Aktuálně: 4 098 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Kralovna

Kouty (neregistrovaný) 27.05.2024, 12:18:23 xxx.xxx.27.235

Jako vcelar zacatecnik bych se rad dozvedel kolik let udrzujete kralovnu nez ji vymenite. Cetl sem nekde ze klidne zije 5 let ale už ma spatnou vykonnost.

Bohemia gall (neregistrovaný) 27.05.2024, 14:25:31 xxx.xxx.6.63
»
Odpověď na příspěvek uživatele Kouty z 27.05.2024, 12:18:23

Traduje se sice že včely mají královnu, ale ona rozhodně nekraluje, o všem rozhoduje včelstvo jako suprorganismus. Protože v úlu jsou včely dcery většinou jedné matky, říká se ne královna ale matka.

 Ideálem je žádnou matku neměnit ale nechat to na včelách tichou výměnou. Ne vždy se to daří, právě častou výměnou matek je tato přirozená vlastnost potlačována 

goro
goro (302 příspěvků) 27.05.2024, 20:20:16 xxx.xxx.0.220

doba počas ktorej dokáže matka klásť dostatok vajíčok je daný jej pôvodom , “núdzové” matky a  to sú aj larvené je odporúčané meniť po dvoch rokoch, dokonca najnovšie už aj každý rok…matky vychované z vajíčka, teda od prvého okamihu chované ako matky nemajú problém podávať potrebný výkon 3-4 roky…

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 27.05.2024, 22:41:47 xxx.xxx.139.252
Bohemia gall:

Traduje se sice že včely mají královnu, ale ona rozhodně nekraluje, o všem rozhoduje včelstvo jako suprorganismus. Protože v úlu jsou včely dcery většinou jedné matky, říká se ne královna ale matka.

 Ideálem je žádnou matku neměnit ale nechat to na včelách tichou výměnou. Ne vždy se to daří, právě častou výměnou matek je tato přirozená vlastnost potlačována 


Vracím sem dokonalou reakci BG.

Tazatel patrně o včelách má povědomí, nikoli vědomosti, ale jakési povědomí z 19 století.

Kouty (neregistrovaný) 28.05.2024, 13:42:31 xxx.xxx.27.235

Zacinam s vcelarenim a mam dost nacteno a treba sem narazil na toto:

Matky musejí být mladé, protože jejich plodnost s věkem klesá a tříletá matka používaná ve stacionárním včelíně, která využívá průměrné snůšky, klade o 30-50 % méně vajíček než matka jednoletá. Stará matka proto produkuje méně včel a včelstvo, které vytvoří, bude slabé. Navíc bude vylučovat méně mateří látky, takže včely se rychle dostanou do rojové nálady a budou také neklidné a agresivní.

Vychazim proto ze vymena je po par letech potreba.

Bodlinka
Bodlinka (1251 příspěvků) 28.05.2024, 15:24:26 xxx.xxx.86.115
»
Odpověď na příspěvek uživatele Kouty z 28.05.2024, 13:42:31

včela je zvíře, které miliony let žilo bez člověka. nepotřebuje včelaře, který jí bude podle kalendáře měnit matku. méně výkonná matka, která produkuje méně feromonů, je prostě vyměněna včelstvem.

včelař si toho ani nevšimne, pokud nemá matku značenou. jednoho dne je tam prostě matka jiná.

tom4
tom4 (94 příspěvků) 28.05.2024, 19:57:44 xxx:xxx.7912:b7f2

Mám ke dnešku 36 včelstev. Kromě toho, že se občas snažím dodat “novou krev” koupenou matkou, nechávám starost o matku na včelách. Samozřejmě mám záložní oddělky, pro případ např. po zimě bezmatečného včelstva, ale jinak to u mě funguje na výbornou. Pokud je matka nevyhovující, včely zlé, bez jiskry  či podobně, měním  úmyslně , ale zase za své, spojením s oddělkem, třeba. Rozhodně je neměním plánovaně, preventivně. To je podle mého úplně zbytečné.Navíc za mě jsou , až na malou vyjímku nejlepší matky vlastní, většinou se Vám povede koupit matku, která nijak oslnivě nevybočuje z toho, co máte doma. Až tedy na tu zmíněnou vyjímku. Ale to je vyjímka.😉

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 28.05.2024, 20:06:03 xxx.xxx.139.252
»
Odpověď na příspěvek uživatele Kouty z 28.05.2024, 13:42:31

Na začátek vám dám jednu radu. Stejnou, jako jiným. Neřešte marginálie, netrapte si mozek podružnostmi. To vše kolem věku matky, její kondice a počtu kladení vajíček poznáte poměrně rychle a snadno. Já se dodneška fakt nebyl štont naučit, kolik že vlastně klade matka vajíček denně. To není ani tak odvislé jak je stará, jako spíš jak dobře je oplodněná a hlavně v jaké kondici je včelstvo. Když bude za úlem lempl, ignorující prazákladní potřeby zdravého vitálního včelstva, ani supermatka z hyperchovu za nebetyčné peníze žádné divy nepředvede. A naopak, kdo se postará o maximální zásobení, pohodu a harmonii včelstva, tam i celkem průměrná matka odevzdá vynikající výkon. A nakonec včely samy nejlépe poznají, když něco není jak být má a chtějí se vyrojit a nebo pak později udělají TV. Rojení kvůli nekvalitě matky poznáme tak, že nenarazí 30 matečníků, ale jen několik, často 2-3 jako při TV. Jenže TV na jaře vždy skončí vyrojením. Samosebou mě tady někteří budou asi chtít opravovat, ale je to moje celoživotní zkušenost = na jaře na TV nevěřit a matku raději vyměnit sám. Když jinde píšu, že nemám vlastně roje, neí to superúlem, stanovištěm a tak podobně. Je to tím, že nevěřím na nesmysly a jdu vždy nejraději na jistotu.

------------------------

Začněte nastudováním odborné terminologie, to je skutečně absolutní prazáklad, pak vám bude ihned každý rozumět. K vaší královně přidám příhodu ze svých asi 24 let.

Dělal jsem ve fabrice s jedním pánem, bylo mu nad 50, včelařem a pán si chtěl pořád povídat o včelách. Moc jsem nechápal jeho styl včelaření, už tehdy jsem byl vymezený proti míře 24. Měli jsme doma obě a tudíž bylo srovnání. Kdo to nevidí, neuvěří. Ale to jsem odbočil.

Pán mi jednou vykládal, jak vyhazoval mateřáky. Z úcty ke staršímu a ze slušnosti jsem rozpačitě neutrálně kýval, ale ve skutečnosti jsem netušil, co dělal. Představoval jsem si, jak dělá silné oddělky a původní včelstva, asi i s úly vozí na skládku a tam je snad vyhazuje? To asi ne, asi mele nějaké nesmysly, jenže prostě úcta ke staršímu…

Ten doveda likvidoval rojové matečníky. Když mi to došlo a sdělil jsem mu, že jsem mu nerozuměl, děl ten dobrý muž doslova: “to máš jedno, chytrej se dovtípí”. No a asi nejsem dost chytrej, já například mezi pojmy monstrance, defenestrace a menstruace prostě vidím nebetyčné rozdíly. Ale ano, mnoho lidí funguje jako že holikny - hodinky a má za to, že “chytrej se dovtípí”. Já tak chytrej tedy rozhodně nejsem, nedovtípím se.

----------------------

Než jsem sesmolil svou radu, dokonale to vystihl a vysvětlil pan kolega Tom4.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.