Veterináři pro exoty
b/ navstivit veterinare
k prvnimu prispevku (je 3/4 roku stary, takze zadavatel si to tezko precte, ale treba pro nekoho jineho):
- odebirat pouze zcela odstavene mlade (88 dni na velkeho papouska je fakt fakt malo)
- specialistovi na exoty alespon zavolat, aby poradil, ktera vysetreni nechat provest. krev a jine pak muze nabrat i mistni veterinar, ktery vzorky na prislusna mista odesle
- ad chlamydie: jak by se bakterie, zijici v zazivacim traktu, daly zjistit z peri?
Co se týká veterinářů, že se nespecializují na exoty, nedivte se. Zatím je stále povědomí exotů v menšině oproti psům a kočkám . Nejdůležitější jsou na veterině hospodářská zvířata. A co se týká starších veterinářů, tak se učili o slepicích, husách ,kachnách a největší exot byli holubi. Nedivte se že tak málo vet.lékařů se k problematice papoušků dostalo.
Také je nutné odebírat od chovatele dokrméného papouška a nedoufat "když to dokáže on, já ho těch pár dní dokrmím taky a budu mít doma papouška hned a mladšího" Starší pták už zobe sám a pak máte-li doma ještě nějaké papoušky (hlavně ty menší) jsou dost velkými přenašeči pro ně latentních nemocí, takže velký papoušek (hlavně příliš mladý) toto onemocnění snáze dostane. Důležitá je taky karanténa, kdy je i v zásadě zdravý papoušek oddělený od domácích exotů a to i na delší dobu. Když to všechno shrnu, tak si říkám, pro koho to píšu, vždyť chybujících a stejných dotazů bude stále mnoho a ještě víc bude těch co by toto povídání potřebovali a ani si ho nepřečtou.
Chlamydophila psittaci - zoonóza, diagnostikuje se ze vzorku krve detekcí DNA chlamydií. Vzorek krve je možné poslat do Genservisu do Brna.
Veterináři:
Kladno - MVDr. Iva Librová, www.vetlife.cz