Aktuálně: 4 122 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Začátečník, prosba o radu

romaning
romaning (29 příspěvků) 25.07.2024, 09:27:17 xxx.xxx.112.219

Díky Goro. Netvrdím, že zavíčkované zásoby kolem plodu nejsou medovice. Naopak, předpokládám, že to tak zřejmě bude. Měl jsem spíše obavu, aby nebyly plásty v plodišti touto medovicí zaplněny více. Takto je fajn, že je místo na krmení cukrem. S tím začnu tento víkend.

K uspořádání VN mi Tom napsal. Hlavní rada v mém případě, kdy mám plod i v prvním, krycím rámku, je posunout celé plodiště směrem dozadu a dopředu přesunout zadní jeden, nebo lépe dva rámky se zásobami

Anonymní (neregistrovaný) 26.07.2024, 00:47:40 xxx.xxx.4.22

Nejlepší by bylo rámky s cementem vyndat nebo přendat do horního a nahradit soušemi. Při teplé stavbě ,od česna zásobní a pak pylový a třetí jsem dával stavební který jsem pak  nahradil souší.

Martin83
Martin83 (66 příspěvků) 26.07.2024, 16:06:02 xxx.xxx.124.177

Dobrý den.

Vyfotil jsem rámky u jednotlivých včelstev jak jdou od předu do zadu. Prosím o konsultaci. Děkuji.

Včestvo č.1- darovaný roj asi mé nejsilnější včelstvo.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Martin83
Martin83 (66 příspěvků) 26.07.2024, 16:11:26 xxx.xxx.124.177

Včelstvo č.2-na jaře spojovaná slabá bezmatečná včelstva posilněná plodem 1x rámek 39x24 a 1x rámek 39x30 matka z nouzových matečníků

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 26.07.2024, 17:10:13 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele Martin83 z 26.07.2024, 16:16:09

Paráda!!

Nemám teď čas, v noci (snad), napíšu. První vč máte hladové a špatné pořadí rámků. Nevadí, to doladíme, dejte jim něco na zub. Hned. Teda večer před tmou, ve dne nekrmte nikdy. Všude jim dejte něco, stačí malé dávky, litr - dva aby se ještě rozplodovaly, do půl září “vyrobíme” dlouhověkou generaci. Taky mají pyl a to je skvělé. V noci popíšu u každého vč co bych jak zpřeházel já. 

Fakt je to pěkné, potěšil jste mě.

Všude je co ladit s pořadím rámků, nevadí, ještě je bohatě času. Jen stavět už nebudou a na norské zimování nekoukejte, ani vy ani nikdo, to jde jen když se jim dají všechny rámky M (kromě jednoho mladého s matkou a mladým plodem uprostřed). Jednotlivé M už stavět nebudou. 

Jak někdo výš píše, že dává na třetí pozici odpředu SR, nepochopil jsem proboha proč, to nikdy nikdo nedělejte ani v plné sezoně a ani na začátku! Třeba nám ten kolega vysvětlí co ho k tomu vede.

Vypadá to, že jste to konečně pochopil, konečně vám začínám věřit, a děkuju vám.

Mrzí mě jen, že ostatní začátečníci nepíší (i pokročilí) jak co dělají a nepošlou také fotky, aby bylo nad čím debatovat. Myslím, že jak moderní technologie nemám rád (a furt s tím zápasím), tak na tohle si nic lepšího neumím představit.

Anonymní (neregistrovaný) 26.07.2024, 20:38:44 xxx.xxx.4.22

1zásobní,2pylový,3+ostatní plodové za sebou nepřerušovaně, pak zásobní na konec ty nejčernější škaredé ,poslední rámkové krmítko a začít krmit 1.1🙂

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 26.07.2024, 22:02:05 xxx.xxx.139.241
Anonymní:

https://www.youtube.com/watch?v=lWOZzEvp5bM


Tak jestli si z tohoto berete příklad, no tak to potěš pán Bůh!!!

Ten člověk by zasloužil žalobu, to je vepř, v minutě 3:58 nacpe na neometenou přední stěnu nástavku, plnou nastavěných můstků buchtu a přimačkne naráz desítky, možná stovky včel. 

