- Příspěvek #187958
- Nahlásit
To jsou pindy zelenych Khmérů kteří vědí lip nez dané zvíře že podle jejich úsudku zvíře trpí. Na základě čeho tohle někdo tvrdi, jenom na základě zákona protlaceneho zelenými idioty?
Dobrý den. Uvažuji o kravce a chci se zeptat na nároky ustájení přes zimní období. Jak jsou náročné na teplo ve chlévě ? Literatura udává jen že jsou teplomilné. Děkuji za odpovědi.
Máme jí přes zimu normálně v kamenném chlévě - otevřené okýnko, dřevěná podlaha. Nic speciálního. Jsme 700 m n.m. Na zimu jí naroste taková delší srst.
OT.
Jednu kravku? To úplně neodpovídá welfare.
Ivus má jen jednu kravku (příp. s jejím telátkem). To tak holt bohužel je. Má k ní kozičky, no… Také jsem na to dříve poukázala, ale to je tak vše, co můžeme.
Nicméně zadavatele bych určitě ráda upozornila na to, že samotná kravka bude trpět. Pokud k ní budete mít dalšího kopytníka, bude trpět méně, ale i tak je to nesprávná chovatelská praxe. Je vhodné mít vždy nejméně dva kusy od jednoho druhu u stádových zvířat. To je minimum, spokojenější jsou samozřejmě ve více kusech 😀
Byla sama jen loni v zimě, od března, kdy se narodila Anuška, už jsou dvě. Teď už je Anuška velká jalovička a Klotýnka čeká další kraví mimčo, takže jsou dvě a v květnu budou 3. Ale necháme si jen 2 z nich.
Na druhou stranu takhle se tady prostě krávy chovaly, nevím kolik lidí má doma chlév nebo stáj na víc než 3 zvířata. S výjimkou teda těch, co žijí na statku.
Jinak samozřejmě je máme přihlášené, a veterine (tady na slovensku) vadí, pokud pasete kozu na úvaze, ale pokud je (dokonce i koza) sama, tak jim to je úplně jedno. Osobně naše kráva, když byla sama, tak nijak netesknila. Kozy, když jedna nevidí a druhou, tak křičí, jako by je na nože brali, tam bych jednu samotnou určitě nenechala. Ale u té kravy to bylo v pohodě, prostě si víc navykla na nás.
Jé, tak to mám radost, Ivus, že budete mít kravičky dvě 🙂
A zbytek - no comment, radši 🙂 Hlavní je, že už budou dvě 🙂
To jsou pindy zelenych Khmérů kteří vědí lip nez dané zvíře že podle jejich úsudku zvíře trpí. Na základě čeho tohle někdo tvrdi, jenom na základě zákona protlaceneho zelenými idioty?
prostě si víc navykla na nás.
A tak samozřejmě, protože jí nic jiného nezbylo. Ale už máte vyřešeno, takže netřeba rozebírat.
Na základě čeho tohle někdo tvrdi,
Třeba na základě toho, jak tato zvířata žijí v přírodě, Ale vy jste jenom takový ten výkřik do tmy, že jo?
Určitě, jak jinak. Jestli se teda citite ve tmě.
Proto že žijí v přírodě nutime například koně žít po jednom v boxech jako v jeskyních. Jak přirozené…ale to je v pořádku, to je nami vysněné ideální prostředí
Však to taky není v pořádku. Pokud ten kůň takhle tráví čas 22 hodin denně.
Ale já mám čistě svědomí. Moje kobyla chodí do výběhu (od jara do podzimu je 24/7) a má společnost dalších koní.
Jenom ukazuju na absurdnost některých nařízení podložených jen lidskými emocemi.
Anonymní:Jenom ukazuju na absurdnost některých nařízení podložených jen lidskými emocemi.
Tož děkujeme za poukázání. Nicméně k tématu - kdo chce kravku, měl by především uvažovat minimálně o dvou kravkách, neb tak praví welfare 🙂
Připuštěnou jalovici či kravičku si člověk obvykle pořizuje s tím, že si nechá tele. Jalovička na mléko a i ten býček roste docela dlouho, než se obvykle poráží, a dožije se narození dalšího telátka. Takže koupená kravka je sama opravdu jen pár měsíců maximálně.
Jmenovitě u skotu je to normální a běžná domácí kráva se má násobně lépe než běžná kráva ve velkochovu, pokud to shodou okolností není výjimečně uvědomělý chov.
Samozřejmě, ideální to není, ale není to ani taková tragédie. A chce to mít plán bé, kdyby tele uhynulo nebo tak, nelze tu krávu mít samotnou přes rok. Ale pár měsíců to fakt zvládne.
Horší mi přijdou lidi, co mají jednoho býka na žír, ten je sám fakt skoro celý život.
Jenže celý jeho život taky trvá pár měsíců, když se to vezme kolem a kolem.
Ve svém okolí naštěstí vidím ty šťastnější pospolu ve výběhu.
Jinak máte pravdu, opečovávaná “Bětka” se má líp než dojnice ve velkochovu.
Tak záleží, jak kdo poráží. V mém okolí většina lidí má býka přes rok, někdo i dva, tři - vyloženě telecí maso se tu teda moc nevede.
Můžete to mít samozřejmě jinak. 🙂
Telecí ani tady ne. Ale porážet ve dvou, třech letech mi přijde pozdě - aspoň teda býci z velkochovu jdou cca v 18 měsících, když mají těch 500 - 600 kg.
A vlastně - musím se pozeptat kolegů chovařů, jestli to u masných plemen není ještě dřív. Jste mě inspirovala.
Varaxi, děkuji za popis, to je jistě lepší vyhlídka. O tom, jak roste a odstavuje se tele, nic nevím. I když si krávy chci pořizovat, nemusím toho zrovna o tomhle vědět moc, protože tele odstavovat nebudu… 😀 No a tedy moje poznámka, že je potřeba počítat s krávami dvěma, je zcela na místě, protože to tele je zanedlouho taky kráva, takže kapacitu musím mít logicky prostě na dvě krávy.
No i tak, kráva s teletem svoje sociální potřeby prostě nenaplní. Většinu doby se s ním nepodrbe, tele ji asi těžko vystřídá při hlídání vlků na pastvě, aby si kráva mohla nerušeně odpočinout. A tak.
Kdo chce mít krávu pro svůj užitek a zvíře prostě jen využívat, tak na nějakou etiku chovu nehledí, to víme. Kdo chce držet krávu tak, aby kráva byla spokojená, pořídí krávy minimálně dvě, to je jasné.
Doufám, že si nikdo nemyslí, že když jeho zvíře “vypadá” spokojeně, tak to také vždy znamená, že jsou naplněné všechny jeho potřeby.
O tom, jak roste a odstavuje se tele, nic nevím.
Aspoň dneska jedna věta která odráží pravdivě váš intelekt a vědomosti od touhy jenom placat nesmysly k čemukoliv. Možná zase období nějaké pravidelné periody která zase odezní..
Jenže Buggyra žádné tele odstavovat nehodlá, neb nemá krávu. Nechápete psaný text. A to žádnou periodu nemáte.😉