Ahoj, chtěl jsem se zeptat nějakých zkušených koňáků na radu ohledně vlivu výchovy na rozmazlenost koně. Mám zkušenost s tříletou klisničkou, v životě nedostala bičíkem. A absolutně se s ní nedá pracovat, prostě ani neskáče překážky jen se postaví tvrdohlavě proti člověku a nikdo s ní nehne. Proto se ptám jestli to je povahou koně nebo zanedbanou výchovou a jestli se s tím ještě dá něco dělat. Díky.
No na to si prosím pozvěte někoho, kdo má s koňmi zkušenosti.
Co to je nedá se s ní pracovat? Neskáče jak? Pod sedlem? Ve třech letech? Nebo na ruce, nebo ve volnosti nebo jak? Ostatní manipulace je v pořádku bez problémů?
Kobyla očividně zjistila, že neumíte a tak začala velet ona. Jednoduché, ale ne neřešitelné. Váš popis situace je velmi obecný a nedostačující. Jaký má kobyla management? Kde a jak žije, jak a jak často pracuje? Co zdravotní stav, zkontrolován?
Tak přesně tohle popisuje můj kovář pokaždý, když přijede. Skoro polovina koní, co dělá, vychovaných od hříběte jednou dámou, která si ho pořídila místo miminka, a ve dvou letech to neumí ani v klidu stát při strouhání. Teď nedávno oje známá - kovářka - přesně z tohoto důvodu rozseklou hlavu v zátylku, naštěstí jen povrchově. Těžká doba.
Co na to říct. První věc je ta, že to, že kůň nikdy nedostal bičíkem, je důvodem k tomu, aby byl nevychovaný. Pokud si hříbě dělám od základu sám, velice často se tímto způsobem prosazovat nemusím. Je to o ničem jiném.
Ve Vašem případě bych byla upřímná sama k sobě, nechala bych kobylu přejezdit někým, kdo umí a nebude surový a pak se nechala sama trénovat. Kombinace tohoto (Vy jako nezkušený jezdec a ona jako rozmahňaná remonta) může vytvořit velmi nebezpečné situace…pro obě, ale především pro Vás.
JInak to, že kůň ve třech letech neskáče přes překážky, je v pohodě - chce to jistou tělesnou gymnastiku, obzvlášť když je to pod jezdcem, a ta se získává postupně systematickým tréninkem. To nemusí být hned od rozmazlenosti.
Je to špatným přístupem ke koni a něco se s tím dá dělat, pokud to bude dělat člověk, co tomu rozumí. A ne, není to otázka bičíku.
Mám zkušenost s koněm, kterého přivedli s tím, že je pokažený, zlobí. A ono se ukázalo, že jen prostě nic neumí a neví, co se po něm chce. Jak pochopil, co se po něm chce, během pár minut byl “problém” vyřešen. Kůň byl spokojený, protože dělal vše správně a byl neustále chválen, práce mu dávala smysl, a sám si pro ni chodil. Přestal se kroutit při dotahování, bránit se uzdění, odstupovat při nasedání… Jak se pak choval “doma” zpět u těch lidí, kteří ho do toho stavu přivedli, to nevím.
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 14.05.2024, 11:06:44
Také další věc. Řada mladých koní prostě “zlobí”, jelikož prostě moc požadavků, kterým nerozumím. Buď špatný jezdec nebo to kůň ještě nezná anebo nejhorší, a to kombinace obojího.
Pak je zaplněnej koňskej software a kůň nedokáže revoltovat jinak než neposlušností. Je to jako po někom chtít násobilku, když ještě neumí ani sčítat.
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 14.05.2024, 15:07:04
Tak s takými asi ani nie, že ani neskáče, v troch rokoch, ani nič 😀
Aj keď…mno, nájdu sa špecialisti, čo 4 roky trénujú podľa Hempflinga žriebä a ono po nich prejde, prípadne ich vyvalí aj s dverami od boxu a prejde po nich zas 😀
Mě by právě zajímalo, co by AI z těch x tisíc celosvětových možností vygenerovala za “správnou” odpověď.
Za mňa teda odpoveď od AI celkom podarená - až na tú prirozdenú komunikáciu, čo ale môže byť “stratené v preklade”.
Z vašeho popisu situace je zřejmé, že hlavním problémem je zřejmě nedostatečná nebo nesprávná výchova té klisny. Koně jsou velmi inteligentní zvířata, která potřebují důslednou, ale laskavou výchovu od raného věku. Skutečnost, že klisna nikdy nedostala bičíkem, není problém sama o sobě. Řádná výchova koně neznamená nutně fyzické tresty. Jde spíše o stanovení jasných pravidel, konzistentní vedení a budování respektu a důvěry mezi koněm a člověkem. I u starších koní, které neměly ideální výchovu, lze ale situaci často napravit. Bude to ale vyžadovat hodně trpělivosti, důslednosti a použití správných výchovných metod přirozené komunikace s koňmi. Možná bude potřeba požádat o pomoc zkušeného cvičitele či trenéra, který má znalosti přirozené komunikace s koňmi. Klíčové bude získat respekt a důvěru té klisny, ale bez použití hrubé síly. Půjde o sérii malých krůčků, budování spolupráce a porozumění požadavkům. S trpělivostí a správným přístupem lze zažité vzorce chování u starších koní často změnit k lepšímu. Nebude to ale snadné a rychlé.