Nemám sílu tohohle exhibicionistu dokoukat. Hnus fialovej. I to jak ometá rámek, nešetrně, jako prase. Tohle jsou videa, jak se to dělat nemá!

Věcně mele kraviny. Nemá podložky, tedy mají odd pod nohama místo podlahy sejta? Aha. Pak když si od takového koupí někdo oddělek, nebude se divit, že ne, víte všichni čemu, doufám.

A dva pásky Gabonu do 6 rámkového oddělku? No to je taky síla!!!! To asi v Dole koukají jak puci na svá doporučení. Já dlouho oddělky neléčil vůbec. Gabon určitě ne, moje dostanou po 10.10. fumigaci Varidolem, nic víc.

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 26.07.2024, 22:18:15 xxx.xxx.139.241
Anonymní:

https://www.youtube.com/watch?v=mc3USR7H02k


Tak tento Slovák, mě úplně neznámý, je hezký mladý člověk s velkým charismatem. Jen jeho včelaření moc nechápu a dokoukal jsem jen do minuty 4:20. Mluví o probiotikách, o nosematoze, a když vidím těch šmakulád, co hodlá nacpat svým včelstvům, tak mi doslova lezou oči z důlků. Já o nosemě vždy jen četl, nepamatuju se, že by s ní měla problém máma a ani já ne. Dávali jsme proti ní ATB Fumagilin, protože to radil Dol a Včelařství, pak Sufakombin. Pak se s tím přestalo vč když nebyla lepší, určitě nebyla horší a tak všechny ty jarní a předjarní kejkle kvůli nosemě apis byly nesmysly, zbytečná práce a asi spíš týrání včel.

Přesto, že je to příjemnhý a sympatický člověk, ani s jeho videem se nebudu zdržovat. Já do včel nic z toho, co ten pán říká nedávám, nikdy žádné kyseliny a ty ostatní nesmysly ani nechci vědět co a na co jsou. On by se možná mohl zamyslet, nejspíš si nemocná včelstva vyrábí a pak je léčí. Žasnu co jsou lidi schopní navymýšlet za nesmysly. Jsou pracovití, já lenoch, než dělat tolik kravin u včel, to bych se na to ani nevyreflektoval!

Taky mi stačí vidět PS úly a je mi jasné, že já se tady nemám čemu přiučit. Ale pro začátečníky možná dobré, já nevím, pro mě musí být chov včel jednoduchý bez zbytečných chemikálií.

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 26.07.2024, 22:48:22 xxx.xxx.139.241
Martin83:

Dobrý den.

Vyfotil jsem rámky u jednotlivých včelstev jak jdou od předu do zadu. Prosím o konsultaci. Děkuji.

Včestvo č.1- darovaný roj asi mé nejsilnější včelstvo.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tak k jednotlivým rámkům. Teď je čas dostat rámky 24 s prkýnkem na konec hnízda. Staré, mladé, to je fuk, prostě aby na nich nezimovaly a když, tak aby byly až na konci hnízda.

K jednotlivým rámkům:

1 - panenský, na krycí nevhodný, ale jiný není a nechte ho jako první. 

2 - na druhou pozici dejte rámek šíslo 10, jako třetí bude nynější č 2

3 - pak rámky 5 a 8 na pozice 4 a 5

4 - úplně poslední bude SR s trubčinou, asi do ní dají zásoby, zavíčkují a bude na jaro. Kvůli fumigaci se po začátku října vyndá a celou zinu tam nebude nic.

5 - pěkné rámky 30 budou na pozicích 6 a 7, na konci budou ty tři rámky 24 s prkýnkem.

Snad jsem to nepopletl, kdybyste příště (i Roman) uměli dávat ke svým fotkám čísla, moc by se to usnadnilo a zpřehlednilo.

Zopakuju podstatu. Jak radím pořadí, je jasné, že od česna budou nejsvětlejší rámky. Jenže. Starší rámky jsou asi teplejší (říkala to máma a myslím i pan Goro). A tak chumáč nejspíš zasedne dál od česna, protože jsou pro ně atraktivnjěí starší, víckrát zakladené plásty. Co je (bude) světlejší od česna asi zaplní zásobami. Vloni jste zoufale málo krmil, nyní to udělejte líp. Toto vč musí dostat 20-22 kilo suchého cukru v roztoku 1:1. Protože budou ještě plodovat - budou reagovat na řídké krmení a taky na zpřeházené plodiště a tak počítejte ještě o 5 kilo víc.

