Aktuálně: 4 098 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

usazení roje a péče o vyrojené včelstvo

ClitoLynx (neregistrovaný) 26.05.2024, 20:07:54 xxx.xxx.231.93

tak jsem rozebral podezřelé včelstvo a nenašel jsem jedinou známku rojení, nebo přípravy na něj (mám dvě a to nepodezřelé jsem prohlížel před pár dny), takže jsem asi chytil cizí roj. dneska jsem do něj nakoukl shora přes fólii, bylo tam vidět v uličkách hemžení, tak jsem odebral prostřední prázdný nástavek, což se obešlo bez nějakých potíží, bylo tam pár včeliček na stěnách. tu bednu s mezistěnami a jedním medovým rámkem vespod jsem nechal, včely na tom medu pracovaly, tak holt mají vysoký tlumič, s tím se nějak vyrovnám a ony jistě také. za pár dní (kolik byste tak mysleli?) do něj kouknu a když bude vyjedený, dám další, mám jich dost🙂

ohledně BG a jeho cezení roje, docela tomu rozumím a zkusím to u případného roje taky, přece jen, rojové matky jsou rojové matky, všechno ostatní jsou nouzáky, možná s výjimkou TV (jen můj názor, nevnucuji)

a s těmi mezistěnami, vcelarskyobchudek.cz jste zkoušeli? divil bych se, kdyby o něm BG nevěděl, na VF se dost řešil a p. Balaštík se mi tam zdál nadšený a solidní, třeba by uměl tenké

Bohemia gall (neregistrovaný) 26.05.2024, 21:06:24 xxx.xxx.21.187

Ano, nouzové matky se kvalitativně rojovym pouze vice ci méně přibližují. Ono totiž uz jenom z hlediska výživy se podminky jen velmi těžko napodobují. Ne náhodou je rojení v období největšího blahobytu. Rojové matky jsou tak zrozené v ráji. Nepříjemné může být pro včelaře který nezvládá rojova opatření, upevňování rohových vlastností.

O vcelarskem obchůdku vím, ale nevím jaké mezistěny dělá. Škoda že výrobci neuvádí kolik mezistěn udělají na kilo vosku. Usnadnilo by to hledání 

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 26.05.2024, 22:00:47 xxx.xxx.139.252
»
Odpověď na příspěvek uživatele Bohemia gall z 26.05.2024, 18:01:45

Já tady u nás objevil pána, který to umí tenčí než jiní. Průmyslové váží od 87 do 95 g pro míru 39x30 a tudíž jich je do kila 10,5 - 11. Dal jsem si dělat u Plzně, dcery Mety Lengála paní Machové a těch bylo do kila jen 7. Tady nedaleko v Bernarticích (u Dolních Kralovic, Bernartice jsou patery) dělá M pan Dufek. Jen v zimě, v létě včelaří. Ten jich umí do kila 9-9,5 a to je celkem bomba. Jeho M jsou taky přesné, u Machové u poloviny M nebylo dno buňky přesně tam, kde být má. Označil jsem si je a hlídal, v medníku to včelám nevadí, asi dvě kila vysokých naštěstí vyrobili správně.

U pí Machové před 4 lety 85 Kč za kilo, u pana Dufka asi 80 a nebo méně, fakt nevím a dal bych mu i víc, nechápu jak to za ty peníze může dělat. Letos v zimě jsem si M dělat nenechal. Jo a oba výrobci dostali vosk z víček a protože nekouřím (18 let), poznám podle vůně víčkový vosk, voní po ovoci, ale hlavně po propolisu. Oba jmenovaní nešidí, M od nich po rozbalení nádherně zavoněly voskem s propolisem a snad ovocem, neumím to popsat.

Machová od Plzně je jen shoda jmen s předsedkyná Svazu.

ClitoLynx (neregistrovaný) 26.05.2024, 23:00:53 xxx.xxx.231.93

ještě mě napadlo ohledně těch mezistěn, tenké chcete, protože si z nich včely nemohou tolik ukousat a tudíž vyrobí víc nového vosku? protože já zatím nemám jak vytáčet med a ten jedinej rámek, co jsme s rodinou zatím snědli, tak ten jsem, s hanbou přiznávám, prostě oškrábal lžící až na mezistěnu a přitom jsem si všiml viditelného rozdílu mezi tím, jak jsem jí tam dával a tím, jak vypadala pak, zdálo se, že ty včely při stavbě okousaly i dna buněk a hodně je ztenčily.

