Aktuálně: 4 060 inzerátů199 640 diskuzních příspěvků18 105 uživatelů

Sběrný medník

Tom50
Tom50 (876 příspěvků) 03.05.2024, 21:17:05 xxx.xxx.139.252

Domnívám se, že právě zveřejňuji naprostou novinku a obecně neznámou věc. Napadlo mě to před zhruba týdnem a tudíž samosebou nemůžu znát výsledek, čtenáři CHZ budou od začátku při tom. Poctivě tu zveřejním výsledek. Proč pospíchám vyjde najevo, díky tomuto nápadu můžou mnozí zachránit svá včelstva před vyrojením.

Nejprve si dovolím malý úvod. 

Nejsem teoretik, dodnes nevím a učit se nebudu kolik má dm2 plástu buněk, kolik naklade matka vajíček a tak podobně. Prostě pracuji se zkušeností, intuicí a akademické mudrování rád přenechám tak zvaným vědcům. Tedy pokud se někdo z nich bude ochoten tímto nápadem ZADARMO zabývat, kor když vyšel od včelaře bez chemických značek před a za jménem. Předem ještě oznámím, že bych mohl všechny svoje inovativní myšlenky dávat formou článků za honorář. Proč to zveřejňuji zadarmo nechám na divení některým ostaním.

Jsem nekompromisním odpůrcem “raubsystémů”, tedy metodik, které umožní vyrabovat ze včel všechen med do poslední mrtě, například OP. Tvrdím, že ponechání značné části medu včelstvům má za následek téměř žádné VD v mých vč a nulové úhyny na jev, který ještě není zcela objasněn a pro který se vžil pojem CCD.

Proto tvrdím, že je pro včely lepší míra vyšší než Adamec, Zander nebo Langstroth 1/1 a tvrdím, že tou magickou hranicí je 30 cm a tedy že i slovenská výška 27,5 je málo. Vše vyšší se ukázalo a nejen u mě, ale v celém světě jako horší. Vše nižší je horší než 30. Toto tvrdím, sám to mám za konstantu. Píšu pouze o úlech a metodikách nástavkových, u ležanů optimální výška 30 cm neplatí. Sedláčkova míra 34,7 a dokonce i Superjumbo vysoké 32,5 jsou už moc vysoké a k ignoranci medníků v metodikách bez mřížky a převěšování plodu tam dochází často.

Těch 30 cm výšky rámku se potvrzuje všechny roky až na letošek. Letos kvůli podivnému vývoji počasí, a připravme se na to, že těchto dosud neznámých výkyvů bude přibývat, se stalo, že i na míře vysoké 30 a doknce i na míře 24 došlo u podstatné části vč k doslova ulití plodišť medem, za současné částečné nebo úplné ignorace medníku. Vč sama sebe omezila v plodování, nacpala si med nad plod na plodiskové rámky a dokonce se ani nechce rojit! ZATÍM!

OK, všichni se dostali pouze k popisu nastalé mimořádné situace, nikdo, pokud vím, nenabízí řešení.

Další odbočení:

Obecně má odborná literatura za to, že rojovou náladu vyvolají kojičky tím, že ve včelstvu nastane chvíle, kdy tam není žádný otevřený plod a nebo jen nepatrně, kojičky nemají koho krmit a možná je to bolí podobně, jako bolí vemeno nepodojené krávě. Tento názor jako spouštěč rojové nálady převažuje. Pokud je tomu skutečně tak, je nutné, aby se mohl ve včelstvech co nejrychleji objevit otevřený plod a kojičky měly koho krmit. Toho ale nelze dosáhnout rychle pomocí odebrání zamedovaných plástů a nahrazením mezistěnami. Platí tu, jenže nyní ve vztahu k plodu to samé, jako v pohádce o houbách, bratrech a košíkách.

Včelstvům je nutné přidat doprostřed hnízda plásty - souše k okamžitému zakladení. Určitě jednu mladou souši. Kromě ní mezistěnu a kromě toho ještě zamedovanou nezavíčkovanou mezistěnu nebo jednou zakladenou souši OD JINÉHO VČELSTVA, HNED, JEŠTĚ TEPLOU bez včel a ne až třeba druhý den. Pokud takový plást nemáme a vč z části už stihlo posledně popsanou souši zavíčkovat, musíme to odvíčkovat, stačí poškrábání většiny víček vidličkou (odvíčkovací, samosebou) a nebo pomačkat (počochnit) rozpěrákem.

Co nastane. I studenou souši včely rychle vyčřistí a matka zaklade, skutečně do rána příštího dne. Současně, protože do vč přišlo něco cizího - dobré je, když v souši je trocha zásob, kterým porušíme víčka - začnou stavitelky ihned stavět přidanou M. Ta taky voní cize a začnou na ní pracovat do hodiny či dvou a často i rychleji. Třetí je zamedovaná, ještě teplá souše, velmi často panenská, nebo jen jednou zakladená. To je další stimul “cizího” jídla a to funguje nesmírně rajcovně! Výsledek je, že vč najednou obsadí nebo začne brát na vědomí medník, protože zásoby z přidaných souší musí někam uložit.

