Nechovám vlky ani surikaty, nemůžu detailně rozebírat jejich život. Ale udržení rodu, tedy rozmnožování je základním smyslech života. Na základě toho usuzuji, že to platí i pro vlky a surikaty, protože proč by to nemělo platit?
Pocit štěstí navozuje hormon oxytocin, u lidí i u koz. Pokud kozu dojíte, cítí se šťastná, jste její kůzle. Prostě jste ji ošálili. Neříkám, že není bez toho spokojená, dostane nažrat, podrbete ji, co by jí tak asi mohlo chybět, žejo? Zdání klame. Pokud není vysílená, vyhublá a je v dobré celkové kondici, bude jí chybět právě to, že nemá kůzle. Je to přece zařízeno i biologicky, říje se opakuje, aby měla větší šanci na zabřeznutí.
Odpověď na příspěvek uživatele nojo z 23.03.2024, 19:52:28
No protože u vlků a surikat se rozmnožuje jenom alfa pár.
Jo, říje se opakuje, ale jenom v určitém ročním období. A když se z nějakého důvodu nezadaří, tak nic. Stejně jako u divokých zvířat.
Oxytocin, stejně jako progesteron - zaměňujete příčinu a následek. Obé se vylučuje proto, aby se samice mohla postarat o mládě (kojení, mateřský pud). Ne, že samice chce a potřebuje zabřeznout a porodit pro pocit štěstí. K tomu ji zase nutí estrogeny.
Překrucujete, co jsem napsala, příčiny a následky nehodnotím. Stejně jako dobu říje apod. Cílem je rozmnožení se. I u těch vlků. Logicky aby to bylo příjemné nebo snesitelné, vytváří se hormon oxytocin aj. Koza to nedělá s cílem být šťastná, takhle blbě uvažují leda lidi. Touží být šťastní (s touhle touhou v životě nebudou, ale to je vedlejší). Díváme se na to každá jinak, každopádně já chovatele kozy s půlkou vemene neodsuzuju. Je jednodušší ji nepřipustit, ale když ji připustí, není to pro kozu nic špatného. Víc práce má jen chovatel.
Ohledně zánětu a vyřazení kozy to taky není tak jednoznačné. Možná utrpěla zranění, možná ji chovatel nedojil a měla moc mléka, možná, možná. Musíme si ujasnit, co od plemenitby chceme. Jestli kozu s hodně mlékem nebo kozu, která nikdy nedostane zánět, protože má malé vemeno a mléka stěží pro kůzle. Ideální je kombinace, ale je to fyziologické?
Koukám, že jsem mým dotazem rozpoutal zajímavou diskusi, alespoň něco pozitivního, líbí se mi, že si nenadáváte, ale diskutujete, argumentujete…👍Nevím zda je naše koza šťastná, ale zdá se spokojená…😉 Jednoho kozlíka má u sebe, na druhého vidí a může k němu čichnout, ale ten už má za mámu mě, na flašku se naučil opravdu rychle… 🐐 kozám a vám pomahačům zdar
Nemáte pravdu, nejde o uvažování, ale o biologický proces, ke kterému dochází uvolňováním hormonů po porodu a při sání mláďat. Smysl jejího života je zabřeznout a mít mladé, stejně jako u většiny zvířat. Ostatní je jen čekání nebo příprava na tento čas, příp. náhražka v případě, že zvířatům rozmnožování nedopřejeme. Právěže neuvažují jako lidi, kteří to považují za zbytečnou ztrátu času nebo zátěž.
To je názor stejný, jako fena má mít alespoň jednou v životě štěňata. Proboha proč? Koza ani fena nijak netrpí tím, že mladé nemá. Není to pro její psychiku nijak zásadní. Ani kdyby tím biologickým procesem březosti a mateřství neprošla nikdy, nijak ji to negativně nepoznamená na pocitu štěstí. Naopak březost je velice náročná po fyzické a hormonální stránce, porod je sám o sobě rizikový. Nedovolit zvířatům, která nejsou v chovné kondici, aby se množila, je naopak prevencí mnoha problémů a pro to zvíře výrazné plus. A plus to je ve výsledku i pro ta kůzlata a chovatele. Když si vzpomenu na sousedovic kozu, co měla utržený závěs vemene, nebo jak se to jmenuje - prostě povolené veškeré vazivo tak, že měla vemeno skoro k zemi. Tuhle kozu dal majitel připustit a pak se divil, že koza jen stojí a mečí. Když udělala krok, tak si po vemeni šlapala, chuděrka. Jak jinak to mohlo dopadnout? Toto asi není tak závažný případ, ale zkrátka neexistuje důvod, proč kozu s půlkou vemene připustit, kdežto existují relevantní důvody, proč by připuštěná být neměla.