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 26.05.2024, 23:31:42 xxx.xxx.139.252
»
Odpověď na příspěvek uživatele ClitoLynx z 26.05.2024, 23:00:53

Měl byste se dovzdělat, nedávno jsem to tu podrobně vysvětloval. Fakt vám není blbé divit se obecně známým věcem? Navíc jsem přinesl vlastním nevědeckým výzkumem ZADARMO BEZ GRANTŮ poznatek, který se nedá nikde dočíst. Laskavě si to tady na CHZ najděte sám. Zjevně zneužíváte naší ochoty sdělit věci, musíte se milej zlatej posnažit sám. A až co byste případně nechápal, nějaký detail, to vám tady vysvětlíme. Tedy já, nevím jak ostatní.

Přitom já píšu tak, že už není nač se ptát, vše vysvětluju podrobně včetně souvislostí, pravda, je k tomu nutná určitá minimální hodnota IQ a schopnost chápat souvislosti. Ale nač se snažit sám když se najde někdo, koho se doptáte že?

goro
goro (302 příspěvků) 27.05.2024, 10:38:03 xxx.xxx.0.220
»
Odpověď na příspěvek uživatele ClitoLynx z 26.05.2024, 23:00:53

Tom50 napísal:

Následující možná nebude pochopitelné každému, přesto to podrobně pro kreativnější vysvětlím. Včely udělají plást a ten vždy váží, bez ohledu zda je to divočina nebo je postaven na mezistěně u uvedené míry váží asi 148 gramů, včely tedy k vosku M přidají asi 65%, pokud M vážila pro danou míru uvedených 90 gramů. Ovšem jestli M vážila 145 gramů, včely k váze M nepřidají téměř nic a vyvařením ve vařáku s lisem získáme zase jen asi 148-150 g vosku. Proto je nutné, aby M byly co nejlehčí. Ovšem to jde jen po určitou mez a tou je těch 87-90 g/kus. Slabší se nedaří vyrábět. Otázka je, co by nastalo, kdyby M měla například 180 g. Pak bude mít plást taky 180 g, jen bude uprostřed (v původní mezistěně) viditelně tlustý. Válcované M za studena se vyznačují pružností, ale ani na nejlepším zařízení tohoto typu nelze vyrobit M pod 100 a spíš 110 g, ale taky jak uvádá ím i 145 g. Dobrý výrobce na solidním (komunistickém) zařízení lije kontinuálně tekutý vosk mezi běžící válce a takto se daří M tenčí, než válcované zastudena. Jsou pak ale křehké. Je na každém, jak a zda vůbec uvedené pochopí. Já od svých vč chci maximum možného vosku. K mezistěnám, které za vosk měním já, přidávají včely asi 65% nového vosku. Tolik se ale vytěží ve vařáku s lisem, kde je ODDĚLNÁ VODA PRACOVNÍ OD VODY S VOSKEM jen z panenského díla (pozor na líbivě laciné vařáky, hlavně z Ukrajiny, ty jsou primitivní a mají mizernou výtěžnost). Jakmile jde o staré plodoplásty s košilkami, dostane se z toho max 60 a spíš jen 58% z 65% přidaných.

Lynx napísal 

ještě mě napadlo ohledně těch mezistěn, tenké chcete, protože si z nich včely nemohou tolik ukousat a tudíž vyrobí víc nového vosku?

ClitoLynx (neregistrovaný) 27.05.2024, 16:11:08 xxx.xxx.231.93
»
Odpověď na příspěvek uživatele goro z 27.05.2024, 10:38:03

děkuji za vyhledání, ten příspěvek jsem si nezávisle na vás také vyhledal, je z konce ledna, takže ode mě bylo skutečně třeba projevit maximální drzost se na něco takového ptát, navíc si ještě sám správně odpovědět, což už je vůbec vrchol tuposti…takže celá odpověď je ano, tenké, aby včely produkovaly co nejvíc vosku a pak je tu ještě další věc, platí se za kilo mezistěn, takže tenkých je víc, čili máme víc svého vosku a ještě za stejný peníz více mezistěn, je to tak?

ještě mě tam zaujal ten početní příklad, a sice že jakýkoliv plást, ať z VS nebo z mezistěny má stejnou hmotnost x, takže když dodáme mezistěnu o váze x,  tak výsledný plást bude vážit x, jen bude uprostřed mnohem tlustší…nějak mi to hlava nebere, až skoro propadám beznaději, že to nedokážu uchopit…ale ptát se nebudu, blbej člověk bejt může, ale zneuživat ochoty ostatních, to už je přes čáru…