Došlo k příslovečnému zabití hned několika much jednou ranou. Matka může ihned klást a ne až (a kdo ví jestli) stavitelky M postaví. Současně “rabují” medovou souši, či mezistěnu od sousedů, je přece cizí, a to, že voní cize, ihned vyprovokuje matku ke kladení. Dobré je, když se na přidané zamedované souši až ke spodní loučcce sem tam ještě dolíhávají poslední včeličky.

Během max 12 hodin i matka, kterou přestaly krmit nebo jí krmení omezily, začne intenzivně klást, najedou má kam. Pořád je snůška, provianťačky cpou sladinu do každé volné buňky, převládá pud shromažďovací, úlové zpracovatelky sladiny nevědí (z nějakého důvodu ignorují medník) kam by mohly vznikající med ukládat. Ale najednou se v úle objevila možnost ihned klást a vše se rychle změní, dojde k jakémusi restartu a rojení je zažehnáno. Spíš odloženo na později, přece jediným smyslem života včelstva je rozmnožení a jsme to my, kdo mu musí v roli kazi.uka sexuální bujarost pro tu chvíli včelstvům rozmluvit. Doufám, že dámy a puritáni omluví expresivní vyjádření, protože se jedná o diskuzní příspěvek a nikoli článek tak se domnívám, že je to přípustné a maximálně výstižné.

OK, rojení jsme zažehnali, ale na každé vč jaksi přebývá nejméně jeden totálně zamedovaný rámek z plodistě bez plodu a nebo s nepatrnými zbytky líhnoucích se včel. Med je nezrale nedodělaný, nedá se vytočit. Obsedají ho (asi) právě ty včely, které med dodělávají. Zopakuji. Každému vč je přidána souše na zakladení a mezistěna a tudíž z plodiště přebývají dva zamedované plásty. Pokud máme dvě souše, tím líp a výjimečně lze přidat i dvě M, v tomto příadě hlava nehlava do plodu, ale vždy mezi plodové plásty a ne, aby přidaná souše a M byly vedle sebe!

A nyní konečně můj nevyzkoušený, týden starý nápad:

Tyto rámky i se včelami, ale BEZ MATKY odkládám do rojáku. Ten se plní rychle, všude beru jeden, dva, ale i tři rámky - vše dle potřeby toho kterého vč a tudíž 4 vč naplní medník pátého včelstva. Tomu odstavím jeho medník, na plodiště přijde mřížka, nad ní vysoké rámky s nezralým medem i včelami a navrch jeho původní medník. Možná by asi ani mřížka být nemusela, raději jsem jí ale dal.

Dosud těžím med jen z panenského voští. Ale nikdo mě za to nijak nehonoruje a všichni ostatní, drtivá většina, si neláme hlavu s tím, že zakladené plásty s košilkami dávají horší med a ani s reziduy - ta v medu nikdo neumí najít - léčiv proti VD drtivá většina českých včelařů nemá problém. Tak proč si mám dělat násilí já? Tento med bude senzoricky jiný než med panenský, ale většina spotřebitelů ještě nevyspěla natolik, aby to uměla ocenit a uměla to také lépe zaplatit. Navíc není problém vytočit tento med, který není horší, je stejný jako 99% medu v ČR, zvlášť a naložit s ním poněkud jinak než s panenským.

Dalším důsledkem “sběrného medníku” je, že je každé vč oslabeno o část včel - některé se nejspíš nevrátí do původního vč a nebo ne hned - pracujeme vždy odpoledne, nikdy dolopedne. To by mělo také,a si jen nepatrně,a le přece jen přispět ke snížení rojové nálady v oslabovaném a nebo spíše odlehčovaném vč. Ovšem naopak dojde k přírůstku včel v jednom ze 4-5 vč, v tom, které tento sběrný medník dostane. Já na to vybral nejslabší vč a předpoklad je, že i kdyby se rojení v tomto včelstvu nezabránilo, další 4 z pěti se rojení zabránit podařilo. 

Samosebou to nemusí fungovat absolutně. Ale život mě naučil, že když se ocitnu v těžké, neznámé nebo neřešitelné situaci, tak je vždy lepší udělat něco, i zdánlivou hloupst, než neudělat vůbec nic.

Na úplný závěr připomenutí, že první krycí rámek, tedy první od česna, je nedotknutelný. Někoho by mohlo svádět ho dát do medníku - nikdy v něm není plod a spousta medu. Opakuji, tento rámek je NEDOTKNUTELNÝ!!! A musí za každou cenu v plodišti zůstat. Kdy je ho možné vyměnit popisuje metodika Blaník.

Tom50
Tom50 (876 příspěvků) 14.05.2024, 23:01:05 xxx.xxx.139.252

Zjistil jsem, že název sdběrný medník není můj originální a dokonce podobnou metodu popisuje Mgr. Blahoslav Melhuba v článku Kalendárium červenec, Včelařství 7/2022. Jenže u něj má SM jiný účel a sice vyprázdnit staré souše vytočením medu proto, aby se daly vyřadit.

