Aktuálně: 4 098 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Vlhkost medu

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 14.05.2024, 21:16:01 xxx.xxx.139.252

Pochlubte se kolegyně a kolegové.

Trochu téma uvedu a mám samosebou, jak je pro mě typické, novou nepotvrzenou hypotézu. Ale jak to začalo:

Nepamatuju si dobře, jak velká česna měli u úlů předkové. Vím jen, že si máma klepala na čelo když jsem pod dojmem bludů, co psal v osmdesátkách Boháč, Kamler, Ptáček a další o nutnosti hodně větrat úly, začal dělat v létě česna přes celou šířku úlu na výšku podmetu, což je konstanta = 18 mm. To je na plochu nějakých 73 cm2. Mámě a jejím přátelům se to zdálo moc.

Předloni Tom4 získal v místě, které se menuje Naháč, dvoje včely i s úly univerzály. Protože jsou úly mě neznámé atypické univerzály s okýnky a jedním medníkem, vše na 39x24x11 a včely v nich se chovají nezvykle, nazval jsem jak úly tak včely “nahaté”. Tomovi se to líbilo a tak je od té doby nazýváme.

Nahaté úly mají pevná dna - jinak to u univerzálu nejde a mají daná česna, která nejde rozšířit, rozměru 60 x 15 mm, což je neuvěřitelných 9 cm2. Úly jsou ještě z doby, kdy se neblnulo s očky, nemají je a tak je česno 9 cm2 JEDINÝM přívodem vzduchu do úlu.

Obě vč vloni přinesla po dvou bednách = 46-48 kilo medu a nechtěly se vůbec rojit, nejsou s nimi žádné starosti, jsou velmi mírné. Ano, v těchto úlech pan kolega Tom4 včelařil klasickým způsobem z osmdesátek = převešování a vytáčení zakladených rámků, prostě česká klasika.

Už předtím díky pánům začátečníkům jako je Martin a romaning jsem začal uvažovat o své velikosti česen. Do toho Tom4 a jeho “nahaté” úly s malinkými česny a i Petr udělal oddělkový úl s česnem jen 6 cm2, což je pro oddělek dobré. Jenže pak to dopadlo tak, že v tom odd přezimoval a vyrostlo z něj vč a s údivem jsme zírali, že rojit se to nechtělo a medu adekvátně pozdnímu oddělku z předchozího podletí. A nechápali jsme jak to tak malinkým česnem mnohly udýchat, nanosit a odpařit 30 kilo medu.

Tak jsem letos u všech úlů nechal česna na výšku 18 mm a na délku 80 - 140 mm. Kupodivi žádná tlačenice ve snůšce není a jak je zřejmé uvětrají to. A uvětrají to nějak nepochopitelně líp než s česny velkými! Připomínám, že žádné moje vč nesmí mít a nemá žádné očko ani kraviny jako jsou síta ve dnech a tudíž je česno JEDINÝM PŘÍVODEM VZDUCHU do včelstva.

No a nápad - hypotéza. V sobotu jsme vytočili prvních 11 beden (horní bedna ze 2-3, které každé vč má), v neděli 3. Někde nebyl med zavíčkovaný, v žádné bedně nebyly zavíčkované strany krajních rámků ke stěně. Vnitřní strany těch rámků byly zavíčkované ze čtvrtiny, třetiny a někde vůbec. Vzal jsem to s tím, že když to bude řídké, nevytočím nezavíčkované, nebo málo zavíčkované rámky.

A přišel dokonalý šok! Med se těžko vytáčel, tahal v medometu dlouhé "vlasy", choval se jako medovice. Měl pod 17,6, většinou 17 - 17,2, ale taky 16,2!!!!!! Jen jedna bedýnka měla 18,6 a zaboha nevím, ze kterého byla vč.

Je potřeba si toto zapamatovat. Mě se dá stěží vymluvit, že vlhkost mého medu, u jarního medu neslýchaná, není důsledkem rapidního zmenšení česen. Ovšem pozor, že polystyren ve stěnách úlů zvyšuje vlhkost medu považuji díky svým mnohaletým pokusům, v mé lokalitě, za prokázané!

