Dobrý den, nevíte nekdo, čím může být způsobeno, že samice mívá ve svých vrzích vždy nějaké králíčata co mají druhé oko zaslepené? Může to být genetická vada?
Králíčatům je dobré oči okolo 12ti dnů zkontrolovat,někdy se stane,že se některé špatně rozlepuje,ale stačí oko navlhčit a opatrně otevřít.Pokud se vám to stává často mohou to být i nevyhovující podmínky chovu.
Oči mladých králíků se otevírají asi desátý den života. Jsou-li zjištěna slepení očních víček v tomto nebo pozdějším období tak, že se oči nemohou správně otevřít, vzniká mléčné zakalení rohovky, které může skončit až slepotou. Nejedná se zde (jak se špatně traduje) o záležitost dědičnou, nýbrž o bakteriální infekci oční spojivky a nakonec taky oční rohovky. Původci zánětů jsou v některých chovech přítomni v hojném počtu, což znamená, že se jedná vesměs o problém zoohygienický. Přenášeni bývají z matek, nositelek těchto zárodků, a zároveň prostřednictvím špatné dezinfekce budníků, ve kterých dochází ke kondenzaci vody. V tomto vlhkém prostředí pak snadno dojde k přemnožení choroboplodných zárodků. Ošetření v pravý čas antibiotickými očními kapkami nebo mastmi několikrát za den, a to po předešlém vyčištění stroupků a hnisu, vede k úplnému vyléčení.
Záleží jestli se to vyskytlo pouze u té jedné samice ( pak to bude spíš genetická vada) nebo i u jiné samice ( pak by to mohlo být špatné ustájení ). Jestli je to pouze u jedné samice , pak bych jí z chovu vyřadil , jestli u více pak je třeba změnit ustájení .