Přiznám se, že Včelařství moc nečtu kvůli pořád opakovaným popisům předpotopního včelaření, jsem nesrovnatelně dál a tudíž se tam většinou nemám co naučit. Nicméně s odstupem se vracím ke starším a i starým zdrojům a hledám, co bych mohl nějak využít a doplnit si samovzdělání.

A k Melhubově SM. Je to úplně jiný postup a hlavně jiný důvod. On v červenci může “sbírat” plásty jedině bez včel - po slunovratu by se to už rvalo a vytočení doplňuje slůvkem “případně” a tak to nejsou ze 100% plásty vyřazované, jen je chtěl dostat z plodišť, aby na nich už vč nezimovala. Můj způsob je elegantnější, sbírají se plásty i se včelami, protože to jde. V květnu se to totiž ještě neserve.

Naproti tomu můj SM se tvoří v květnu, hlavně z rámků zamedovaných a důvodem je ulití polodisek medem a v důsledku toho omezení plodování. Při metodice Blaník, kde se nikdy nevytáčí vysoké rámky, a už vůbec ne někdy zaplodované, je to řešení nouzové a jeho účelem je pouze umožnit včelstvům co nejrychleji obnovit plodování. Místo z plodisek odebraných plástů, sbíraných do sběrného medníku, se na uvolněná místa v plodištích (na jiná místa, jde o počet rámků, v tu dobu jsou plodiska plná) mohou přidat prázdné souše a mezistěny. Souše aby mohla matka klást ihned - během 2-3 hodin, do M může klást až asi za 24 a více hodin.  Mojí ideou bylo předejít tím rojové náladě. Primární účel tvorby mých SM byl splněný, žádné vč se mi nechce rojit.

Na druhou stranu, roky jsem neměl med ze zakladeného díla a tak letos prvně po mnoha letech ochutnám svůj med s výluhem výkalů včelího plodu, jaký produkuje 99% (spíš víc) českých včelařů a dám sem na CHZ vědět výsledek.

Tento příspěvěk je tedy pouze o tom, že někdo nazval úplně jiný zákrok stejně a je otázka, zda jsem skutečně název vymyslel paralelně - inspiroval mě v tu dobu, tedy v květnu běžně tvořený sběrný oddělek. Nebo mi v podvědomí uvízl název pana Melhuby ze Včelařství, který ale označuje úplně jinou věc a mě v době zveřejnění nijak neoslovil. Mám za to, že jsem Melhubův článek v roce vydání vůbec nečetl.

Totiž. Metoda Blaník předpokládá začátek krmení v den posledního odběru (to se mi nedaří a tak první dávku dávám druhý den) medných plástů v daném roce. Jestli ve stejné době Melhuba dělá SM, pak buď nekrmí - a to se musí, jestli mají být vč zdravá a životaschopná, bez zimních úhynů. A nebo krmí a pak to vytočí do medu. Obojí je na Melhubově způsobu špatně. Ale název sběrný medník první přinesl on.

ClitoLynx (neregistrovaný) 15.05.2024, 10:54:23 xxx.xxx.231.93
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 03.05.2024, 21:17:05

píšete: Tomu odstavím jeho medník, na plodiště přijde mřížka, nad ní vysoké rámky s nezralým medem i včelami a navrch jeho původní medník. Možná by asi ani mřížka být nemusela, raději jsem jí ale dal.

kdybych to dělal já, postavil bych sběrný medník na MM položenou na původní medník (ignorovaný?) posilovaného včelstva, bylo by to špatně? a vysoké rámky bych nevytáčel, po dolíhnutí plodu a zavíčkování medu bych je zužitkoval v tlumiči. (ano, plánuji vysoké tlumiče po vzoru p. Stonjeka, nevím, jestli skutečně má dvě vysoké bedny nad sebou, ale psal o tom, tak to hodlám vyzkoušet

Tom50
Tom50 (876 příspěvků) 15.05.2024, 16:39:42 xxx.xxx.139.252

Samosebou si dělejte co chcete. Ale.

Přidávaný medník MUSÍ přijít vždy pod už stávající, nikdy naopak. Zkuste, uvidíte, proč vám tu vlastně píšu, co jsem vyzkoušel a ověřil mnohokrát, že nefunguje? Nevěříte? Jak libo. Ovšem že bych roztrhnul plod, tak to jsem nevyzkoušel, to prostě člověk, soucítící s tvorem, který je mu svěřen, neudělá. Jen je mi líto plodu ve sběrném medníku, který oddělíte od plodu ve VN, když mezi necháte ignorovaný medník. A i když to vč přežije a vy si asi ani nevšimnete vynášeného zastuzelého plodu z medníku, pak je to včelstvo velmi silný adept na zimní úhyn a nebo spíš kolaps už v srpnu, září, říjnu.

Vysoký tlumič nemůže fungovat. Princip jeho správné funkce spočívá právě v jeho velmi výrazné nízkosti! Kdyby totiž vysoký tlumič fungoval, neměli by Adamiti s mírou 39x24x11 sebemenší problém a byla by to pak nejlepší míra na světě. Stejně jako Lang 1/1 a Zander například.