Takže nejen absence oček, jak se ve známém videu domnívá doktor Klíma, ale i zmenšení česen se zdá být receptem. A mě bylo divné, že se před 40 lety, než sem přišel Americký zastaralý úl s českými očky v každé bedně a díky progresivistům se nezačalo blbnout s nadměrným větráním a očky, nikdy neměřila vlhkost, dokonce jsme, většina z nás a já určitě, netušili, co je refraktometr.

Až mě napadá proč nedržím klávesnici a nenechám si svůj objev pro sebe a nezískám konkurenční výhodu😀😉

bohemia.gall (neregistrovaný) 15.05.2024, 05:35:22 xxx.xxx.22.250

Absence oček má výhodu i pro včely. Snadněji se jim udržuje vlhkost v plodišti kde ji potřebují. V průvanu oček táhne vlhkost stále nahoru jako v komíně. Uzavřený úl tak znamená míň energie k odvětrávání a zároveň úsporu k nošení vody když je snůška. 

Med taky neměřím, stačí vizuální pohled pri vytáčení. Podle toho jak teče, pokud se řádně“skládá” a neteče jako voda je ok.

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 15.05.2024, 09:11:36 xxx.xxx.139.252

OK, zkušené není potřeba poučovat, začátečníci by měli měřit než to dostanou do oka.

Já bych asi neměřil kdyby bylo řádně zavíčkováno. Podrobně jsem to popsal v pilotním článku. Nevěřil jsem vlastním očím, ano, už i já jsem zblbej moderní dobou, že pro jistotu používám vymyšlenosti.

Vlastně elegantně vysvětlujete proč mají očkaři vlký med. Ale můj článek je o malém česně a jeho vlivu. Asi jsem to nenapsal polopatě a tak to udělám tak stručně jako vy BG:

Pokud nemám v sendvičových stěnách úlu polystyren (v deklu nevadí), mám JARNÍ med do 18,5% i při česně 73 cm2. A to je velmi dobré, ne však skvělé. Když mám letos PRVNĚ velmi malá česna, mám PRVNĚ jarní med výrazně pod 18% a polovinu dokonce pod 17%, konkrétně i 16,2-16,5.

goro
goro (302 příspěvků) 15.05.2024, 10:54:37 xxx.xxx.0.220

Myslím že sa nie je čím chváliť…

Nemám pootvárané očka na    “americkým paškvilu”, ale  téma je česno a  hoci mám sito miesto dna a  celočne je veľkosť česna na celú šírku úľa pri pri prvom vytáčaní som tohto roku mal z jednej včelnice med 16, 5% a z druhej 16,7% a to tiež dosť medu bolo v stave,že nebol zaviečkovaný…ale rozhodne z buniek nefrkal, držal sa tam “jako klíšte”…

...tiež som bol v miernom šoku, obyčajne mávam jarný med okolo 18%, v lete pod 18%….tak som sa.zamyslel a myslím že to spôsobil priebeh tejto jari…. Veľmi včas rozkvili medonosné rastliny aj ovocné stromy a kvety nezmrzli včely intenzívne nosili nektár, vyrábali med, ušili a ukladali ho do plástov ..časť medu zaviečkovali,časť… .mali v medníkových bunkách porozkladaný med a sušili ho  ale bunky neviečkovali, lebo neboli plné…zrazu udreli tie chladné dni, včely nelietali a neprinášali ďalší nektár… med v otvorených bunkách ale schol ďalej, včely chovali plod a teplo v úli bolo, aj mladušky sušili a sušili…nezvyknem merať % vody v plástoch, ( med z medometu) a čísla sú hore… myslím, že keby som bol zameral ten med v otvorených bunkách mal by obsah vody tak 16%… teda žiaden zázrak som nezistil, držím sa svojej technológie ďalej,..  

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 19.05.2024, 09:23:38 xxx.xxx.139.252

Slíbil jsem, že sem budu dávat průběžně pravdivé informace o stavu svého včelaření v té které chvíli. Tak tedy.

Popsal jsem jak jsem dělal sběrné medníky a důvod proč jsem je dělal. Sice medníkové rámky šly do sběrného včelstva i se včelami, ale bylo jasné, že se část včel vrátí do svých původních úlů, nevěděl jsem, jaká část, jaké %.

