Aktuálně: 4 098 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Pes na túry - Český horský pes?

Vaskhu
Vaskhu (4 příspěvků) 13.05.2024, 16:40:07 xxx.xxx.5.215

Ahoj, chtěl bych se zeptat. Jakého psa byste si vybrali nebo doporučili k podobným účelům (mým). Až doslouží můj psí důchodce (už má 15 roků),tak bych si chtěl pořídit psa, který by toto zvládal(mollos by asi nadšený nebyl). Tj aby byl vhodný na dlouhý horský túry, aby byl středního nebo vyššího vzrůstu ( ne zas obří), u baráku aby dokázal ohlídat(ale zas nemusí být vyloženě ostrý) , mohl být celoročně venku (samozřejmě s možností do domu, to moji dosavadní psi vždycky byli furt u mě), denně samořejmě bych ho protahnul mimo pozemek, zdravotně aby na tom byl jako plemeno slušně (kyčle apod.). Zatím mam tak ňák v hledáčku Českýho horskýho psa. Nebo strejda měl kdysi Českýho fouska a taky to byl skvělej pes. Měli byste třeba nějakého dalšího adepta? Díky 

balu
balu (2006 příspěvků) 13.05.2024, 16:49:57 xxx.xxx.152.98

Český horský pes je skvělá volba. Vlastně byl vyšlechtěn pro vaše účely. Nevím, jak na tom jsou s DKK, ale to si můžete zjistit na jejich klubu. 

Do loveckého plemene, jímž je český fousek, bych nešla. 

Lenocka
Lenocka (157 příspěvků) 13.05.2024, 20:12:16 xxx.xxx.44.106

Čechohoráci jsou mi sympatičtí velmi. Na jedné musherské akci jsem se bavila s majitelem+chovatelem ČHP. Předám info, které od něj mám - plemeno není ustálené jak v exteriéru (výška), tak v povaze. A to druhé by vám v případě špatné náhody mohlo tu turistiku poněkud znepříjemnit 🤷‍♀️

Osobně bych do žádného lovečáka nešla, ale to je můj postoj. Naopak protěžuju ovčácká plemena, ve vašem případě výstavní linie kvůli temperamentu..

janaa
janaa (449 příspěvků) 13.05.2024, 20:59:11 xxx:xxx.1a60:6243

Já vím,že jednu dobu na tom byli dost na štíru se zdravím. Ale podrobnosti netuším. Jinak klasika NO, chodský pes, hovík, … prostě bych se dívala na tenhle typ psů

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 13.05.2024, 21:10:15 xxx.xxx.133.102

Proč chcete, aby byl pes jen venku? Má to nějaký důvod?

Fousek je dobrá volba, pokud je dostatečně zaměstnán. Lepší než český horský pes, genová základ je větší a je větší výběr. Standart plemene bývá velmi dobře zakotven.

Cvičitelnost dobrá, pokud tedy psovod chápe, že si pořídil ohaře.

Vaskhu
Vaskhu (4 příspěvků) 13.05.2024, 22:06:33 xxx.xxx.0.108
»
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 13.05.2024, 21:10:15

Díky za reakce. Tak já nepsal že by byl pes jen venku, do baráku měli psi u nás vždycky přístup. Ale aby vydržel celoroční pobyt venku, když třeba budu v práci, tak pro psa (podle mě) je lepší když bude běhat přes den kolem baraku a na zahradě, než aby ležel třeba na chodbě v domě. No a jestli třeba dopoledne mrzne nebo prší,tak by to moh i ten pes vydržet ne? Zaleze si do boudy. Jinak s tou ustálenosti ČHP to bude asi pravda co sem študoval o nich. O německým ovčákovi sem taky uvažoval, ale skoro vhodnější by mi vycházel Československý vlčák. I když to by byl asi trochu složitější výcvik a výchova. Ale se zdravím a vydrží na tom budou asi lépe. Přeci jen řeba  na 30 kilometrovou túru. 

