zdravim chovatele skotu a zaroven prichazim s prosikem. Musi se za chovanou kravu platit nejake poplatky? Myslim za produkci methanu nebo cpavku jak se o tom ted hodne mluvi. Nevim jestli uz je neco odsouhlasene?
Máme takové menší hospodářství a koketuji s myšlenkou pořídit si krávu či jalovičku. Ale nevím o tom skoro nic. Nevím co to obnáší finančně. Dále nemám představu o spotřebě sena - přez sezonu by byla na pastvě. Myslím,že kozy a ovce by ji nevadily. Děkuji za vaše rady a zkušenosti.
Odpověď na příspěvek uživatele Ka1a z 31.05.2024, 08:37:20
Tak prvně musíte mít registrované hospodářství, ale to asi máte, když chováte kozy a ovce, tak si ho jen rozšíříte o skot. Každý rok se povinně dělají testy na IBR - dělá vet a platí to stát. Pak my třeba odčervujeme, ale podle rozboru z trusu, jinak žádné jiné očkování. Za měsíc ještě se 6 kozama dají cca 130cítkový balík a půl, za cenu od 300 do 500. Balík slámy denně za 25 Kč. Pak ječný šrot, to nemám odhad, bereme zrno i pro ostatní zvěř, ale metrák za měsíc na krávu to nebude. 😁 A mletý vápenec a liz. V zimě jsme zkusili granulovanu vojtěšku. Ale to už jsou věci navíc. Trávu kosíme. Pokud nechcete dojit ručně, tak od Drimla máme cca za 30 tis dojičku (tedy i s nástavcem na kozy). A ještě jaké byste chtěli plemeno. My máme Jersey, což je malá kráva, ale tučnost mléka na máslo, sýry… 👌 Podobně na tom má být Brown Swiss, nebo jak se to píše. 😁 Čestr a Holštýn jsou zbytečně velké nebo ještě Dexter, o něco menší než Jersey. Ale to bych doporučila si ta mléka ochutnat. Na mě je například míko na pití od Jersey moc tučné, takže si chodím kupovat mlíko k zemědělci, jak já říkám, od “normálních” krav. 🤣
A otázka, zda telko/jalovice vs dojnice. S dojnicí už máte mléko (tedy až se otřepe ze změny prostředí), ale my jsme si odchovali od telátka a vymazlili si ji a naučili podle sebe a na sebe. Teď je to naše ❤️🐮, ale mléko nebylo hned.
Společnost koz a ovcí nevadí. Málo kdo si může dovolit dvě krávy. Ta naše byla s beránkem, teď je se svou kamarádkou kozou.
Snad jsem vám drobet pomohla, kdyžtak se ptejte, ráda odpovím. 😉
Odpověď na příspěvek uživatele Lukas1993 z 30.05.2024, 13:31:25
Zdravím, nejdražší položka je pořízení krávy😀. Teď vážně. Po dvou letech věku zvířete musí veterinář odebrat krávě krev na kontrolu IBRu. Platí stát. To se provádí pak každý rok. Pozor na prošvihnutí roční lhůty. Hrozí pokuta. Pokud kravka prospívá náklady jsou jen krmivo a inseminace. Ta je podle druhu cca od 500,-Kč. Další úskalí je zánět vemena,nadmutí aj. Nejsou to ale likvidační ceny. Pokud mohu poradit, pořiďte si Českou straku. Nemám takový výkon jako Holštýn ale náklady na skladbu krmiva a případnou léčbu vemene jsou nižší. Přeji hodně úspěchů.