Včera jsem vytočil SM jedné 24. Protože byl SM navíc nad medník, které to vč mělo, došlo k tomu, že tam byl nezralý med a dokonce až nad 19%. Tady odbočím. Vytáčím předpotopně do okurkáčů. To proto, že měřím každou lahev když vidím, že med teče “divně”, přesně tak, jak popisuje zkušený BG, že vidí podle jak med vytéká z medometu zda je dobrý stran vlhkosti. A tak vím u každých 5 kilo, jak “vlhký” med v té které lahvi je. Mám dvě konve (letos to zatím nebylo potřeba), na dobrý a na vlhký med a okurkáč vyleju do konve se správným nebo horším medem. Horší med jde do výkupu, do 19% ho vezmou za mizernou cenu, výkup ale neplatí nijak oslnivě ani za med vynikající. Velkovýroba to umí zahustit, já ne a abych se tím nemusel zabývat a vymýšlet nějakou “maturizaci”, dám to prostě tomu, kdo má na zahuštění prostředky a zařízení. Prostředky dám zpracovateli já tím, že on mi zaplatí mizerně. V minulých dvou letech jsem neměl žádný vlhčí med, letos zatím ze 3 vč se SM tato jedna čtyřiadvacítka neměla med OK. Dvě vč se SM už vytočená jsou třicítky, ale to asi nehraje rozhodující roli. Zatímco u třicítek - taky byly rámky zavíčkované jen ze třetiny až poloviny - bylo v mednících viditelně dost včel, jak být má, ve včerejší čtyřiadvacítce v medníku bloudilo pár včel, očividně nebyl medník obsednutý tak, jak je potřeba pro med se správnou vlhkostí.

Z toho pro mě vyplývá přesvědčení, že i když není ve stěnách úlu polystyren, který doslova vyrábí vlhký med (u mě v mých podmínkách na 100%), příčinou vlhkého medu je nedostatečně obsazený medník. Mnohokrát jsem se ve svých pracech vymezil proti předčasnému pouštění do medníku, kdy nemůže být medník obsednutý adekvátně a právě popsaný SM považuju za další důkaz svého tvrzení.

-------------------

Ještě se po přečtení vracím kvůli vysvětlení, proč jsem u popisované 24 udělal medník málo obsednutý. Bylo to vč v předjaří beztmatečné a bylo spojeno se záložním. Tím tam došlo k výpadku plodování a určitá generace včel byla slabá, což ve chvíli tvorby SM nebylo patrné. Velmi prostě řečeno, vč po přidání SM enormně zesláblo. Proto u znímněných jiných dvou vč zeslábnutí nenastalo.

Každému radím, a nejen v souvislosti s medníky, aby vše, co se bude u jeho včel dít, vždy konfrontoval s minulostí toho vč. V drtivé většině případů každý sám přijde na nejpravděpodobnější příčinu nějaké anomálie v tom kterém vč.

goro
goro (302 příspěvků) 19.05.2024, 10:28:57 xxx.xxx.0.220

súhlasím s Tomem v tvrdení, že môže byť viacero faktorov vplývajúcich na percento vody v mede (konštrukcia úľa, dostatok miesta v úli, technológia ošetrovania,  počasie mimo úľa a pod.) ale rozhodujúce je množstvo  včiel, len ich dostatok zabezpečí med v potrebnej kvalite!

keď je med v správnej kvalite, refraktometer je zbytočný (med je fotený u kamaráta Jožka)

Obrázek
Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 19.05.2024, 17:52:47 xxx.xxx.139.252

Na takové, na jaké je potřeba nebo na jaké to vyjde.

Včely nejsou blbé. Původně těžce ulité 24 mají plod i na krycích rámcích, třeba jen jako dlaň dole pod medem a prostředních 6-8 rámků má plod až k HL a nebo má věnec tak 2 cm. Tudíž spotřebovávají nejdřív to, co je nad plodem a snaží se plod držet pořád v jedné bedně. Řeč je o 24.

Letos je ze včel jen radost, žádné rojení a žádné kejkle vynucené jejich blbnutím nejsou potřeba. ZATÍM. Já ale věřím, že největší rojové vzepětí je za námi a že už bude klídek.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.