janaa
janaa (449 příspěvků) 13.05.2024, 22:42:03 xxx:xxx.1a60:6243
Vaskhu:

Díky za reakce. Tak já nepsal že by byl pes jen venku, do baráku měli psi u nás vždycky přístup. Ale aby vydržel celoroční pobyt venku, když třeba budu v práci, tak pro psa (podle mě) je lepší když bude běhat přes den kolem baraku a na zahradě, než aby ležel třeba na chodbě v domě. No a jestli třeba dopoledne mrzne nebo prší,tak by to moh i ten pes vydržet ne? Zaleze si do boudy. Jinak s tou ustálenosti ČHP to bude asi pravda co sem študoval o nich. O německým ovčákovi sem taky uvažoval, ale skoro vhodnější by mi vycházel Československý vlčák. I když to by byl asi trochu složitější výcvik a výchova. Ale se zdravím a vydrží na tom budou asi lépe. Přeci jen řeba  na 30 kilometrovou túru. 


Tak jestli čechohoráci nejsou ustálení v povahách, tak u ČSV je to vždy sázka do loterie. Výdrž na toulkách je fajn,ale hlavně vybírejte plemeno pro ten běžný život. Výcvik a výchova není trochu složitější,je úplně o něčem jiném a jiná liga.

Varaxi
Varaxi (644 příspěvků) 14.05.2024, 04:02:03 xxx.xxx.137.233

A co appenzellský salašnický pes, dlouhoststý belgický ovčák, dalmatin, bílý švýcarský ovčák, krátkosrstá kolie, vlčí německý špic a další plemena?

keriton
keriton (547 příspěvků) 14.05.2024, 06:54:25 xxx.xxx.60.211
»
Odpověď na příspěvek uživatele Vaskhu z 13.05.2024, 22:06:33

“…O německým ovčákovi sem taky uvažoval, ale skoro vhodnější by mi vycházel Československý vlčák..”

Přijde mi, že tu zaznívají plemena velmi odlišných povah. Jen mezi NO, ČSV, čechohorákem, fouskem… jsou světy. Dlouhé výlety zvládne spousta plemen, ale otázka je, s jakou povahou psa chcete žít, co se vám líbí, co výchovně zvládnete. 

V okolí mám dva čechohoráky, oba u začátečníků, takže těžko úplně posoudit, co je vlastně povaha psa. Takhle zpovzdálí mi přijdou jako fajn psi, v obou případech bydlí pouze na zahradě, ale pracovat na výchově se rozhodně musí. Mají v sobě kousek pastevce. Bez vydatné socializace na všechno možné z toho může být bázlivý pes, což při té velikosti a síle není úplně idylka (a fakt nestačí to trochu nějak pošolíchat a pak v roce věku psa začít hasit problémy). Ani nelovit zvěř se nenaučí sám od sebe. Atd. 

Při výběru plemene koukejte především na povahu psa a shánějte hlavně pomluvy, negativa a nevýhody povahy daného plemene. Seznamte se s pár lidmi, kteří takového psa mají, a zpovídejte je. Chtějte vědět, jaké to se psem bylo, když mu byl rok, dva. Jaké problémy řešili, řeší. Zajeďte do nějaké chovatelské stanice. Krásné příběhy o úžasných vlastnostech plemene si domyslí každý snadno sám, ale jsou trochu k ničemu ve chvíli, kdy řešíte pubertálního psa v plné síle s nepříjemnými výchovnými problémy… a to se stane snáze, než by člověk chtěl.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 14.05.2024, 08:43:33 xxx.xxx.132.219
»
Odpověď na příspěvek uživatele Vaskhu z 13.05.2024, 22:06:33

Pobyt venku je určitě lepší než 12 hodin v bytě. Ale che to rozmyslem, v zimě bouda fakt nemusí stačit, místo, kde je nad nulou, už třeba ano….beru situaci, kdy je jinak zvyklý být s vámi v domě, kde je teplo.