Kolegu Stonjeka osobně neznám, z videí a hlavně z dost arogantních vyjádření na VF mi nepadl do oka. A už vůbec tím jak se netají, že má včely jen kvůli penězům. Dělá na mě dojem, že zásadně není tak hloupý jako já a nesděluje nikdy nic, co by mohlo jinému pomoci. Dejte dvě vysoké bedny na sebe, on má navíc pětatřicítky, a pak užasnete - bude to plodiště jako 3 čtyřiadvacítky na sobě. Nezapomeňte nám sem pak dát vědět.

-------------------

Na druhou stranu vám i rozumím, patříte k těm, co chtěli vymyslet vlastní úl, úplně jiný a včelařit v něm úplně jinak než ti staří páprdové, moderně, progresivně. Tenhle typlidí by taky chtě vyzkoušet jinou včelu, třeba Kavkazanku a nebo nesmírně bodavou Cyperku a zaneřádit jejími geny svoje okolí. Ona by úplně stačila původní včela Tmavá, ta po skřížení s Vlaškou vyvádí jak zabijácké včely v Jižní Americe. Zažil jsem jí a vím co píšu!

A přitom by každému romantikovi úplně stačilo naučit se včelařit aspoň tak, jako ti páprdové, pro začátek a až by to zvládli, pak by mohli posunout hranici poznání někam do jiskrnných výšin. Já kupříkladu, se ještě nepovažuju za vzdělaného. Kdo je pozorný povšimne si, jak mě dneska Goro vrátil nohama zase hezky zpátky na pevnou zem! Až jsem se v duchu zapýřil, taky pousmál svojí vlastní nepokoře a schválně Gorovi neodpovídám, nechci překrýt jeho perfektní vysvětlení svým plkem, aby se ostatní mohli poučit z mého omylu. (a přece se točí! budu zkoušet malá česna dál 😉)

ClitoLynx (neregistrovaný) 16.05.2024, 12:24:58 xxx.xxx.231.93

děkuji za obsáhlou odpověď, včetně analýzy mých nedostatků a motivací ala Džamila.

také se omlouvám za formulaci dotazu, při zpětném pohledu vidím, že vyzněla, jako že vám radím, co máte dělat, což nebyl záměr, popsal jsem, co bych udělal já a zajímalo mě, proč to děláte jinak.

nejsem, nebo se alespoň snažím nebýt žádný trapič včel a trhač plodu, pochopil jsem to tak, že sběrný medník vytváříte z plástů “na každé vč jaksi přebývá nejméně jeden totálně zamedovaný rámek z plodistě bez plodu a nebo s nepatrnými zbytky líhnoucích se včel. Med je nezrale nedodělaný, nedá se vytočit. Obsedají ho (asi) právě ty včely, které med dodělávají” a nebylo mi jasné, proč prázdný medník prostě neumístíte pod sběrný, když ten je v podstatě skoro dokončeným medníkem a a proč prázdný medník dáváte nad ten skoro dokončený, protože když do něj včely nechodily v době, když ho měly nad plodištěm bez mřížky, proč by se to mělo změnit, když ho budou mít o třicet cm výš, přes plný medník a ještě přes mřížku…což mimochodem potvrzujete větou “Přidávaný medník MUSÍ přijít vždy pod už stávající, nikdy naopak” …takže ještě jednou, omlouvám se za nešťastnou formulaci i za nepochopení vámi sdělovaného

Tom50
Tom50 (876 příspěvků) 16.05.2024, 16:53:55 xxx.xxx.139.252

Já zase nechápu, proč se omlouváte. Vzájemným ujišťováním jak jsme úžasní a plácáním po ramenou se ničeho dobrat nelze. Diskutujeme a do diskuze patří i nějaké ostřejší slovo nebo narážka. Ano, asi jsem to pochopil blbě a byl jsem příliš strohý. Ukazuje se, že jste přemýšlivější, než jsem si původně myslel. To ta superstručnost mladých, mě to leze neskutečně na nervy. Pak dochází k nedorozuměním.

Když čtu tuhle vaši odpověď dochází mi, jak uvažujete, jdete na to čistě logicky, jako v technice či strojařině. Ale příroda tak nefunguje. OK, tak vám vysvětlím proč tak a ne jak myslíte vy.

Fakt, že vč ignoruje medník neznamená, že o něm neví. Protože je nahoře, tak i kdyby do něj včely vůbec nervstoupily, stejně “nasákne” jejich vůní. Vždy si musíte, a ne jen vy, uvědomovat, že v úle je nepřetržitá tma jak v řiti a vše se v úle děje chemicky. Proto taky neberu vážně tak zvané vědce, kteří študují tanečky včel, kterými údajně oznamují kolegyním zdroje snůšky, nové doupě a podobně a sáhodlouze malují podivné natřásavé pohyby a snaží se v tom najít logiku a systém. Dokonce nafotili jak okolo stojí další včely a zírají na tanečnici. Jenže v úle je tma a to si neuvědomuje žádný autor, ani starých a tudíž kvalitnějších knih než těch nových, nedej Bože západní provenience. Ale to jsem hooodně odbočil. Jen jsem vám chtěl demonstrovat jak trapných omylů se dopouští ten, kdo na včely pohlíží lidskýma očima, logikou. Lidskou logikou. Domnívám se, že tanečky spíš generují nějaké vibrace. A klidně i něco úplně jiného, vizuálně to ale nefunguje. Leda že by včely viděly v úplné tmě.

