Aktuálně: 4 122 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Jakého chrta

Mautina (neregistrovaný) 15.05.2024, 11:50:44 xxx.xxx.33.254

Uvažujeme o koupi jednoho z těchto chrtů - whippet nebo azavak. Nevíme jak se rozhodnout. Má někdo zkušenost? Jsem aktivní člověk, sport, běh a chci aby mi byl vždy po boku. Raději bych fenku. Co stojí tato plemena s PP?

Tenurri
Tenurri (500 příspěvků) 15.05.2024, 12:36:16 xxx.xxx.213.168

Mě by zajímalo, jestli vůbec chrt běhat bude? Jakože canicross a podobně? 
Já si to úplně nedokážu představit, vzhledem k tomu, že to jsou sprinteři a ne vytrvalostní běžci. 

Já je mám teda osobně spíš za taková princátka - vadí jim zima, vadí jim déšť (což je pochopitelné, když nemají podkožní tuk), rádi odpočívají v měkkém a teplém, jsou takoví dost citliví (a to nemyslím nijak špatně). Já si je třeba moc na žádný sport krom coursingu nedokážu představit. Možná nějaký dogdancing a tak…

Jednu dobu jsem přemýšlela o zachráněném galgovi, tak jsem si nějaké info zjišťovala kolem. Potom jsem se probudila a naštěstí mě to přešlo (naštěstí proto, že by to k nám nebyla úplně dobrá volba). 

Zrzavci
Zrzavci (3381 příspěvků) 15.05.2024, 12:40:18 xxx.xxx.226.6

Chrt  jakýkoliv  je sprinter, běžec krátkých rychlých tratí. Na druhou stranu, když to teď tak píšu - tak mi přišel na mysl jeden  týpek v mém bývalém bydlišti, který mě udivoval se svými psy po všech stránkách. Měl tři chrty, které plemena  už si nepamatuju, ale byli rozdílného velikostního rázu, žádnej barzoj, afghán, azavak - whipet asi jeden, ti zbývající dva mohli být dost možná i adopťáci. On jezdil na kole, oni ho doprovázeli - v tom dokonalém slova smyslu,  byli navolno - chrti!! -neustále se drželi u něj, byli poslušní, na něj neskutečně navázaní a nikdy za celou tu dobu jsem je neviděla - a že jsem tam byla denně v různých časových úsecích - že by mu vzali čáru, lovili, neposlechli, šli si za svým, za psama.

Bylo to až neskutečný . /a pro znalé našeho příběhu s Tali i dost ponižijící 😀 😀 😀 😀 , vidět chrty fungovat takhle, když ohař….. 😀 /.

Takže - otázka zní ? Byla to výjimka - teď nemyslím tu poslušnost, ale ten běh u kola. Však každej pes, tvor umí přece běhat? Takže proč by vlastně chrt nemohl s pánem chodit běhat, jak ze mne v prvním momentě vypadlo? 

assil
assil (2086 příspěvků) 15.05.2024, 12:49:10 xxx.xxx.206.172
»
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 15.05.2024, 12:40:18

Já znala dva vipety a afghána, na volno ani jeden. Oni běhají jen tak chvíli za něčím a jinak spíš ležej, nevím mě připadá, že jít si zaběhat na hodinu jen tak bez důvodu je pro ně o ničem a nebude se jim to líbit, to dá spíš NO nebo podobný ovčácký plemeno.

Zrzavci
Zrzavci (3381 příspěvků) 15.05.2024, 12:55:51 xxx.xxx.226.6

Já co jsem měla “zkušenost” coby puberťačka - tak dva afgháni - městští psi, procházky, kam jsme je s kamarádkou braly (nebyli naši), spolužák měl z ruska barzoje, s těma se taky chodilo. na druhou stranu, není to pekinéz-důchodce, takže ten běh s pánečkem, kterej pro ty tři byl evidentně modlou - proč ne? Na lovu ti psi přece taky neletěli jen sprintem.  Nevím, vlastně si po té zkušenosti dovedu představit, že si jdu zaběhat a vezmu chrta s sebou. Jasně na vodítku, ale  běh je přirozený pohyb, to že se traduje, že je to sprinter, tak jasně, ale proč by si nějakej kiláček nedal, když půjde s páníkem?

Zrzavci
Zrzavci (3381 příspěvků) 15.05.2024, 13:00:20 xxx.xxx.226.6
»
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 15.05.2024, 12:57:07

Hele nevím, myslím, že jestliže pes jde na procházku s pánem, kterej jde, je to rozhodně pomalejší, než když se běží 🙂 a tu procházku taky dává, ne? Ti “naši” dva afgháni byli teda za procházky s náma rozhodně rádi. myslím, že se ten vzoreček - buď letím a nebo spím, nic mezi tím, zbytečně zveličuje. Edit - něco v tom duchu, že někdo se ptá, musím se psem denně naběhat milijardu kilometrů? A je mu kdysi dávno odpovězeno - nemusíte, je to sprinter, rád vypálí, letí a pak se bude klidně válet na gauči. Ale! to podle mě nevylučuje to, co provozoval ten maník se svou spokojenou a nadšenou chrtí trojkou.