balu
balu (2006 příspěvků) 14.05.2024, 09:05:39 xxx.xxx.152.98
»
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 14.05.2024, 08:43:33

Zrovna čechohorák nebude mít s pobytem venku problém. A možná že nebude ani chtít být v boudě. Pochází i z pastevce (čuvače) a ti nejsou žádní choulostivci. Naše kavkazanky boudu nevyužily nikdy, hrála si v ní pouze neteř. Vůbec bych se nebála. Na stránkách klubu je doporučení, že se nehodí do bytu právě pro svou otužilost. 

Ale určitě bych nedoporučila dalmatina a krátkosrstou kolii, to je úplně mimo do podmínek, které zadavatel uvedl. 

Xerxova
Xerxova (974 příspěvků) 14.05.2024, 09:31:08 xxx:xxx.c4a9:fde

ještě je třeba upřesnit, co je dlouhá horská túra. Pokud je to kolem třiceti kiláčků standardním terénem (hatě, chodníčky, skalnaté chodníčky) - zvládne to každé psí plemeno s výjimkou extrémně krátkolebých. Koneckonců naše dogy jsou jasným příkladem kamzíků nejen jizerskohorských.

Pokud chcete hory s nějakými těmi řetězy a žebříky - pak to musí být lehkonohé obratné plemeno, které zvládnete vysadit “o parto výš”, pokud je to potřeba. 

Pokud zatěžujete zdravé štěně od malička postupně, na roce už zvládne solidní zátěž. No a pak přeji hodně společně našlapaných kilometrů

keriton
keriton (547 příspěvků) 14.05.2024, 09:40:15 xxx.xxx.60.211
»
Odpověď na příspěvek uživatele Xerxova z 14.05.2024, 09:31:08

Taky je fajn zamyslet se nad tím, jestli budu potřebovat psa na výlety i v 25°+, což by daleko lépe snášel krátkosrstý pes (který ale zase často nedá celoroční pobyt na zahradě, fyzicky i psychicky).

balu
balu (2006 příspěvků) 14.05.2024, 09:51:08 xxx.xxx.152.98
»
Odpověď na příspěvek uživatele keriton z 14.05.2024, 09:40:15

Myslím, že túry v teple snese stejně čechohorák jako krátkosrstý pes. Delší srst svým způsobem izoluje. Proto je také  blbost stříhat psy plemen, která se běžně střihem neupravují, kvůli teplu. 

Orionka (neregistrovaný) 14.05.2024, 09:55:51 xxx.xxx.64.54

Nejlepším důkazem, že pochody zvládne hodně plemen, jsou Xerxovi na jedné a Šutřík na straně druhé 😊

assil
assil (2086 příspěvků) 14.05.2024, 09:58:49 xxx.xxx.206.172
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 14.05.2024, 09:51:08

Izoluje, ale nesmí se ten pes moc hejbat.

Záleží taky dost, jak je které plemeno schopné vylínat a pravda je, že chlupatí psi vedra proleží a venčí se za chládku ráno a večer.

Orionka (neregistrovaný) 14.05.2024, 09:59:51 xxx.xxx.64.54
drvodelkafialova:

Velký knírač.


I když VK obdivuji, dala bych přednost střeďákovi. Přece jen, když narazíte na žebřík, který se nedá obejít, uvítáte, že psa snesete v náručí.

balu
balu (2006 příspěvků) 14.05.2024, 10:08:03 xxx.xxx.152.98
»
Odpověď na příspěvek uživatele Orionka z 14.05.2024, 09:59:51

Tak já bych nesnesla, neboť bych se musela držet oběma rukama 🙂. 

Snad je člověk natolik soudný, že si trasu nejprve projde na mapě a zjistí si, jestli je vhodná pro psa (stejně tak když jde s dítětem, zda je vhodná pro dítě, atd ). 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.