Takže. Ignorovaný medník je jejich a ví o něm, my nevíme, proč ho ignorují. Proč jedno vč jo a jiné, i slabší, ho nadšeně obsadí, jiné méně nadšeně a později, ale obsadí ho taky. Prostě tohle nevíme. Co ale víme je, že medník přidaný na medník stávající neobsadí a budou ho ignorovat. Když ho přidáme na medník ignorovaný - ignorují ho asi proto, že nechtěly zvětšit prostor a myslíte, ža když jim tedy prostor zvětšíme ještě víc, že svůj původní, ignorovaný medník najednou obsadí? No přece naopak!!! Jestli byl pro ně první medník moc, každý další je supermoc! Ale. Jestli se dá CIZÍ medník s CIZÍM medem a HLAVNĚ cizím plodem na plodiště, tedy MEZI, pak to vše obsadí nadšeně a zmobilizují často tolik sil, že najednou začnou hospodařit i ve svém medníku. Prostě chtějí spojit svůj prostor, mezi jehož dvě části přišel cizí element. Toto si zapamatujte a není to jen u medníku, je to u včel obecná konstanta. Přece na stejném principu funguje i asi můj originální postup co nejrychlejší výstavby, ale hlavně zakládání mezistěm v časném jaru. Mezi plod dělničí a poslední plodový rámek s plodem trubčím dám M. Nechtějí mít roztržený plod a tak jí do rána postaví a obyčejně zakladou. Stejný princip. A i kdyby tohle začátečník nevystihl dobře, přidal M předčasně a současně se prudce ochladilo, včely opustí POSTRADATELNÝ trubčí plod a když už dojde ke “katastrofě”, následky budou malé a vč se s nimi snadno srovná. Mimochodem proto se vč snaží dávat trubčinu na periferii.

Ale aby vám a ostatním neunikla prazákladní pointa. Sběrný medník není o tom, že vyzískám víc medu. Na to jsou jiní kadeti, třeba ten s OP. PRIMÁRUM JE, ŽE VČ ULILO PLODIŠTĚ A MATKA NEMÁ KAM KLÁST. V DŮSLEDKU TOHO NEMAJÍ KOJIČKY KOHO KRMIT A VYVOLAJÍ ROJOVOU NÁLADU.

Chci tedy, aby matky začaly co nejdřív klást. Ve VN nemají kde a tak musím vyndat nějaký rámek, lépe dva a nejlépe získat tři pozice. Protože souší má každý málo, dám jednu M a nebo i dvě, ale URČITĚ JEDNU SOUŠI. Bez souše by to, až na výjimky, nefungovalo. To proto, že do M nemůže matka klást hned, ale až za několik hodin, až jí postaví a jde o to, JESTLI JÍ POSTAVÍ! Ale jestliže matka dostane doprostřed hnízda souši, mezi líhnoucí plod, začne klást za hodinu, nejdéle za dvě. To spolu s tím, že souše voní cize a i M voní cize vyprovokuje (stimuluje) celou škálu aktivit. Ihned začnou stavět na mezistěně, případně na dvou. Ale bez souše by nezačaly a nebo ne jistě. A souše a M nepatří vedle sebe, což by asi logika někomu velela. Protože když jejich hnízdo rozdělím dvěma, nebo dokonce třemi cizími elementy, reálně hrozí, že bude jednu část ignorovat. Prostě práce nesmí být najednou tak moc, že nemá cenu se vůbec začít snažit. 

Polopatě:

Souši doprostřed hnízda a vedle ní na každé straně rámky s líhnoucím se plodem. Raděj dva a pak M a pak zbytek rámků. Když se přidávají kromě souše dvě M, opět stejným způsobem na druhou stranu od souše, hlavně ne dvě M vedle sebe.

Takže smysl sběrného medníku bylo jenom to, abych mohl uvolnit v plodištích plac pro kladení a tím aby se tam objevil co nejdřív otevřený plod ve větší míře, než jak by to v daném vč bylo bez mého zásahu. No a protože nemůžu nechat zastydnout plod a zkazit nezralé zásoby, dělám, ALE JENOM PROTO, ŽE MUSÍM, celomedník z vysokých plástů. Medník dám na jedno z 5 vč když jsme všude bral 2 rámky opro souši + M. Když to spojím s likvidací vysokého SR s trubčinou (taky likvidace VD), získám pozice v plodiskovém VN dokonce tři.

Je mi divné, že málokdo z mých článků pochopí předmět, neboli jádro sdělení.

