Odpověď na příspěvek uživatele Dada z 12.04.2024, 09:44:20
Myslím, že se to řešilo už na IF. Literatura uvádí jako možnost, ale dlouholetí chovatelé králíků s tím moc zkušenosti nemají. Neboli se to stává vzácně..
Superfetace byla prokázána vyjímečně u zajíců.U králíků se teoreticky vykytnout může,ale považuje se to za patologický jen.Co jsem měla možnost o tom číst,tak u králíků prokázána nebyla.Tvrzení některých chovatelů nebyla průkazná.Ono to není tak jednoduché.Je potřeba nastavení vhodných podmínek hormonálních,musí být jeden děložní roh neobřezlý a to při větším počtu mladých nebývá,jelikož se zárodky usazují v obou rozích .
Chovám králíky více než 50 let,měla jsem i skupinový chov .Samce a několik samic a nikdy jsem se s tím nesetkla.
Když jsem začal choval MaBdiv a dělal kontrolní připouštění, tak dvojbřezost nebyla vyjímkou. V druhém vrhu byli 1-2mladí. Ani v jednom případě je samice neodchovala. Proto jsem musel od kontrolních připouštění upustit. U žádných jiných plemen které jsem choval(Vss, Kal, Ččp, Ho) se to nestalo.
Chovám králíky skoro 50 let a za tu dobu se to povedlo dvakrát . Poprvé jeden den devět , druhý den osmnáct . Samice je zredukovala na osm . Podruhé před dvěma lety . Nechal jsem běhat samce i samici čtyři dny po celém chlívku . Tehdy jeden den kolem deseti a druhý den dvaadvacet . Byl to kříženec německého strakáče . v první chvíli jsem nevěřil vlastním očím . Samice odchovala osm .
Narození králíčat jeden a druhý den není superfetace,ale normální jeden porod.To není zas tak vyjímečné,že se část mladých narodí jeden jen a část druhý,případně i třetíden.
Aby jich bylo během dvou dní dohromady u křížence Nos během dvou dní dvacet dva kusů , to je na mě moc . Jinak jsem nikdy jindy narození jeden a druhý popř. třetí den nezaznamenal .
Právě při velkém počtu mladých se to stává.Už kdysi jsem psala k tomuto vyjádření MVDr.Martince na ifauně.Při velkém počtu mladých se může stát,že děloha “nestíhá” a část mladých se narodí jeden den a část druhý i další.Mně takto porodila tříslačka jeden den 7 mladých a druhý 3 a to je na malé plemeno také hodně,ale dala jsem 4 mladé k aljašce a vydrželi všichni.Superfetace se vyskytuje spíš při malém počtu mladých,jelikož usídlení hodně zárodků v jednom děložním rohu,tak aby druhý zůstal prázdný,je velice nepravděpodobné.