Zadní tři, prkýnky nastavené rámky zalijí zásobami. Budou v úle do zužování na konci února či začátku března a skončí za blinovkou. Tam je posléze vč vyčistí a bude možné je vyřadit. Protože vysoké rámky nikdy nevytáčíme, jinak než za blinovkou bychom z nich nedostali zásoby a vyvářeli bychom je se zásobami (taky s pylem a možná i s plodem - jak je jinak mít prázdné? A když by se zebrovalo, nejde ze včelstva vyndat staré rámky nikdy). Je škoda vyřadit zásobní rámky a v časném jaru, když se vč rozploduje, se bude zásob těžce nedostávat. Proto si každý rok ukládám nevytočené polorámky, které, když nezimunu s KK pod VN, dostanou v časném jaru do TL.

Mimochodem. Za blinovku, když dojdou zásoby ve starých černých rámcích na vyřazení, klidně zavěsím do komory polorámky. Med dělá včely!

Pokud je něco vám nebo někomu jinému nejasné, ptejte se hned.

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 26.07.2024, 23:10:34 xxx.xxx.139.241
Martin83:

Včelstvo č.2-na jaře spojovaná slabá bezmatečná včelstva posilněná plodem 1x rámek 39x24 a 1x rámek 39x30 matka z nouzových matečníků

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tady nechám na vás jak byste, u vědomí mého předchozího popisu vč číslo 1, uspořádal plodiště sám. Napište to sem, prosím.

Na některých rámcích máte nesprávně mezerníky. Navíc je dávejte (od oka) asi 25-30 mm od horního i dolního konce BL. To proto, hlavně u horního mezerníku, že když zatlačíte páčením rozpěráku abyste srazil rámky co nejvíc na mezerníky, aby se to přes páku nevyvracelo. Ideální by byl horní roh, ale musíte hlavně dobře a bezpečně držet rámek. Možná pro vás (jestli máte velké tlapy) bude i 30 mm (tedy s ouškem asi 35) málo. Ale je fakt lepší mít mezerník co nejvýš.

Já třeba nechtěl pleckaté rámky nejdřív jen proto, že kvůli nestejně široké HL a BL jsem to blbě držel, po delší práci mě bolela záda a hlava. A to jen proto, že jsem musel mnohem víc svírat v prstech horní rohy rámků. To mě na.ralo tak moc, že než se takhle týrat, to raději klasiku. Až potom mi došlo, že mě “rozmazlenost” uchránila od neskutečného kurvítka, jakým pleckaté rámky jsou.

V té souvislosti poslední argument k mezerníkovým a tedy lacinějším a hlavně snadno amatérsky vyrobiteolným rámkům s pouze cirkulárkou. Coulové prkno smrk se sežene vždycky. Po uschnutí sice nemá 25 mm, ale asi 24 a spíš malinko pod 24. Na rámky to nevadí, ohoblované to být nemusí a když je nouze největší (čeká nás asi válka), dají se rámky nadělat i ze starého šalunku z nějaké stavby. Pleckaté rámky musíte furt kupovat (krmit nějakého výrobce a obchodníka) a platit to, co si můžete udělat sám.

Jinak opět chválím, je to pěkné, jen opět zoufale málo zásob!

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 26.07.2024, 23:24:34 xxx.xxx.139.241
Martin83:

Včelstvo č.3. Poroj ze začátku s neoplozenou matkou nejslabší včelstvo.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tady jako první dejte rámek z pozice 7. Na krycí rámek ideální stáří, není moc dobré, aby KR byl moc mladý, neměl by být ale ani ohavně černý. Na druhou pozici rámek číslo 1, za něj č 3 kvůli pylu, který v něm je.