ClitoLynx (neregistrovaný) 16.05.2024, 21:14:03 xxx.xxx.231.93

mladých prej, tak to děkuju, to už mi dlouho nikdo neřekl🙂

já jsem pochopil, proč ten SM vytváříte, a pochopil to asi každý, přece to výslovně píšete. ale mám slabší včelstvo, u kterého jsem čekal, až načerno obsednou poslední, stavební rámek, než jim přidám medník. no a ony staví trubčinu a hned jí zanášejí medem, tak jsem se rozhodl, že už jim přidám polomedník, aby si v plodišti kladly a nahoru nosily. jenže to nezabralo, medník ignorují (ignorovaný medník není sestaven podle vašeho návodu z mezistěn a souší při krajích, ale jen z mezistěn), tak mě napadlo, po přečtení vašeho příspěvku, že bych je zkusil vyprovokovat posazením obsazeného dokončovaného medníku i se včelami, jestli by je to nepopostrčilo. další, co mě napadlo bylo na oba kraje dát polozanesené rámky bez včel…no a nebo, sundat ignorovaný medník a zaměnit ho za polozanesený z jiného včelstva…ale to už asi odbíhám od vašeho tématu až moc…takže zpět…jestli už se trošku blížím pochopení, použil jste slovo “rabují”, takže ono to není tak, že když včely dostanou něco cizího, tak si řeknou: "hurá, pojďme to dostavět", ale spíš: “hustý, pojďme to vykrást”. takže vy posadíte SM na mřížku nad plodiště, aby se vám tam nepřesunula matka a nad to dáte prázdný medník v naději, že ho začnou stavět, aby měly kam dát “naloupené”, je to tak? to by ale znamenalo, že když bych zkusil něco ze svých nápadů na téma “záměna medníků”, že si asi koleduju o to, aby se mi tam nastěhovala matka a zkusila to zaklást, mnohem spíš než aby se s nadšením vrhly do dokončování…

Tom50
Tom50 (876 příspěvků) 16.05.2024, 22:55:01 xxx.xxx.139.252

Pane kolego. Od 8 ráno jsem vytáčel včera odebrané medníky, pomohla mi dcera. Když ve tři odjela, najedl jsem se, šel jsem vybrat medníky na zítřejší deštivý den. Doslova padám ve svých 68 letech na rypák a vy jste moc složitej.

Jestli dám na VN další VN s CIZÍMI rámky bez mřížky, byla by matka vadná, aby tam nevlítla to tam nadšeně zaklást!

Co je v přidaných cizích rámcích sběrného medníku asi nepřenášejí, zavíčkované určitě ne a hlavně mi to je nějak jedno. A skoro prázdný medník, kde zanesly jen souše a jen nepatrně a pěti (nedal jsem 6, páč jsem je neměl) M se ani nevšimly, tak dneska je vše postavené a zanesené (a to je žalostně malá snůška, včely slídí). Pravda, souše zavíčkované, postavené M zavíčkované jen zpola. Jejich medník byl jedenáctka a ten pojme max asi 10,5 kila medu a v tom před pár hodinami odebraném je tak 8 kilo (profesionální odhad). Z celorámků neubylo nic (takže je nerabují podle vaší představy) a dolů jsem se podíval jen na 3 poslední rámky (fakt jsem byl v 19 hodin tak vyčerpaný, že na kraviny opravdu nemám sílu) a jakmile na nich nebyly ani misky, nechtějí se rojit, co dál bych tam zkoumal? Že se nechtějí rojit = můj vynález SM funguje, co by kdo chtěl víc?

Vlákno jsem zakládal 3.5. když jsem SM vymyslel jako nouzové řešení a na úle, o kterém dnes píšu, je křídou namalované datum 5.5. Za 11 dní velký pokrok ne?

Ale. Jedno vč jsem toho 5.5. neudělal, prostě z pěti jsem na jedno instaloval SM a toto šesté plonkové zůstalo bez zásahu. Nechtěně, bylo prostě jaksi navíc a jako kontrolu jsem to vůbec neuvažoval, já tak promýšlet neumím, pracuju živelně podle situace (když vidím po otevření úlu co se tam děje) a ne podle promyšlené logiky. Medník je prázdný, mezistěn se nedotkly a v souších je tak kilo medu. Absolutní fiasko!!!!

A tak kdo chce jak. Jak mít med, i když ho kolem mě nikdo nemá, jsem tu hned vybreptal, dál je to boj každého z vás.

Tom50
Tom50 (876 příspěvků) 17.05.2024, 10:12:23 xxx.xxx.139.252

Neznám podrobně “dílo” pana Sedláčka a tak nevím, zda to dělá přesně jak popisuju já za stejným účelem a nebo jako Melhuba a nebo zase jinak. Ale co píšete dokazuje, že každý, kdo včelařit umí, nakonec dojde ke stejným postupům.

Proč má Sedláček vyšší míru než 30 jsem vysvětlil jinde. Tím porušil “zlaté pravidlo” a tudíž to, co se mi stalo za asi 30 let prvně, se na jeho míře děje každý druhý rok. Proto jsem míru vysokou 34,7 cm po 6 letech rád opustil.