Anonymní (neregistrovaný) 27.05.2024, 16:26:14 xxx.xxx.231.93
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 26.05.2024, 23:31:42

Na závěr jen, že jsem nepřehlédl, že se někdo cítí jako že si zaslouží neurvalou aroganci jednoho známého psího čumáku. Na jedné straně je dobré, když začátečník má pokoru a úctu ke starším a zkušenějším, na stranu druhou by měl každý přirozeně (nevymyslel jsem to já, ale kolem roku 430-400 před naším letopočtem jistý Sókratés) umět rozpoznávat dobré od zlého, krásné od ohavného, slušné od neslušného a chete li arogantní od vstřícného. A pak není nestoudné vymezit se vůči lidem určitého typu i v mladším a méně zkušeném věku či postavení. Jen je nutné dát pozor, aby se to nezvrhlo do arogantní drzosti, kterou dnes sociální inženýři nazvali asertivitou.

tak původně jsem chtěl tenhle váš flusanec po jednom velkém včelaři nechat bez povšimnutí, už proto, že by to nebylo poprvé, co vás upozorňuji, že někomu křivdíte a vaše odpověď je vždycky ve smyslu “já ho vlastně osobně neznám, jen jsem někde od někoho zaslech, možná mu fakt křivdím…”, abyste pak při nejbližší příležitosti vaše lži a dojmy o dotyčném (Stonjek, Dvorský, Černý, Warré, nakonec i ten Sedláček, zapomněl jsem na někoho?) beze studu zopakoval, ale při čtení vaší reakce na mě mi to tak nějak naskočilo v hlavě….píšete to správně, jsou určité hranice…takže mi vlezte na hrb, jakkoliv jste jiště skvělý včelař a mimo jiné vám vděčím za to, že jsem si vybral 39*30 dadant, diskuzím s vámi se v budoucnu vyhnu, což pro mě znamená poslední příspěvek na tomto fóru. ať se vašim včelám dobře daří…

tom4
tom4 (94 příspěvků) 27.05.2024, 18:17:25 xxx:xxx.7912:b7f2

Přidám se s voskem- celkem se mi hromadí panenský vosk z víček, nějaký nápad co s ním ? Kamarádka loni udělala balzám na rty, tak tam nějaký padl, ale v podstatě maličko a už je zase nový z víček…Je fakt, že ani normální vosk není bůhvíjak honorován, na to, co je s tím práce 

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 27.05.2024, 22:39:02 xxx.xxx.139.252
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 27.05.2024, 16:26:14

Sice tvrdíte, jak to tu už nebudete číst, přesto se vás zeptám. Co kdy Stonjek komu poradil? PROBOHA CO? Ode mě je kompletní návod do nejmenších detailů, od něj jen arogance a bezbřehé sebevědomí. Kde najdu jediný odborný článek od tohoto “velkého včelaře?” Podle mojí metodiky Blaník s úlem Blaník se dá ihned včelařit a velmi úspěšně a dá se to velmi dobře i s mírou 24. Stonjek má, pokud vím, Sedláčkovu míru 39x34,7x11 + 39x17x11 a já jsem detailně vysvětlil úskalí příliš vysokého rámku a doložil to tvrzením, že se na celém světě ustálila právě výška 30 cm jako ideální a univerzální a vysvětlil jsem proč. Co kdo kdy četl od “velkého” včelaře Stonjeka? Jasně, že ani Sedláček ani Stonjek nepřiznají, že se mýlili, Řeháček se už vyjádřit nijak nemůže. Kdo má dnes výšku NN 17 hořce lituje když se dře a když má (Tom4) pro srovnání patnáctku a dokonce jedenáctku - můj vynález. A proč jedenáctka? No proto, že tři na sobě se dvěma VM dávají Sedláčkovu výšku 34,7 (34,6). To proto, abych neobohatil českou včelařinu zase něčím dalším jako mnozí přede mnou.

Kde se vzala výška 17? U slovenského B a Optimal je jen trapnou nápodobou této sloveské míry a není s ní kompatibilní, no to si asi dělal doktor Ptáček srandu ne?

Jestli se navíc sejde Stonjek v jednom pořadu s někým, jako Černý, už jen tím pro mě ztratil glanc. Černý je vzor toho, jak se včelařit nemá a vzor arogance na entou. On učí na včelařské škole? No potěš pánbuh!!! Za své (nebo školné žáků) klidně, ale není náhodou placený i z mých daní?