Pak už to nechte jak to je. Mezistěna by měla jít úplně pryč. Poslední, mladý, a úplně neobsednutý rámek mě přivádí do rozpaků.  Na konci ho zanesou zásobami a zjara skončí v komoře? To je škoda ne? Na druhou stranu, plodiště nemůže končit plodem, v tuto dobu ne. A tak ho nechte jako poslední a pro jistotu za něj dejte SR. Víte o tom, že je pěkný - to uvidíte i zjara a on se určitě hodí i vyčištěný z poza blinovky, tedy z komory.

Jak jsem psal odpoledne. Nadchnul jste mě, jen vás pozlobím, moje máma by řekla, že krmíte bičem. To se říkalo o lakomých sedlácích, kteří svůj dobytek a koně nepřekrmovali a bylo na těch zvířatech vidět, že by se jim mohlo dařit lépe. Včelstva neulejvejte, ale tohle je opravdu těžce málo zásob!

Martin83
Martin83 (66 příspěvků) 27.07.2024, 12:58:13 xxx.xxx.124.177

Dobré poledne.

Děkuji vám moc za shlédnutí a rady ohledně mých včel. Mezerníky mám špatně jenom na těch rámcích, které nejsou moje,  viz. mé peripetie s usazováním rojů na souše na “příkaz”🙂 starších včelařů, anebo to jsou rámky kámošů na posilování spojovaných bezmatečných včelstev na včelstvo č. 2. Ohledně krmení na tom musím zapracovat, nic jsem jim nebral tak jsem myslel, že mají dost a že nakrmím až na zimu. Krmím rámkovými krmítky budu muset z včelstev co mají 11 rámků jeden rámek vyhodit, aby se mi tam vlezlo RK takže dočasně vyndám poslední zásobák ze zadu? U včelstva č. 2 bych to uspořádal tak, že SR, který je na pozici 9 bych dal uplně dozadu čili pozice 11 na pozici č.1 je krycí rámek je žemlový ten bych tam nechal. Na 4 pozici je rámek s pylem ten bych dal na pozici č.3. Za rámkem s pylem bych dal nejmaladší rámky s plodem za ně staré rámky s plodem+ ty rámky, které jsou “nastavené” prkýnkem a pak zásobní? S pozdravem.

Martin

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 27.07.2024, 21:12:59 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele Martin83 z 27.07.2024, 12:58:13

Skoro dobře. ALE!

Jeden rámek s prkýnkem je bez plodu, nastavovaný a černý, jenže je v něm pyl. Ale ten pyl by měl přijít za poslední plodový, je ho škoda. A víte co Martine? Dejte jako krycí tmavší rámek z pozice 3 a jedničku na pozici 2. Do dvojky už klást nebudou, ale zaplní ho zásobami. A my potřebujeme nutně, aby před chumáčem byly vždy nejméně dva zásobní a pak teprve plod. Kde se vylíhne poslední plod, tam chumáč zasedne.

Kdyby se stalo - bylo to bezmatečné, že to v zimě hodně zeslábne, světlý žemlák nebude po půlce nebo koncem února vyjedený a bude se zužovat, odebere se a uschová jako zásobní na přidání některému vč později, když se už rozšiřuje. První M na konci jív jde dát jen fakt pěknému vč. Ta slabší se rozšiřují zásobákem a je pak ideální, když je takhle mladý.

Kdybyste si pořídil balonová krmítka, budete je mít po zbytek života. Za mě byly balony skleněné, nekvalitní, sklo zestárlo a  zkřehlo, často se rozbíjely. Dnešní plastové jsou navěky. Blbé je to kopyto co musí být pod balonovým táckem. Ale. Někdo vám udělá do čtverců překližky 5 mm díry, čtyři lajsničky si uděláte sám a možná i ti u díru. Já mám některá kopyta už po předcích a tedy nejméně 60 let stará.

