- Příspěvek #184964
- Nahlásit
předjaří
na svých toulkách se psem , mám i oblíbená “kochací” místa…
Na jednom z nich už třetí rok po sobě se pravidelně potkávám s Majkou fialovou a dnes 15.2. , cca víc jak +10°C, nadm. výška kol 450 mnm.
tak stejný pařez (jako loni i předloni) vršek jižního svahu, dost dubového listí, zase Majka fialová a to hned 3 ks - jeden přes 2cm, druhý o trochu menší, třetí cca 0,5 cm … což VŮBEC NESEDÍ na info z wiki viz
Triungulin v prvním stádiu sežere včelí vajíčko a potom se přemění do druhého stadia, živícího se včelími zásobami. Brzy se přemění na larvu třetího stadia a v tomto stadiu také přezimuje. Na jaře se přemění do čtvrtého stadia, pak se zakuklí a přemění v dospělého brouka.
to by s trochou dobré vůle sedělo možná na tu malou, ale určitě ne na první dvě, navíc půlka února x jaro
Ač nikdy do přírodních dějů nezasahuji, dneska jsem ze zvědavosti přemístil (na dubovém listu) ty dvě velký k sobě - jestli se “hledají” , no nehledaly, zcela vůči sobě lhostejné se vydaly každá za svým…
díky za odpověď 😉
Nejsem si jistý v čem spočívá ten dotaz? Ohledně časnosti nálezu, není to tak výjimečné, majky teď hlásí např. z Vysočiny a Znojemska, pár let zpátky byly taky velmi brzo. Jestli je problém ve velikosti, tak samci jsou mrňaví, samice mnohem větší kvůli zadečku plnému vajíček.
Takže zimují i dospělci ? Z wiki jsem měl dojem, (evidentně blbej) že ne.
tak tam nejspíš bylo trio 1,2
dík
Majky zimují jako larvy. Stádium předkukly a kukly zvládnou v předjaří.
Takže když je v únoru tejden přes den teplo, v noci kol 0, tak to stihnou ? To je právě to , co se mi nezdá…
předjaří
Majky dřív bývaly běžně v březnu. Pokud jsou dneska v únoru teploty jak kdysi koncem normálního března, tak se asi není moc čemu divit.
OK. díky.