Anonymní (neregistrovaný) 17.05.2024, 13:49:11 xxx.xxx.231.93

Sedláček a SM je pro zájemce tady:  https://www.youtube.com/watch?v=LRuEyPQUBZY

Tom50: tohle mě zaujalo moc: Jestli dám na VN další VN s CIZÍMI rámky bez mřížky, byla by matka vadná, aby tam nevlítla to tam nadšeně zaklást! ne, že by to bylo něco překvapivého, ale když to takhle napíšete, čtu to mimo jiné jako “oddělek se starou matkou bez nutnosti jí hledat”, je to tak?

ClitoLynx (neregistrovaný) 17.05.2024, 19:22:26 xxx.xxx.231.93
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 17.05.2024, 15:48:23

no, když se dělá oddělek se starou matkou, tak se ta matka musí hledat, což třeba pro mě není zrovna legrace…takže kdybych sestavil VN s pár atraktivními plásty, tak bych ho postavil na plodiště a po nějakém čase (den, dva?) sundal s tím, že v něm bude stará matka klást.

Tom50
Tom50 (876 příspěvků) 17.05.2024, 20:14:26 xxx.xxx.139.252

Aha, tak to asi ano. Jen bych nečekal dva dny, ale asi 2-3 hodiny. Ano, tak rychlé to je. Za dva dny bude matka už asi “doma”.

Já jako vy neuvažuju. Oddělek dělám se starou matkou nerad. To je ale můj boj a důvody by byly zase na elaborát, kdo ví, zda to někdo čte. Ale lze udělat oddělek a neřešit kde je matka.

Velkou výhodou je matky značit. Když se mi oplodní v oddělku matka, ulovím jí a ve spešl forichtunku jí označím lakem na nehty. Když načapu matku “neznámou”, označím jí taky, nejlépe loňskou barvou a namaluju křídou na úl (teda značím když mám zrovna vzácný pracovní zápal a to je čím dál méně časté). Déšť nápis křídou na úle za čas smeje a vím stejně prd. A neřeším to, svět je krásný i když nevím kde jaká matka je, já na tom existenci svého včelaření nestavím.

Znal jsem včelaře, který za 50 let včelaření nikdy v životě, ani jednou neviděl matku. A včelařil. Nutno podotknout že dost úspěšně.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 17.05.2024, 20:41:35 xxx.xxx.171.178

Já se bojím matku značit, mám strach že jí ublížím.

Mám tři matky koupené, značené a uznávám že to je velká výhoda.

Proč je špatně oddělek se starou matkou? Mě jeden známý pořád přesvědčuje, že bych měla starou matku dát bokem do oddělku, že to je protirojové opatření. Moc se mi tahle metoda nezdá, ale ráda bych znala další názor.

Tom50
Tom50 (876 příspěvků) 17.05.2024, 22:53:12 xxx.xxx.139.252

Taky se bojím, je mi nepříjemné na matku sahat, držet jí v holých prstech. Jsem přece jen asi vyléčený alergik a fakt to nedám, včelařím v rukavicích a s kuklou a už na tom nehodlám do smrti nic měnit. Používám pístové udělátko, nevím, zda se to vyrábí. Mám to už asi 45 let od jednoho už nežijícího kámoše, který to vyrobil. Neumím sem dát fotku. Je to asi 70 mm dlouhá kovová trubka o vnitřním průměru asi 30 mm. Přesně do ní pasuje plastové víčko od léků, ze kterého jsem si před pár lety vyrobil ztracený píst. Jako dřík je vrut asi 90 mm. Na víčku je nalepené kolečko z molitanu tlustého asi 15 mm. Na jednom konci tubusu je kolem dokola řada dírek a v nich silný rybářský vlasec do mřížky o rozměru asi 5x5 mm. Podobá se to krájítku na vařené brambory když se dělá salát. Podobná věc se na to prodává, jenže bez tubusu a pístu.

https://www.evcelarstvi.cz/sitka-znamenaci-na-znaceni-vcelich-matek-mala

Koukám, že se to asi už vyrábí, jenže fotka je tak blbá, že nevidím jak je to udělané

https://www.evcelarstvi.cz/vychytka-plastova-s-pistem-ke-znaceni-matek

Matku ulovím, holou rukou, není to příjemné a strčím do tubusu a rychle, ale opatrně zavřu pístem. Kupovaný je průhledný a to není dobře, je dobré když světlo do udělátka přichází od mřížky. Opatrně přitlačuju píst tak dlouho, až matka znehybní přitlačená hřbítkem v jednom okýnku mřížky. Samosebou bříškem na molitan a hřbítkem do rastru. Pak se snadno označí. Jasně, píst musí jít malinko ztuha aby držel, nesmí to v tom volně čochtat!!! Používám lak na nehty, koupí se i takové, co schnou rychlejio než jiné. Označenou matku uvolním povolením pístu a nechám na úle lak asi 3-5 minut schnout. 