Tenurri
Tenurri (500 příspěvků) 15.05.2024, 13:15:03 xxx.xxx.213.168

Mně šlo o to, jestli bude chrta ten běh bavit. Nemyslím si, že by to neuběhl 😀, ale jestli si vůbec bude chtít dát třeba 10 kiláků poklusem s páníkem ? 😀

janaa
janaa (449 příspěvků) 15.05.2024, 13:15:07 xxx:xxx.fb99:4717
»
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 15.05.2024, 13:00:20

Zrzavci,nevylučuje s nic, ale pokud si pořizuju psa vyloženě s tím,že chci běhat se psem,tak prostě existuje celá řada jiných vhodnějších plemen prostě

assil
assil (2086 příspěvků) 15.05.2024, 13:24:20 xxx.xxx.206.172
»
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 15.05.2024, 13:00:20

No podle mě procházka, kde si čuchaj a tak, je úplně něco jiného než když budou hodinu klusat vedle pána bez jakékoliv jiné činnosti, jako popravdě si myslím, že to nebaví ani spostu jinejch psů a u chrtů si myslím bude ta nechuť více pravděpodobná.

Takže je pak na zvážení co pak zadavatel s tím psem chrtem bude dělat jiného.

Sardullah
Sardullah (1409 příspěvků) 15.05.2024, 13:28:10 xxx.xxx.221.216

Jako chrti jsou sprinteři a jako takoví k tomu mají uzpůsobené tělo . Jak kostru, tak i svaly. Takže na nějaké dlouhé běhání s páníčkem se určitě hodí více jiná plemena. Jediný chrt, alespoň co vím, který je fyzicky vybaven jak na rychlost, tak na vytrvalost je saluki, ale nevím, jestli by jí takové běhání bavilo.

Další věc je sport… no záleží na tom jaký sport si dotyčný představuje. Jestli sport vhodný pro chrty… běhání na dráze a nebo coursing… a nebo něco jiného… viděla jsem afgány co běhali agility a i teda tanec se psem, ale myslím, že to spíše budou jednotky … že je spíš o štěstí, že narazíte na jedince, kterého to bude bavit a bude ochoten spolupracovat.

Jinak u chrtů obecně je potřeba počítat s tím, že ho nebude možné vypustit z vodítka.   i když není nic vyjímkou, že je chrt natolik ovladatelný, že ho na určitých místech můžeme vypustit, ale i tak si myslím, že mi dají majitelé chrtů za pravdu, že to od člověka vyžaduje neustálý monitoring okolí a i chrťáka. Můj afgán byl odvolatelný i od zvěře, ale vzhledem k rychlosti chrta, který se odpíchne třista z místa, tak bylo potřeba mít dostatečný prostor kolem sebe, protože než se člověk vzpamatuje a zavolá, než to chrt otočí a vrací se, to za tu dobu může klidně 50- 100 metrů uběhnout.

Z mého pohledu.   pokud nejste vysloveně chrtí člověk, kterému sedí chrtí povaha, jak poklice na hrnec… jo i tací blázni jsou mezi námi pejskaři..  tak se na chrta vybodněte a kupte si krátkosrstou kolii… vždyť ona má i takovou úzkou papulku, jako mají chrti, ovladatelnost a ochota spolupracovat je o milion procent lepší než u chrta a můžete s ní dělat cokoliv.

Zrzavci
Zrzavci (3381 příspěvků) 15.05.2024, 13:37:00 xxx.xxx.226.6
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 15.05.2024, 13:15:03

no……..ten maník měl tři různorodý chrtiska a bavilo je to, kdyby ne, mohli si jít po své vlastní zábavě, neblyi na vodítkách. Ale oni nešli,  byli smečka na cestě. A nikdo jiný je nezajímal - pokud se maník s námi nezastavil a nedal do řeči. Bylo to vlastně jejich denní zaměstnání, by se dalo říct. Ti psi měli pohyb a myslím, že pohyb vyžaduje každý pes.

Zrzavci
Zrzavci (3381 příspěvků) 15.05.2024, 13:37:46 xxx.xxx.226.6
»
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 15.05.2024, 13:24:20

Tak to oni si taky čmuchali, když byli na sídláku. pak se prostě běželo. A taky! koupalo 🙂 byla sranda dívat se na ně, jak se plavěj jako koně.

Zrzavci
Zrzavci (3381 příspěvků) 15.05.2024, 13:39:33 xxx.xxx.226.6
»
Odpověď na příspěvek uživatele janaa z 15.05.2024, 13:15:07

No ale já nemyslím, že si ho zadavatel pořizuje primárně kvůli běhání? Píše jen, že je sportovní člověk a rád by měl toho psa po boku, pořád i při tom běhu .A třeba je to právě chrtí člověk, třeba mu chrtí povaha vyhovuje a jen se ptá, zda to půjde.

Tenurri
Tenurri (500 příspěvků) 15.05.2024, 13:48:57 xxx.xxx.213.168
»
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 15.05.2024, 13:37:00

Mně to právě z toho, co znám od chrtařů, přijde jako výjimka. Chrti navolno a užívají si vytrvalostní běh a vodu 😀… neříkám, že to tak nemůže být. Třeba byl pán fakt silná osobnost a byl pro svoje psy středobodem vesmíru. Ale já ze svého okolí neznám jediného chrta, co by chodil bez vodítka, ale nejsem žádný odborník a nepotkávám těch chrtů zase tolik.

Dublinbarzoj
Dublinbarzoj (254 příspěvků) 15.05.2024, 14:09:06 xxx.xxx.95.109

Naši  kluci půjdou s páníkem taky bez vodítka kamkoliv a rychlostí  co on uzná  za vhodné,  se mnou už tak 100% nejsou, ale třeba na výstavě  jsem minule taky měla Satánka navolno, je to jednodušší  než se proplétat   s vodítkem a byl vzorný. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.