Aktuálně: 4 098 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Medocukrové těsto

Rob (neregistrovaný) 03.05.2024, 10:53:44 xxx.xxx.70.136

Zajímá mě kde skladujete těsto a vjakém poměru ho děláte? Nebo doporučujete dělat jen množství, které se spotřebuje? Díky, Rob.

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 03.05.2024, 22:22:09 xxx.xxx.139.252

Patrně myslíte medocukrové těsto. Nedělám ho už roky a poměr jsem asi nikdy nijak neřešil. Nahřál se med - naučila mě to maminka - aby byl vlažný až teplý a tekutý. Neředil se. Do velkého vajlinku se daly asi 4 kg (raději méně, je to makačka) cukru moučky, na to nalil med, asi necelé kilo a ručně se to uhněte. Případně se přidá cukr nebo naopak med. Těsto se nechá malinko elastičtější, po vystydnutí poněkud ztuhne.

Varuju před strojním “robotem” jaké mají vyvařovny a hospody. Tento stroj umí udělat těsto s menším množstvím medu ku cukru, strojním hnětením se to hodně zahřeje. Po vystydnutí to bylo jak kámen a nedalo se s tím nijak rozumně pracovat.

Na druhou stranu moc měkké a už vůbec řídké těsto taky nesamí být, hrozí, že po nahřátí včelstvem proteče mezi rámky a stalo se mi, že to sebou vzalo matku. Proto jsem nadělal čtverce asi 20x20 cm ze silnějšího igelitu (dřívější sáčky od mléka) s několika dírkami asi 5-6 mm. Na to jsem dával asi centimetrové placky těsta na rámky.

Také varuji před kupovanými těsty ze synťáků. To je ze škrobových sirupů a nebo z invertovaných cukrů. Invertovat včelám cukr je hovadina na entou, včela co pozře stejně invertuje a nemůže neinvertovat. A tak invertní krmiva pro včely jsou jen chyták na peníze pro včelaře, eufemisticky řečeno méně vzdělané. Navíc je velmi pravděpodobné, že chemikálie, použitá na umělou invertázu podle mě včely zatěžuje, protože to možná musí z krmiva odstranit. Možná to také přispívá k úhynům jako další nesmyslná chemikálie v přechemizovaném životním prostředí, jaké je a nejen kvůli zemědělcům, kolem nás. Prostě nemám úhyny a tvrdím, že určitě také proto, že svým včelám nedám nic jiného, než rafinovaný cukr s vodou v poměru výhradně 1:1 a nebo med a nikdy žádnou syntetiku.

Do přidávacích klícek taky syntetické těsto nejde použít, stalo se mi, že včely z doprovodu vykousaly jen díru jakou se protáhly samy, těsto vyschlo a ztvrdlo a matka zůstala uvězněná několik dní. Nechápal jsem co se děje a při vyprošťování matky jsem zjistil zkamenění těsta. Malé množství těsta do klícek udělám za chvíli z asi čtvrt až  půl kila cukru a trochy medu a vydrží beze změny několik let. Jen nesmí vyschnout a tedy se to skladuje v igelitu. Vozím to celoročně v autě, které mám pouze pro včelařinu, se spoustou dalších věcí, pro chov včel nezbytných.

Můj, již zesnulý bratr vyvinul vařené těsto, kterým se prostým nalitím plnila za tepla (kaše) kapsová krmítka z rámkových louček a sololitu. Roztok nešlo použít, amatérsky vyrobená krmítka tekla, ale na toto těsto byla ideální. Po vystydnutí kaše ztuhlla na něco, co se těstu velmi podobalo. Někde bych asi našel recept. 

Při mých více jak 40 vč se s hovadinama nemůžu a ani nechci zabývat a radím všem se těstům, i těm z cukru a medu, úplně vyhnout. Snad vyjma těch přidávacích klícek. Na to by se ale vařené těsto nehodilo, má přece jen poněkud jinou, méně elastickou (těstovitou) konzistenci.

goro
goro (302 příspěvků) 04.05.2024, 17:07:24 xxx.xxx.0.220
»
Odpověď na příspěvek uživatele Rob z 03.05.2024, 10:53:44

osvedčený recept na medocesto je pomer 1:3, teda napríklad 1kg medu ( len vlastného !!! dobre je mierne ohriať ako písal Tom) a  kg práškového cukru… alebo 333g medu a 1 kg cukru a pod.   Medocesto je dobre nadávkovať do mikroténových sáčkov, mierne rozvaľkať na hrúbku cca 1cm a naskladniť v tme a chlade, v sklepe alebo v lednici..

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 04.05.2024, 20:32:10 xxx.xxx.139.252
»
Odpověď na příspěvek uživatele goro z 04.05.2024, 17:07:24

Parádní nápad, vlastně tak nějak jsem viděl syntetické těsto v krámě, odhadem asi půl kila v igelitovém sáčku, asi centimetr tlustá placka.

A jak píšu dávat pod to igelit, aby to neprokáplo mezi rámky, tak by se dal mikroten sáček na HL rámků a odřízly rohy a nebo o několik dírek z boku víc. Když jsem zkoušel Sedláčkovo (nevím zda to vyrábí, velkoobchoduje to) bílkovinové těsto, odřezal jsem rohy a pložil na HL a na to igelit místo tvrdé průhledné (drahé a nedoléhající) folie.

goro
goro (302 příspěvků) 04.05.2024, 21:17:15 xxx.xxx.0.220
goro:

osvedčený recept na medocesto je pomer 1:3, teda napríklad 1kg medu ( len vlastného !!! dobre je mierne ohriať ako písal Tom) a  kg práškového cukru… alebo 333g medu a 1 kg cukru a pod.   Medocesto je dobre nadávkovať do mikroténových sáčkov, mierne rozvaľkať na hrúbku cca 1cm a naskladniť v tme a chlade, v sklepe alebo v lednici..


sorry, samozrejme 1 kg medu a 3 kg cukru ..

inač bežne nedávam medocesto, ale keď bolo treba dať odložencu/oddelku, tak mám na to taký drobný  fígeľ, rámček o rozmere nadstavku z latôčiek cca 1 cm vysoký, dám ho na hornú hranu nadstavku a keď položím  medocesto v igelitovom sáčku na rámiky plodiska , urobím otvor na hornej strane… včely sa v pohode dostanú, všetko vyjedia a nič nesteká … 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.