dobré ráno, existuje nějaká šance že by želva nádherná přežila v přírodě naši zimu? totiž sme o předminulém víkendu viděli jednu ve Vltavě. Snad by se nenašel tak nezodpovědný chovatel který už by ji takto brzo na jaře vyhodil do řeky. Všude se uvádí že nepřežije ale nevím jestli se to jen netraduje z let dávných a tyto mírnější zimy třeba někde zavrtaná ve břehu přežije?
Želvy nádherné v přírodě
Pravděpodobnost přežití je poměrně vysoká, zejména u vzrostlých samic.
Pepe:dobré ráno, existuje nějaká šance že by želva nádherná přežila v přírodě naši zimu? totiž sme o předminulém víkendu viděli jednu ve Vltavě. Snad by se nenašel tak nezodpovědný chovatel který už by ji takto brzo na jaře vyhodil do řeky. Všude se uvádí že nepřežije ale nevím jestli se to jen netraduje z let dávných a tyto mírnější zimy třeba někde zavrtaná ve břehu přežije?
Jelikož lidská idiocie nezná mezí, klidně to může být zvíře, které tam za slunného dne nějaký pacient vyhodil s tím jak dobře se tam bude mít (a jemu ubudou starosti). U většiny želv na řece je to skutečně o pouhém přežívání, o nějakém bohulibém žití si mohou nechat zdát. Ono se furt mele o oteplování, ale realita je taková, že je týden mráz, pak je najednou na 14dní 10oC, pak se během jednoho dne ochladí, začne sněžit a zase mrzne a dokola. Což pro želvy rozhodně neznamená žádné výrazné zlepšení životních podmínek, naopak - organismus zvířete, které je ektoterm to vyčerpává.
Ale ty želvy přežívají, ne?
Předloni jsme při turistice procházeli lesním úsekem s potůčkem, který je známý už několikaletou přítomností želvy nádherné.
kometa:Ale ty želvy přežívají, ne?
Předloni jsme při turistice procházeli lesním úsekem s potůčkem, který je známý už několikaletou přítomností želvy nádherné.
To přežívání se týká zvířat, která byla buď už dospělá nebo v nějaké lepší kondici (to jsou ty případy, že někdo dává pryč želvu o kterou se dobře staral a šup, dostane se k někomu, koho za měsíc otravuje, že to má žrát porcované rybky, šneky, žížaly, holata, navíc se tomu musí měnit voda protože to páchne, takže ji vyleje do nejbližší vodní plochy). Jak psal J5 přežití se týká vesměs holek, kluci jsou citlivější a dlouhého trvání jejich přežívání nemá. Výjimkou jsou pro želvy rybníky, kde se přeci jen mohou lépe uživit i zvládat zimu. Přesto ze svých zkušeností můžu říct, že to je pořád přežívání ne žití. Je to prostě něco na styl psa, kterého někdo vyhodí z auta a on žije proto, že courá kolem popelnic nebo ho někdo semtam nakrmí. V žádné ultra dobré kondici ty želvy nebývají, odchycená zvířata trpí na plísně, různé záněty, tlamky mají prošité háčky na ryby. Ač se do nekonečna omýlá, jak tu ničí obojživelníky a vytlačují bahenku, realita je taková, že mnou odchycené želvy kadí kamínky, olšové šišky a další, co se podobá původnímu krmení granulemi. Obyčejně jsem je vylovil z rybníků, kde bylo miliony pulců ropuch, skokanů, čolci a přes četná pozorování je želvy neměly žádnou tendenci lovit. Většinou se snažily obírat okružáky, plovatky, utopený hmyz, standartně okřehek a jinou vodní “zeleninu”. Pod Zoo v Troji si nevšímaly ani utopených barevných potkanů a myší, kterých tam plave občas habaděj. Bláboly o odlovu ryb a vyžrání rybníků či řek předčí mysliveckou latinu. Pokud tam ta želva pořád je, doporučuji ji odchytit a umístit u někoho, kdo se o ní postará. Jestli je to takový ten klasický potok ve stínu stromoví listnatého lesa, tak si tam musí fakt užívat😟
Psala jsem, že to bylo před pár lety. Už bych to místo ani nenašla. A želvu jsme neviděli, jenom o tom vyprávěli místní.
Ale pro příště už budu vědět a půjde-li to, odchytím.
kometa:Psala jsem, že to bylo před pár lety. Už bych to místo ani nenašla. A želvu jsme neviděli, jenom o tom vyprávěli místní.
Ale pro příště už budu vědět a půjde-li to, odchytím.
Omlouvám se Vám, to jsem přehlédl.
Omluvy netřeba.