme trošku do historie tak před 20 lety to byla bežná praxe kdy se velcí hadi dost často krmili koťaty. Hlavně ne každý měl internet a pamatuju si jak můj otec měl Užovky Tenkoocasé a v okruhu třeba 20km jiný chovatel hadů nebyl. Běžně koťaty krmil, ale bral si to menším počtu aby to stihnul zkrmit než to vyroste. Jednou padlo i morče, protože dítě se o něj nestaralo a rodiče nevěděli kam ho dát. 

trojAAAcko
trojAAAcko (113 příspěvků) 18.06.2024, 20:02:27 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 01.06.2024, 20:07:19

Jaký porušování zákona myslíte? Ono se to nezdá, ale veterináři jsou docela “mimo” zákon. Často se mě ptají jestli jedáky co mám, jestli jsem jim nechal vyoperovat jedové žlázy a zuby. Pak jsem začal zjišťovat jestli je to možné si to nechat udělat. Zjistil jsem, že veterinář může udělat spoustu věcí které jsou třeba nelegálné, ale pokud si to majitel přeje ikdyž by se jednalo o bezsmyslnou útratu zvířete tak to veterinář udělá. Potrestaný bude majitel a ne veterinář. Když se vrátím k těm odstranění jedových zubů. V republice by to udělalo několik veterinářů legálně, ale já bych z toho měl problém jakožto týrání zvířat. Někde ve vyhlášce KVS / SVS se to dá myslím dohledat. 

trojAAAcko
trojAAAcko (113 příspěvků) 18.06.2024, 20:19:46 xxx.xxx.110.193

Jinak k této problematice. Ikdyž bazoš je přeplněnej koťaty na darování, stejně inzerát dlouho není. Spoustu lidí si rádo pořídí kočku a když je ještě zadarmo tak to berou všemi deseti. Na fb mi z různých skupin s názvem který obsahuje “daruji” nebo “nechtěné” vyskakují spíše přispěvky na poptávku kočky než na to, že by se někdo kočky zbavoval. Z morálního hlediska bych aspoň to zkusil udat na internetu když už ho máme skoro všichni. Pokud zájem nebude tak pak bychom se mohli bavit o nějakém krutější stylu například poptat se na veterině a tak. Nejdřív věci zkouším po dobrém a pak po zlém abych aspoň měl svědomí čisté, že jsem to aspoň zkusil. 

kometa
kometa (5480 příspěvků) 18.06.2024, 20:27:05 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele trojAAAcko z 18.06.2024, 20:19:46

Spoustu lidí si rádo pořídí kočku a když je ještě zadarmo tak to berou všemi deseti.

Jo, spoustu lidí si pořídí roztomilé koťátko předčasně odebrané od matky. Jenže jak to doma začne šplhat po záclonách apod., je vystrčeno ven. A tam to většinou nedopadne. A i když ano, tak se produkují další nechtěná bezprizorní koťata.

xy (neregistrovaný) 18.06.2024, 20:45:38 xxx.xxx.7.108
Anonymní:

Do kravína neee, pěkně do pucu a po známých na myši.


Jenže to musí nějací být.🐀🐁🐀

trojAAAcko
trojAAAcko (113 příspěvků) 18.06.2024, 21:07:57 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 18.06.2024, 20:27:05

No a během tý doby pár let než se to stane a přijdou na svět další bezprizorní koťata tak se objeví další lidi / páry který by si tu kočku pořídili. Přece jenom lidi se také množí rychle jak králíci takže se to krásně vyrovná a začarovaný kruh se opět uzavře. Pokud někdo přežije lezení po záclonách a kočku / kocoura nedá ven. Tak si budou chtít třeba pořídit druhou kočku. Za mě bude ta poptávka pořád. 

Anonymní (neregistrovaný) 18.06.2024, 22:19:02 xxx.xxx.123.227

Ono dřív těch koček taky běhalo všude víc, vraždilo se to na každým dvorku a stejně jich bylo mraky. 

trojAAAcko
trojAAAcko (113 příspěvků) 18.06.2024, 22:46:55 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 18.06.2024, 21:22:09

Ono se to nezdá, ale více méně může. Vyhláška je směrovaná spíše na majitele než na veterináře. Jako majitel nesmíte dopustit aby zvíře trpělo, nemělo vyhovující podmínky, nechat bezdůvodně usmrtit atd… Veterinář má právo ten úkon odmítnout pokud uzná za nevhodný, ale udělat ho může a následky / postih ponese majitel.

Teď jsem se podíval do vyhlášky, protože si to fakt nepamatuju celé. Vyberu jen část toho.

https://eagri.cz/public/portal/mze/legislativa/vap39964-6135

Odstavec předpisu 246/1992 Sb. Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání § 5

(1) Nikdo nesmí bez důvodu usmrtit zvíře.

