Dobrý den, doufám, že se zde najde někdo, kdo má zkušenosti jak s chovem holubů, tak i větších papoušků (žako, kakadu atd.) a dokázal by mi říci, jestli se některé postupy z chovu holubů dají aplikovat i u papoušků. Jedná se mi především o využití bylinek a přírodních léčiv, viz. třeba tento článek. https://prirodniholubnik-jasna.estranky.cz/clanky/recepty-od-chovatelu.html Rád bych začlenil některé složky i do potravy svého papouška žaka, jen si nejsem jistý, jestli třeba právě takový křen, česnek nebo některé druhy bylin nejsou pro papoušky toxické. Děkuji za jakoukoliv radu.
Zdravim, tak ze zkušenosti můžu napsat, že holuby a papoušci jsou dva různé levely. Různé požadavky na chov i odchov, teplotu, prostor, krmení. Ohledně přírodních léčiv a bylinek není až tak velký rozdíl.
Heřmánek,černý čaj a kopřiva = působí protizánětlivě a dezinfekčně, zrychluje metabolismus a podporuje detoxikaci, podporuje činnost jater a ledvin a obsahuje velké množství antioxidantů.
Česnek a křen = přírodní antibiotika a působí protizánětlivě a dezinfekčně. Česnek patří k velmi silným antibiotikům. Hubí špatné bakterie a naopak zvyšuje množství bakterií prospěšných a ničí kvasinky a plísně.
Čili papričky = jsou bohaté na látky s antioxidačními účinky a obsahují vitamin C, karotenoidy, flavonoidy nebo vitamin K.
Pampeliška list, květ i kořen = má diuretické a trávicí účinky, které podporují zdraví jater a pomáhají s trávením.
Na drobno krájená kopřiva a pampeliška se používá i do vaječných směsí při odchovu mláďat. U těchto bylinek a zeleniny, žádné toxické a škodlivé látky rozhodně NEJSOU! S pozdravem Zappe
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 15.04.2024, 07:49:43
Během pěti měsíců měl žako dvakrát zánět volete, jednou kvasinkový a podruhé bakteriální. Teď to možná vypadá, že se mu to opět vrátilo. Samozřejmě jsme to léčili antibiotiky, ale rád bych tomu předcházel, proto i ten zájem o přírodní alternativu ve formě bylin.