- Příspěvek #195779
- Nahlásit
To jehně je vitální, největší ze všech letošních jehňat. Tak nevím.
Prosím o radu. Co to může být ? Jehně má dva měsíce a na krku mu začal růst lalok. Zvěčšuje se a další dvě jehňata (mladší) to začínají mít taky. Je to měkké na dotek, nic tvrdého tam není. Jehně normálne žere a nic mu jinak není.
to je moc hezká struma.
Nedostatek jódu.
V čem dodat? V solném lizu? Nebo jsou nato nějaké speciální přípravky ?
Jednou se mi to stalo u kůzlete, ale jen velikosti malého vajíčka, MVDr mi dal kapky Alfadinky, jódu,dávkování už nevim..
Jehně normálne žere a nic mu jinak není.
Viz výše. Ukázková struma. Konzultovat s veterinářem a léčit. Co nejdřív.
Toto je dost zanedbané..já jsem to zjistila velice brzy, protože kůzlata “mazlime”,tak jsem hned vzala kozičku do auta a jela na kliniku…asi po týdnu se to začalo ztrácet..vůbec netuším,proč se to stalo, krmeni kvalitni a pestré, liz neustále k dispozici,jak ve výběhu,tak v maštali..jód dostaly i velké kozy, nakapaný na suchý rohlík, aby nezáviděly..moc jim to chutnalo😂🐐🐐🐐…jeden případ u jednoho kůzlete za 30 let chovu🤔..
Taky by to mohl být důsledek příbuzenské plemenitby. Myslím u zadavatele.
…obrázek z nějaké mojí přednášky…
Tato struma je ale horší než u zadavatele.
..tak to je hrozné…..
Ano, ale to je nějaká prastará fotografie. Nicméně mám tam i novější a ty sem už dávat nebudu. Struma může být prevít.
Zkopirovala jsem vám podobný případ u koz. Před více lety se to řešilo na fauně.
Dobrý den, to co je vidět na fotce může mít různou etiologii. Toto místo je sice typické pro strumu, ale také např. pro zvětšený thymus, který je anatomicky ve stejném místě jako štítná žláza. Struma z nedostatku jódu je oboustranná, kůzlata mají změněnou nekvalitní, zdrsnělou a řídkou srst a pokud jsou živá, málo rostou a mají sníženou vitalitu, jsou zpomalené, neaktivní. U holandských plemen koz je popsáno dědičné onemocnění, keré se projevuje strumou. Postiženým kůzlatům se netvoří thyreoglobulin, což je prekurzor thyroidálních hormonů. Ty pak chybí a projevuje se to strumou navzdory dostatku jódu. Diagnostika spočívá ve stanovení hladiny hormonů štítné žlázy. Léčba je založena na zvýšení dávek jódu v krmení, t.j použít např. jodidovanou sůl. Dávka je 0,8 mg/kg sušiny pro kozy v laktaci a 0,5 mg/kg sušiny pro kozy, které nedojí. Lze použít i jodovou tinkturu v dávce 0,1 ml na kůzle (1ml na dospělou kozu) jedenkrát týdně na kůži zad nebo orálně jód v dávce 0,1 mg/ kg hmotnosti po dobu 100 dní. Preventivně bohatě dostačuje přístup k minerální soli. Pokud příznaky zmizí nemělo by to mít výrazný vliv na další život, krom ztráty hmotnosti za růstové období, kdy bylo kůzle léčeno. Struma může být způsobena i zkrmováním strumogenů - rostlin které snižují vstřebávání a využitelnost jódu z krmné dávky. U nás se jedná o rostliny z čeledi brukvovité. Ty je pak nutné vyřadit z krmné dávky. Zvětšený thymus může být jednostraný nebo oboustranný a vyskytuje se u nubijských koz. Kůzlata jsou normálně aktivní, nemají změněnou srst a pokud je k dispozici jodidovaná sůl a není známo zkrmování strumogenů, lze poruchu štítné žlázy vyloučit. Příčinou mohou být pozůstatky z embryologického vývoje thymu a většinou samy časem vymizí. Můžou to být také abscesy mízních uzlin, způsobené streptokoky přenášené koňmi, pokud se kozy dostaly do kontaktu s koněm. Mohou to být cysty na thymu, kaseósní lymfadenitida způsobená Corynebacterium pseudotuberculosis a několik dalších možností. Správná diagnostika je důležitá hlavně proto, že vysoký příjem jódu nad přirozenou potřebu je toxický pro organismus
To jehně je vitální, největší ze všech letošních jehňat. Tak nevím.
Co nevite?..jasná a hodně velká struma…veterinář..
Jéé, a můžu se zeptat, jak jste se dostala k příspěvkům z IF? Nebo jste to měla už z dřívějška vykopírované a uložené?
Fikovnice:Jéé, a můžu se zeptat, jak jste se dostala k příspěvkům z IF? Nebo jste to měla už z dřívějška vykopírované a uložené?
Na FB máme uzavřenou skupinu a vložila to do souborů chovatelka a pak i na Faunu.
Aha, díky za odpověď!👍
Fikovnice:Jéé, a můžu se zeptat, jak jste se dostala k příspěvkům z IF? Nebo jste to měla už z dřívějška vykopírované a uložené?
Před 15 lety se rodila nubčata se strumou a nejenom,ale i burské kozy to postihovalo. Pokud nedostatek jodu postihl březí kozu,zmetaly ,zmetci byli se strumou i bez srsti. Pamatuju si,že chovatelé kapali pár kapek Betadiny do vody v napáječkách.
Viz ančovička a roklanka a bodlinka. Co nevíte?
Ta jehňata mají problém a brzy vitální být přestanou.