(2) Důvodem k usmrcení je:

g) regulování populace zvířat v lidské péči a volně žijících zvířat; tím nejsou dotčena ustanovení zvláštních právních předpisů,2a), 2e) regulováním populace zvířat se rozumí soubor soustavně prováděných preventivních opatření, která mají přispět k udržení populace v určité zdravotní a genetické kvalitě, zejména omezením nepřirozené nabídky potravních zdrojů a možností rozmnožování populace, a jejichž cílem je omezit rizika, která mohou vzniknout nárůstem populace v jejím teritoriu nebo rizika ohrožení populací volně žijících zvířat, a zabránit vzniku utrpení zvířat a nadměrných škod, zejména šíření nákaz nebo jiných nežádoucích vlivů,

(5) Nestanoví-li tento zákon jinak, zakazují se následující metody usmrcování zvířat: 

a) utopení a jiné metody udušení včetně použití farmak typu myorelaxantů, 

b) použití takových látek a přípravků2i), jejichž dávkování neuvede zvíře do hlubokého celkového znecitlivění a bezpečně nezpůsobí následnou smrt, 

c) ubití, ubodání nebo jiné metody, které zvířeti způsobí nepřiměřenou bolest nebo utrpení, d) použití elektrického proudu, pokud nenastane okamžitá ztráta vědomí, 

e) použití lepů a jiných podobných prostředků, které dlouhodobě omezují pohyb zvířete tak, že k usmrcení zvířete dochází v důsledku nedostatku potravy nebo tekutin anebo v důsledku jiných metabolických poruch, 

f) zmrazení, s výjimkou postupného zmrazování u hadů.

Dále:

https://eagri.cz/public/portal/mze/legislativa/vap39964-3145

Odstavec předpisu 246/1992 Sb. Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání § 4

(1) Za týrání se považuje

t) opustit zvíře s výjimkou zvířete volně žijícího s úmyslem se ho zbavit nebo zvíře vyhnat,

Jinak celý soubor toho najdete zde.

https://eagri.cz/public/portal/mze/legislativa/pravni-predpisy-mze/uplna-zneni/zakon-1992-246-ochrana-zvirat-puvodni

Veterinární zákon:

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1999-166

Soukromí veterinární lékaři 

§ 60 Soukromí veterinární lékaři jsou oprávněni vykonávat veterinární léčebnou a preventivní činnost podle § 58, pokud jsou 

a) odborně způsobilí podle § 59 a 59b a 

b) členy Komory, a to na základě osvědčení podle zákona o Komoře veterinárních lékařů České republiky32). 

§ 61 (1) Soukromý veterinární lékař je povinen

b) uvědomit neprodleně krajskou veterinární správu o podezření z výskytu nebezpečné nákazy nebo podezření z týrání zvířete, jakož i o jiných skutečnostech důležitých z hlediska veterinární péče a veřejného zájmu na plnění jejích úkolů,

(3) Soukromý veterinární lékař je povinen zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dozvěděl v souvislosti s výkonem odborné veterinární činnosti, pokud jí nebyl zproštěn. Tím není dotčena povinnost oznamovat určité skutečnosti orgánům příslušným podle tohoto zákona a podle zvláštních právních předpisů.33)

Nikde jsem se nedočetl, že by veterinář něco takového nemohl udělat. Zatímco majitel nesmí dopustit trpění, zbavení zvířete, vypouštění zvířete do nepřirozeného prostředí atd… 

Nic méně si vše můžete přečíst na odkazech. 

Leithian
Leithian (769 příspěvků) 18.06.2024, 23:08:08 xxx.xxx.33.125
»
Odpověď na příspěvek uživatele trojAAAcko z 18.06.2024, 22:46:55

Tak prakticky vzato utrati psa, vymysli si duvod do zaznamu. Telo v kafine, neexistuje. Kdo dokaze ze zvire bylo zdravy? Nikdo. Pitva uz se neudela. 

Bodlinka
Bodlinka (1251 příspěvků) 19.06.2024, 05:48:44 xxx.xxx.85.20

tak prakticky vzato když někdo doma umlátí psa lopatou a zakope ho na hnoji, stejný princip.

jedna věc je legalita, druhá věc je, jak udělat cokoliv tak, aby se na to nepřišlo. nesměšovat, prosím.

trojAAAcko
trojAAAcko (113 příspěvků) 19.06.2024, 06:51:19 xxx.xxx.8.20

(3) Utracení smí provádět pouze veterinární lékař nebo zletilá osoba, tato však pouze pod odborným dohledem veterinárního lékaře; v rámci schváleného projektu pokusů smí utracení provádět také osoba odborně způsobilá k navrhování pokusů nebo projektů pokusů nebo osoba odborně způsobilá k provádění pokusů na pokusných zvířatech, péči o pokusná zvířata a usmrcování pokusných zvířat.

Bodlinka (neregistrovaný) 19.06.2024, 07:32:34 xxx:xxx.bfe8:1e4

no, číst umíte. tak si ještě přečtěte § 5.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.