Kdo lepí čísílka, je dobré je lepit nikoli bezbarvým lepidlem, co se na to vyrábí, ale barvou - když štítek odpadne a to se děje často, pořád je matka označená. Já čísílka nedávám, je to pro mě protivná práce a jsem rád, že nějak udělám matce na zádech barevný punc. Asi ne úplně pravidelně vzhledný - nemám matky na výstavu.

Popravdě, nerad matky značím, vždy je to riziko. Když se matka oplodní a klade, nerad jí chytám a značím = stresuju a hlavně se bojím poškození.

---------------------

Neříkám, že je špatně odd se starou matkou. Jen jsem se nějak nenaučil co s ním, proč ho vlastně dělat? Clyntolynx (ježíši snad to píšu dobře) naznačuje asi přeleták. To patří do systému raubsystémů, jde tak ze vč vyždímat maximum medu a já to nemám rád. Navíc se rojovka odd s matkou nevyřeší, napodobí se jen, že už uletěl prvoroj se starou. Stejně se musí vydloubat všechny matečníky a nechat jen jeden, jinak by se to mohlo rojit do zblnutí. Pak netuším, proč dělat odd se starou matkou. Tím spíš, když odd jako protirojové opatření funguje samočinně a navíc si udělá sám matku. Ta když se oplodní, vidím, zda má “jiskru” a je to k tomu. Ne-li, nahradím jí v srpnu matkou "pořádnou". Asi tak třetinu matek mám už roky z nouzáků, nejsou horší než matky z přelarvování (to je vlastně taky nouzák). Až mě překvapilo zjistění, jak zbytečné je crcat se s přelarvováním, úplně nejlepší je využít rojových matečníků z vysoce kvalitního vč. Jak se začne chtít rojit (pokud vůbec), udělám z něj třeba 3 odd.

Takže zpátky k vašemu zdání. Je správné, opakuju, odd se starou matkou nic nevyřešíme, napodobíme jen to, že uletěla stará matka s prvorojem a problém přetrval.

Naopak správně udělaný jediný oddělek z jediného plástu s plodem, spolu se zrušením všech zbývajících misek či matečníků ve včelstvu (při jednom zákroku), vyřeší rojovku ihned a definitivně a vč se neoslabí a přinese stejně medu, jako vč které se rojit nechtělo.

Jak správně udělat oddělek popíšu jindy a jinde. Z jediného rámku to jde tehdy, když je to rámek s převahou líhnoucího plodu, musí na něm být také vajíčka a supermladé larvičky, aby si měl z čeho udělat matku. Když se to nepodaří, jde to i jinak, ale o tom jindy a jinde.

Anonymní (neregistrovaný) 18.05.2024, 06:10:30 xxx.xxx.16.166

Tohle používám ke značení já https://www.vceliobchod.cz/znacitko-vcelich-matek-profi-zlute

K vychyceni používám plastový průsvitný skřipec.Jinak lepim čísla červeným herkulesem. Nesmrdí  je vodeodolny a matky neni nutné nechávat vyvětrat lze je vracet prakticky hned po označení. U laků na nehty to byl někdy problém 

Proč dělat oddelek se starou matkou. Jako protirojove opatření to nedělám, ale dělám to u matek které jsou geneticky hodnotné a chci jejich vlastnosti využívat co nejdýl. Včely maji tendenci matky po určité době měnit, v oddělku to dělají málo kdy. Lze tak prodloužit životnost matky o sezónu i vic. Samozřejmě pokud je jinak funkční a stále klade.

ClitoLynx (neregistrovaný) 18.05.2024, 08:05:36 xxx.xxx.231.93

…ClitoLynx naznačuje asi přeleták. To patří do systému raubsystémů, jde tak ze vč vyždímat maximum medu a já to nemám rád…

nalákání matky na určité místo bez nutnosti se hrabat v úle se dá využít různě, co napadá mě je tak asi:

1) vzít část s matkou, nechat na ní stávající medník/y a nechat jí na stejném místě, spodek umístit o kus dál (tohle asi myslíte tím přelétákem, mohl byste rozvést, proč je to raubsystém? podotýkám, nechávám včelám med, ano, chci, aby pracovaly, pokud je kde, ale mají pořád dost svého). v podstatě umělý roj, starou část úlu nechat jako oddělek, co si udělá nouzák, dodat mu novou matku, nebo, v ideálním případě, zužitkovat případné rojové matečníky.

2) odebrat starou matku s oddělkem, zbytek řešit podle toho, zda tam je RN

3) použít variaci na postup, o kterém jsem se poprvé dověděl z přednášky p. Kolomého, matku zavřít na několik rámků po dobu 21 dnů a potom oddělit bokem, do zbytku přidat matku, matečník, nebo možnost si novou matku udělat. zabrání to rojení (pokud tedy ve starém úle už na začátku nejsou zakladené matečníky), navíc se starou matkou a plodem odebereme téměř všechny případné roztoče (jo, pak si s nimi v oddělku musíme nějak poradit)…mně se tohle zdá moc dobré, odrazovala mě od toho právě ta nutnost hledat matku


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.