Jezdíme občas na Berounku, do kraje kde žil Ota Pavel. Je tam taková rázovitá hospoda, majitelé mají psy, kočky a také kozu. Takovou mohutnou, starší, opravdu velkou bílou kozu.
Celá léta tam obcházela hospodu, byla často i uvnitř, na tesase vybírala popelníky , kradla lidem cigarety.
Minulý rok majitelé koupili tři kozlíky, kteří byli určení ke snědení, vykastrovali je a nechali si je jako domácí mazlíky k vypásání strání.
Stará koza úplně ožila, vodí stádečko, všechno jim ukazuje, dohlíží na ně, chrání je.. vajglů si už vůbec nevšímá . Je z ní štastná koza .
kometko, doplňte si vzdělání…🙂 kecy o alfa párech patří minulosti a chybným závěrům vyvozeným studiem vlků v ohradách
smečku tvoří 1,1 rodičů + jejich potomci, někteří jsou s rodiči až 2 - 3 roky, pak ale hledají partnera a svůj vlastní nový revír… takže se rozmnoží každý, kterému se povede tohohle dožít a najít 😉
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 23.03.2024, 21:49:09
Jestli měli tu kozu jednu, tak to je co? Týrání zvířat. Nedivím se, že ožila, když ji konečně týrat přestali. Ale se štěstí z mateřství (nebo z čehokoli podobného, ta koza není máma těch kozlíků) bych za tím neviděla. Prostě je ráda, že není sama, což by teda měla být samozřejmost.
Odpověď na příspěvek uživatele lupus4 z 23.03.2024, 22:35:11
Jako jo, pravda, ale jestli řekneme alfa pár nebo rodičovský pár, je to rozdíl v terminologii, ne ve významu. A těch vlčat, co zůstanou doma jako profi strejdové a tety, taky není zrovna málo. I ti, kteří novou rodinu založí, se nerozmnožují zároveň s rodiči v rámci téže rodiny/smečky. Prostě si na tu vhodnou příležitost musejí počkat, není to tak, že vlčice zatouží po vlčatech, tak si je pořídí, a když to nejde, tak je nešťastná. Takže kometa má pravdu - sice neúplnou a tím pádem trochu zavádějící, ale pro účel diskuze je snad jasné, co tím chtěla říct.
Mě zaujalo, že koza je šťastná při dojení, že má pocit, že jsme její kůzlátka. Vzpoměla jsem si na naše minulé kozy, byly fajn, chodily za námi jak psi, ale jak došlo na dojení, tak bez šrotu ani ránu, tedy decku. 😃
Odpověď na příspěvek uživatele Janazevsi z 24.03.2024, 06:25:44
Jano, je to tak, s prázdnou mísou toho moc nenadojíte, ale nestalo se vám někdy, že koza ztratila kůzle hned na začátku a vy jste ji začala dojit hned tehdy? To je ta chvíle, kdy k vám nejvíc přilne. Když ji dojíte až později, když už odchovala kůzlata, je v tom pro ni asi rozdíl a už taky ví, že něco může dostat a že dojení bude ještě lepší, že k oxytocinu bude něco na zub.
Odpověď na příspěvek uživatele nojo z 24.03.2024, 07:35:17
Ne,to jsem nezažila. Ale zažila jsem třeba když nečekaně porodila kobyla prvnička, když jsme nebyli doma, tak kobyla, která měla hříbě na odstav, jinak špičková matka, napadla nejen první kobylu,ale i vlastní hříbě tvrdě odháněla, aby získala narozené.
Nebo fenu, jterá spustila nléko kvůli osiřelým štěňatům, další dokonce kvůli koťatům.
Takže ano, mládě asi v samici stimuluje mateřské instinkty a pocit asi i radosti nad mládětem, nebo jak to napsat.
Ale stále si nemyslím, že jakákoli samice trpí, když nezabřezne.