Sranda je spíš zákaz korálovek rodu getula protože je cíleně vypouštěli na kanárech a tam se začaly i množit. Tak je rovnou zakázali v celé Unii. Co na tom že krom určitých částí itálie nebo španělska ten had nemá ani šanci přežít zimu natož se rozmnožit. To je teprv na palici. Ta nutrie dejme tomu je všude. Tohle je velice lokální pokud vůbec
Chov nutrie - je zakázán?
jo, českých nutrií je všude plno, u Labe seděj a opalujou se
acher, ale ta česká nutrie, přeštická, má jaké latinské jméno?
Nutrií je všude mraky, ty naše jsou pěkné voprsklé, lezou k nám na zahradu a nebojí se, ale se bojím, mají velké zuby a já praštěné štěně a malé deti, k nám teda lezou i sousedovic slepice a kachny z rybníka. Želvu jsem venku zatím nepotkala, u nás jsou jen ještěrky a veverky různých barev
kometa:A to já želvu nádhernou chápu, protože je lidi často pouštějí do přírody, když jim trochu přeroste. A ony v ní v pohodě přežívají. Naštěstí se ZATÍM nerozmnožují. Ale jestli se budeme dále oteplovat…
I kdyby se oteplovalo, nic se na tom nemění a v našich končinách je želva nádherná bezpečná. Její potřeba inkubace při minimálně konstantní teplotě 25C po dobu 90 dnů dostatečně vystihuje nesmysl uvádět ji v našich končinách jako invazivní, jelikož i při možnosti, kdy samice vůbec ovuluje v našich podmínkách a má to štěstí, že narazí v rybníku nebo řece na fertilního samečka (kterých přežije minimum), potřebuje nalézt správné místo na kladení s dobrou expozicí a kde tedy nedojde k poklesu teploty pod zmínou teplotu po téměř tři měsíce. A i kdyby se tohle poštěstilo, na svět přijdou samečci, kteří další generaci jaksi nezaloží. Stejně tak není pravdou, že tu nějak škodí na obojživelnícících atd. Navíc mi dodnes nikdo nevysvětlil “neškodlivost” želvy bahenní, kterou se sem neustále snaží někteří lidé protlačit jako původní i přesto, že se ví, že od já nevím jakého století se sem vozily želvy ze všech možných koutů Evropy a hledat u nás nějaká geneticky původní zvířata je zbytečné a i kdyby se našla, budou stejně znehodnocena těmi, která tu žijí. Želva bahenní je daleko větší masožravec než eleganska, u níž má v adultu veliké zastoupení rostlinná strava. Jednoduše, ani bahenní želva už není u nás dávno původní a pokud tu má být, bude likvidovat to, co se háže na hrb nádherkám.
bohemia.gall:V Plzni je želv nádherných spousta. V centru města. Jsou vidět hlavně za teplých dní vyhřívat se na kamenech. Vídám je uz par desítek let v různých velikostech, nezdá se mi ze by je nekdo furt vysazoval v takovém množství…
Tak logicky - největší koncentrace byla vždy u velkých měst odkud je dobrodinci vyhazují. Jelikož tam bývá i vyšší teplota, je větší šance, že se zvířata dožijí dalšího jara. Celkově ale, jak je zřejmé třeba z Biolibu, jich ubývá (stačí povodeň, silnější zima, rybářský háček atd.). Bylo by fajn, aby si lidé uvědomili, že želva nádherná v rybníku není zvíře, co tam chce být a plavat v tom bordelu mezi odpadky, konzervami a plasty. Nad psem uvázaným v lese se každý ustrne, všem je líto koček v kontejneru na odpadky, ale málokdo si uvědomí, že želva je ve stejné pozici. I to je zvíře, kterého se někdo zbavil, ještě se na něj nalepila nálepka zvířete, které vyhubí Labe (ono se to hodí společnostem, které tu jsou od potírání invazivních druhů) a tak při zacházení s ní je dovoleno všechno☹️ Velká škoda, že místo téhle blbosti nebyla naopak zařazena do CITES, čímž by nad chovy vznikla kontrola a případně odchovaná mláďata nestála 100kč jako v minulosti, ale daleko víc. On si pak každý rozmyslí, jestli to a) za ty peníze chce, b) vyhodí, až ho to omrzí. Suchozemské želvy stojí cca 1200-2000 a nikoho už nenapadne se jich zbavovat tím, že je vypustím. A těch pár utečenců na tom nic nezmění.
Ps: želvu nádhernou v ČR dokázalo rozmnožit lidí, že se to dá spočítat na prstech dvou rukou, nebylo to nic snadného a nebýt masového dovozu, měla by tu naprosto jinou pozici. Z odchovů by to totiž nikdo krýt nedokázal.
Leithian:Sranda je spíš zákaz korálovek rodu getula protože je cíleně vypouštěli na kanárech a tam se začaly i množit. Tak je rovnou zakázali v celé Unii. Co na tom že krom určitých částí itálie nebo španělska ten had nemá ani šanci přežít zimu natož se rozmnožit. To je teprv na palici. Ta nutrie dejme tomu je všude. Tohle je velice lokální pokud vůbec
Přesně tak. Zákaz hadů na ostrově 100km od Maroka, které náleží Španělsku a to je v EU??? Naproti tomu zavlečený čolek horský (Ichthyosaura alpestris) škodí v Británii, ale jako invazivní veden není.
Jak to tedy je s chovem čistokrevných nutriií.Přímo od chovatele.Chovatelé čistokrevných nutrií,standardní,moravská,přeštická,jsou evidováni ve Spolku chovatelů nutrií Přibyslav,který zastřešuje Vysoká škola zemědělská Brno,patří pod genové zdroje.
Chovatelé i nutrie musí být registrování.Nutrie se musí sledovat zdravotně,vážit,evidovat prodej,úhyn,porážku.