Na druhou stranu. Kvůli fum budete stejně muset vyndat poslední rámky a tak holt vyndáte kapsová krmítka, která vás, a nikoho jiného, snad nenapadne dát jinam, než na konec plodiště..

goro
goro (302 příspěvků) 28.07.2024, 08:50:04 xxx.xxx.199.128
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 26.07.2024, 22:18:15

ešte k tomu videu, Marcel točí videá v sekcii “testujeme s Marcelom”, jemu výrobcovia aj dovozci dávajú testovať tie všelijaké zázračné vodičky aj prípravky a úle  (napríklad najnovším hitom je kyselina mravči vo forme GELU!)…. robí to ako reklamu keďže má dosť širokú základňu sledovateľov… 

viacero začínajúcich včelárov sa učí  včeláriť z jeho videí, … to je to nešťastie youtoberov, všetko čo povedia a urobia sa berie ako inšpiratívne a jediné správne…poznám veľa včelárov ale videá točí len zopár…aj na to treba odvahu (i povahu)… dnešní mladí ľudia radšej pozrú 15 minútové video akoby čítali dlhšie články, kde môžu byť prípadne aj užitočnejšie rady …

ale Marcelove včely občas ľutujem…

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 28.07.2024, 11:01:38 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele goro z 28.07.2024, 08:50:04

Děkuju vám za vysvětlení. A ano, mladí raděj 15 minut čumí na nějakou kravinu než by 15 sekund četli!!!!! Ono jde o to, že se jim kvůli počítačům, mobilům a technologiím odmala nedovivinou mozky a oni potřebují jako primitivní divoši v pralese piktogramy, nejlépe pohyblivé obrázky (a jednoduchou výrazově chudou, ale snadno naučitelnou hatmatilku místo civilizovaného jazyka). Z písma umět vytvářet v duchu smysluplné obrazy jejich mozky neumí. Škody na myslích dětí a mladých jsou nevratné, je to stejné, jako když by se někomu nevyvinuuly oči, může chtít vidět sebevíc, ale nepůjde mu to.

No a reklama je zabiják všeho a touha po penězích z nich je děsivá. Bohužel když z rodin, ale hlavně ze škol, kvůli záměru majitelů zeměkoule, kteří chtějí masy lehko ovladatelných blbů - kvůli tomu je inkluze ve školství - vycházejí hlupáci, schopní jen napododobovat vzory - nebyli jsme jiní, etalonem krásy byly za mého mládí umaštěné dlouhé vlasy a hlavně celkově vypadat co nejnemocněji a nejzanedbaněji, z nových riflí jsme dřeli cihlou a rejžákem barvu, aby z nich byly co nejrychleji ošoupané montérky (dnes si ťukám do čela). Dnes to dovedli výrobci dál, rovnou to odřené a s dírami vyrábějí. 

Prostě děti tráví ve škole, družině a zájmových kroužcích víc času jak v rodině (rodině povětšině nekvalitní bez zájmu o dítě a jeho duši) a tak se stalo, že neumí dle Sókrata, Platóna, Aristotela a dalších rozpoznávat co je správné a co ne, co je ohleduplné a co hulvátské a tak dále. Pak klidně třískají s dekly, drtí včely po stovkách, a celkově se včelami zacházejí jako negramotní debilové z pralesa. I když, divoši z pralesa by se asi ke všemu živému, od čeho potřebují osoh, stoprocentně chovali jinak než se dnešní mladí ke včelám.

Pamatuju si, jak mi nešlo v mých třeba 5-8 letech do hlavy, že jí jen člověk a má jídlo. Zvířata žerou žrádlo a krmení. Jedině člověk může umřít, zvíře chcípne nebo zdechne. Jen včela umírá a nechcípe, nežere ale jí, a její potrava je jídlo nebo zásoby, určitě ne žrádlo. Otec mi vysvětlil, že v dobách ještě před knězem Adamcem se evropský civilizovaný svět dohodl na tom, že včela zasluhuje tak velkou úctu, že bez ní nemůže člověk přežít a jako výraz úcty k tomu faktu bude mít jediná včela tu výsadu, že se o ní bude hovořit, MEZI CIVILIZOVANÝMI LIDMI jako o člověku. Ve škole se mi děti smály a soudružky dřív nemusely mít vysokou školu a tak mě učily dvacetileté slečny s vymletými soudružskými mozky. Zastal se mě jednou starý učitel - bylo málo učitelů, komunisti dali inteligenci do dolů a k dobytku nebo k popelářům a tak ten pán ještě v 70 učil. A řekl mi přede všemi, že mám kvalitní rodiče, když mi to takhle vysvětlili a že slušný člověk nehezky o včele nemluví.

