Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 03.03.2024, 15:48:09
U krav se to přičítalo předčasnému odstavu (že jako telata měly neukojený sací reflex). Pamatuji si, že jsem vídávala krávy s ježkem v nose nebo piercingem v patře.
Kdysi se šily kozám “podprsenky”, aby neupíjela kůzlata, která se nechávala dorůst do podzimu na maso. Byly to takové pytlíky se dvěma “prsty” na cecíky, zavazovalo se to na zádech.
Je to z nudy. Dědičné to není, až bude mít kůzlata, bude mít dost starostí jiných, než aby jim pila mléko. Teď ji to odnaučíte třeba tak, že jí struk zalepíte. Náplat Transpore 3M je na struky vhodná, dobře lepí, ale při odlepování netahá. Křížem přes struk, případně ještě manžetku přes ten kříž, kdyby to nestačilo. Pak je možností ještě nějaký pytlík na vemeno, ale u toho je problém, že aby dobře drželo, musí se tkanice nebo gumy upevnit přes záda a někdy dřou ve slabinách. Koza, která má co dělat, má stádo, mladé a větve na okusování, vůbec nápad pít si mléko nedostane. Není na tom nic zrůdného, když se nudila, oždibovala se a vykusovala srst, došla k vemenu. Oxytocin z její vlastní produkce je stejně příjemný jako od kůzlat.
Nikde jsem se tu nedočetla, že teď má u sebe kůzlata, jen to, že ji dojí. Tohle není dědičná vloha, je to podobn=é ozobávání vlastního peří u papoušků, honění ocásku u myšek apod. Je to z nedostatku jiné činnosti.
Odpověď na příspěvek uživatele nojo z 05.03.2024, 18:33:52
Ne není ani nahodou. Dělají to i zvířata ve velkých stádech na pastvě. Je to neodstranitelny zlozvyk. U krav se to řeší mulcovou zábranou, u koz to dost dobře nejde, je lepší vyřazení z chovu