Pokud se domníváte a měl jste na mysli mojí výhradu i k Boháčovi, ano, většího škůdce českého včelařství neznám! Vše co radil jsem vyzkoušel a nefunguje u nás nic z toho. Pak jsem se setkal s lidmi, už po smrti J.B., kteří do věci viděli a vysvětlili mi, že pan Boháč sám včelařil prabídně, jen překládal cizí články o jiné včele v jiných podmínkách, ale jaksi to zatajil, přesněji, tvrdil, že to jsou fakta platná obecně. A to by byla vědomá lež, pokud sám vyzkoušel co tvrdil (překládal) a nebo neuměl včelařit a tudíž to neuměl posoudit. Obojí je trestuhodně špatně, nemyslíte? Mě konkrétně Boháčovy kraviny stály nemálo peněz a hlavně znechucení, připadal jsem si jako neumětel když mi nic z jím doporučovaných postupů nefungovalo. Udělal jsem totiž tu chybu, že jsem Včelařství, Boháčovi, ale i dalším věřil. A to jsem neměl!!!

Sedláček? Toho znám osobně, nesdílím ale s ním vůbec nic. O včelách mluví hrozně, třeba že žerou a chcípají, mlátí s věcmi u včel, chová se exhibibionisticky - včelaří nahý a hlavně prezentuje dávno překonané bludy a dělá z toho vědu = OP. Taky jeho video s vizimovanými oddělky, které zjara živoří s pár deky zásob, tak to je taky síla! A tohle někdo - ANONYM - obdivuje a považuje ho za VELKÉHO včelaře? Není to týrání zvířat držet včely na hladu? Co myslíte anonyme, který se patrně stydíte sám za sebe? Otázka je řečnická.

Ale povedlo se vám mě znechutit z části lidí, ano, i tací jako vy jsou na světě.

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 28.05.2024, 00:00:18 xxx.xxx.139.252
»
Odpověď na příspěvek uživatele ClitoLynx z 27.05.2024, 16:11:08

No, očekával bych od vás víc. 

Včely při stavbě na M zeslabují mezistěnu tak moc, kolik potřebují na vystavění plástu. Dají se najít a kdo se chce sám vzdělávat a nevyžaduje vše pod nos od druhých, našel by fotky stavby na M obarvené modře. Na řezu plástu je vidět, že buňky jsou do třetiny tmavě moré a tudíž tu délku buněk včely vystavěly pouze z vosku z mezistěny. Když jí zeslabily tak, že už víc to nešlo a neměly už kde brát, začaly přidávat žlutý vosk a až poslední asi třetina buněk je jasně žlutá, prostřední třetina postupně žloutne.

Takže zpátky. Dobrá M váží asi 90 g. Včely k ní přidají asi 65% a pak je plást těžký asi 149 g.

Jestli je M těžká 120 g, včely nepřidaly 65% vosku, ale jen tolik, že plást je zase těžký 149 (150) g.

Když by byla M těžká 150 g, zase by zeslabily mezistěnu na optimální minimum, ale nepřidaly by ani gram. Prostě by plást postavily jen z vosku, který byl v mezistěně.

Kdyby mezistěna ale vážila 180 gramů, na vytažení buněk by spotřebovasly jen potřebné množství vosku z mezistěny, zase by nepřidali ani gram. Přebývající vosk z příliš těžké = tlusté mezistěny by ale nevyhlodaly aby ho došly vyhodit z úlu, jen by ten přebytek nechali na dně mezistěny. M totiž když je těžká, je prostě tlustá a včely jí přes potřebnou mez nezeslabují.

Článek jsem uvedl, že ne každému bylo shůry dáno to pochopit a jak vidím, nemýlil jsem se, ne každý to pochopí a to i když je to napsáno česky, jasně a podrobně.

Polopatě: 

Divoká stavba = plást velikosti 39x30 (měřeno se dřevem) = 150 g. Včely vyprodukovaly 150 g vosku ze svých těl.

Plást na M vážící 90 g - včely vyprodukovaly ze svých těl jen 60 g vosku.

Plást na M vážící 120 g - včely “vypotily” jen 30 g vosku.

PODROBNĚJI A JASNĚJI UŽ TO SDĚLIT NEUMÍM, UMÍ NĚKDO JINÝ?


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.