Jsem s tím dneska směšný? To je mi fuk. Nikdo, kdo se chce považovat za mého přítele nebo známého nesmí o včelách nehezky ani mluvit, natož smýšlet. Tím já poznám civilizovaného člověka s dostatečným IQ. 

Mě u videí stačí, že protagonista řekne, že dá včelám plásty vyřžrat a video vypínám a tím dotyčným neskutečně pohrdám. Kor když jeden vyndá z pomyslného mrazáku zaostalou metodu převěšování plodu a omezování matek v kladení, nazve to přeužívaným latinským výrazem pro nejvyšší superlativ, ve vidích maluje na tabule schémata a grafy a dělá vědu z překonaného nesmylu. A pak tentýž dá včelám VYŽRAT zásobní plásty nebo těsto či synťák, se kterým kšeftuje? Já pak videa těchto “tvůrců” neumím dokoukat. 

Karel Kryl v jedné své písni zpívá o katu, co o morálce káže a dává to jako obrazný etalon úpadku lidskéhoho myšlení, vnímání světa a vztahů, morálky. A mě “včelař”, jehož včely žerou, nemůže nic naučit. Jsem proti němu když v ničem, tak v etice a morálce velikán!

Možná někdo dočítá moje dlouhé příspěvky do konce a možná je někdo i úplně chápe. Proto vás všechny upozorním (opět) na latinské slovo optima

https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/hledat?cizi_slovo=optima&typ_hledani=prefix#google_vignette

Je to nejvyšší stupeň superlativu a já jak uslyším, že někdo řekne slovo “nejoptimálnější” vím, že je nevzdělaný a že se jen snaží oslnit světově znějícím pojmem, kterému ale nerozumí. A na počtu jeho titulů nezáleží, myslím že můžeme vidět právě v této naší vládě, že nejtitulovanější člověk ve státě není nejkvalitnější nejvyšší ministr.

Prosím vás lidi. Stupňování (primitivní jazyky ho nemají) znamemá asi toto.

Nějaká věc je a je normální v základním působku. Jestli je ta věc dobrá, což je první stupeň. Ale ta stejná věc nabyde nějakou o malinko vyšší hodnotu či význam, je lepší a to je druhý stupeň superlativu. Třetí, nejvyšší spupeň zní v civilizovném jazyku jako nejlepší.

Právě slovo optimální znamená nejvyšší možný superlativ a jakmile někdo řekne, že je něco nejoptimálnější, ukazuje tím, že je nevzdělaný a vyjadřuje se jako křupan. Předřadit předložku nej před slovo optimální v překladu zní doslova jako nejnejlepší.

Jako důkaz přidávám názor moderního "jazykovědce" a sám se stotožním pouze s komentátorem s nickem Defo. Je na každém, jak se bude vyjadřovat a ano, lidí jako Dofos bude rapidně ubývat. Ovšem to samosebou neznamená, že bychom měli dopustit, že se místo mluvení bude hýkat. Nejlépe Anglicky, chtělo by se dodat. I Defo si myslí, shodně se mnou, že je to celé záměr, jak jasně dokládá jeho poslední věta. A ano, současná čeština má dekadentní tendenci. Slovo dekadentní znamená úpadkový.

https://www.ascestinaru.cz/lze-stupnovat-adjektivum-optimalni/

https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/hledat?cizi_slovo=dekadentn%C3%AD&typ_hledani=prefix#google_vignette

Martin83
Martin83 (66 příspěvků) 29.07.2024, 21:57:34 xxx.xxx.124.177
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 27.07.2024, 21:12:59

Dobrý večer.

Dnes jsem vytočil asi 1,5 kg mého prvního medu, chtěl bych se zeptat jestli mohu vrátit vytočené rámky zpět do medníku na “vyčištění včelami”? Zítra se chystám na uspořádání rámků v plodišti a na krmení včelstev roztokem 1:1 kvůli nedostatku zásob a rozplodování se, mám v plánu jim dát při jednom vyrušování i Gabon, tedy těm včelstvům kde nejsou medníky a rámky na vyčištění včelami. Je tento postup správný? Bohužel jsem byl líný sledovat ráno spady VD, takže nevím přesně jestli dát Gabon zítra, anebo počkat a risknout to až na první týden v září. 

S pozdravem.
Martin


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.