co vede k zabavení papouška z chovu, v článku to není uvedeno. Je důvodem jenom to že neměli papoušci cites nebo se mohlo i stát že byli nevyhovující podmínky chovu?
Nevyhovující podmínky chovu řeší Krajské veterinární správy ne ČIŽP.
Kontroloři ČIŽP kontrolují původ exempláře, nezaměnitelného označení (kroužku nebo čipu), povinně vedených záznamů o exempláři, registračních listů u těch druhů, které podléhají povinné registraci a výjimek ze zákazu obchodní činnosti s exemplářem.
..Hlavním kontrolním orgánem CITES v ČR je Česká inspekce životního prostředí, která kontroluje dodržování zákonů v oblasti CITES, může ukládat opatření a zjišťovat totožnost osob. Za porušení zákona ukládá ČIŽP pokuty (blokové nebo v přestupkovém či správním řízení). V případě pochybností ČIŽP podezřelé exempláře CITES zadrží a zabaví. Osoba, které je exemplář zadržen, je povinna jej inspekci nebo celnímu orgánu vydat. Pokud tak neučiní, může ji být exemplář odňat. Inspektoři ČIŽP jsou při své kontrolní činnosti oprávněni vstupovat do objektů, chovných či pěstebních zařízení či na pozemky. Mohou požadovat vysvětlení či předložení dokladů, mohou prohlédnout exemplář i jeho identifikační označení a pořídit dokumentaci. Kontrolovaná osoba je povinna v odůvodněných případech umožnit i odběr krve či jiného vzorku z exempláře. Dalším kontrolním orgánem CITES je Celní správa, která provádí kontrolu nad zbožím podléhajícím celnímu dohledu a má pravomoc podezřelé exempláře zadržet.. https://www.cizp.cz/pusobnost/logo-cites/kontrola-a-mozne-sankce
Zabavení papoušci se předávají standardně do záchranných center CITES v zoologických zahradách a po jejich pravomocném zabavení tam často zůstávají jako majetek dané zoo.