Aktuálně: 4 089 inzerátů199 091 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů

Už sú tu 2024

kometa
kometa (5537 příspěvků) 31.07.2024, 13:04:46 xxx.xxx.147.163
kometa:

Tak po rorýsech v ČB (kolem nemocnice) ani vidu, ani slechu. Jenom spousta jiřiček. Asi to opravdu letos zabalili dřív.


Oprava. 

Dnes v ČB několik rorýsů spatřeno. Proháněli se nad Domem služeb na Senovážném náměstí.

Verun
Verun (981 příspěvků) 31.07.2024, 16:10:53 xxx.xxx.220.12
kometa:

Oprava. 

Dnes v ČB několik rorýsů spatřeno. Proháněli se nad Domem služeb na Senovážném náměstí.


ti ještě neviděli na poli kulaté balíky, měšťáci, že mají balit kufry…my už je taky nemáme, je kolem paneláku ticho

Xerxova
Xerxova (993 příspěvků) 03.08.2024, 20:19:32 xxx:xxx.bc51:e501

nasypala jsem slunečnici… a létají vrabci, pěnkavy, čtyři druhy sýkorek (koňadry, modřinky, uhelníčci a parukářky), létají brhlíci a strakapoudi a hlavně rodinka dlasků. A zatímco asi mamina ještě včera krmila (normálně louskala semínka a dávala je na střídačku do dvou mladých zobáků), tak dneska abnormálně načepýřený (asi naštvaný, nebo nemocný) dospělý dlask po mladých vyjížděl velmi ostře… 

Mokrý holub pak taky navštívil bufík… a modrý Mirek od sousedů to vše monitoruje. Kupodivu i když cizích koček přes naši zahradu chodí dost, tak ptáků máme stále solidní počty i druhovou pestrost

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Xerxova
Xerxova (993 příspěvků) 04.08.2024, 11:57:32 xxx:xxx.ff0a:2eba

dotaz - sýkory (přesněji modřinky a koňadry) se shlukují v mládežnická hejna? Mám nyní na krmítku invazi určitě stovky mladých sýkor, dospělé “barevnější” vidět nejsou (mladé modřinky nemají modré hlavičky). Že už by přelétaly??  

je to výrazně jiné, než normální stav. Vidět jsou i dlaskové (opět jeden dospělý krmí, přestože mládežníci si umí louskat semínka sami), brhlíci, vrabci… ale to hejno sýkor je neskutečné. Obalená borovice, ze které dělají postupně nálety…

Anonymní (neregistrovaný) 06.08.2024, 12:16:46 xxx.xxx.144.14
Xerxova:

dotaz - sýkory (přesněji modřinky a koňadry) se shlukují v mládežnická hejna? Mám nyní na krmítku invazi určitě stovky mladých sýkor, dospělé “barevnější” vidět nejsou (mladé modřinky nemají modré hlavičky). Že už by přelétaly??  

je to výrazně jiné, než normální stav. Vidět jsou i dlaskové (opět jeden dospělý krmí, přestože mládežníci si umí louskat semínka sami), brhlíci, vrabci… ale to hejno sýkor je neskutečné. Obalená borovice, ze které dělají postupně nálety…


zajímavé, jsem ornitolog amatér ale toto jsem ještě neslyšel. V takovém množství mladé sýkorky. Přemýšlím jak by se tak dokázali shluknout do takového hejna, jak by si o sobě dokázaly říct a svolat se.

Božek (neregistrovaný) 11.08.2024, 07:42:02 xxx.xxx.95.242

Včera jsem pozoroval vlhy pestré u Hustopečí poměrně velké hejno létalo ve výšce a švitořilo byla to nádhera zase jeden splněný ornitologický sen.

Janazevsi
Janazevsi (83 příspěvků) 13.09.2024, 12:20:15 xxx.xxx.164.121

Minulý týden jsem měla zato, že vlašťovky odletěly. Ale včera se jich několik objevilo na dvoře, dneska poletovaly ve stodole. Zřejmě rodiče, které teprve vyvedli mladé. Od včera u nás prší, stále to zesiluje a přidává se vítr. Teplota je 9C. Tak mám o ně docela strach.

bambule
bambule (512 příspěvků) 13.09.2024, 12:40:51 xxx.xxx.73.41
»
Odpověď na příspěvek uživatele Janazevsi z 13.09.2024, 12:20:15

Včera šéf nezavřel v kanceláři okenní ventilačku ( má kancelář v druhém patře) a dnes do rána tam měl nastěhovaných cca 20 vlaštovek. Povětšinou mladých. Jenomže můj šéf má šílenou fobii z ptáků, takže jsem ho hrdinně zachránila. Vlaštovky vypustila oknem na svobodu a ty co nemohli trefit tak opatrně odchytala a vypustila z okna. Něco takového jsem viděla poprvé. Ale musím uznat, že vlaštovičky spolupracovali a operace záchrana netrvala dlouho. Šéf dostal vynadané, protože vlaštovky jsou ještě v pohodě horší, kdyby se mu tam nastěhovali třeba netopýři🙃.

anonymní (neregistrovaný) 13.09.2024, 13:54:08 xxx.xxx.87.55
»
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 13.09.2024, 12:53:17

Náhodou, já jsem včera myslela na venkovní ptáčky, jak zvládnou tyto extrémní deště.

Jednou jsme našli na zahradě promočenou poštolku, která nemohla lítat, jak byla nasáklá. Uschla a odlétla až druhý den, schovali jsme ji do skladu slámy, dali jí maso - snědla.

Xerxova
Xerxova (993 příspěvků) 14.09.2024, 07:44:33 xxx:xxx.c3a5:d56c

leje a leje. Naplnila jsem všechna krmítka slunečnicí - a je na nich velký provoz. Radost mi udělalo třeba hejnko hýlů. Ale teď jsem řešila chvíli záhadu neznámého ptáčka - drobný, v hnědých tónech obarvený… až po chvíli mi došlo, že je to parukářka, které voda sebrala typickou šošolku. Prostě parukářka s mokrou hlavou je podivný ptáček 😉

kometa
kometa (5537 příspěvků) 14.09.2024, 16:24:28 xxx.xxx.147.163
Ladd:

Dneska jsem viděl jednu vlaštovku zalétat na půdu. Obávám se, že tyto dny jsou a ještě budou pro ně těžká zkouška. 


U nás taky spatřeno pár kousků. Nechápu, čím se v tomhle hnusném počasí živí. Lítaly teda kolem výběhu s dobytkem, ale stejně…

Ladd
Ladd (109 příspěvků) 14.09.2024, 16:57:46 xxx.xxx.18.137

Dnes jak jsem doma, tak sousedovic jiřičky vidím nade dvorem každou chvíli. + jsem viděl přelétávat nizko nad dvorem , v úrovni okapů, jednu vlaštovku a jednu jsem zahlédl vylétávat z chléva.  
Máme tu hned vedle rybník a z obou stran vesnice les, tak tam snad nějaký hmyz létá. 
Četl jsem, že v a j jsou schopny v nepřízni počasí částečné hibernace. Takže pokud jsou v nějakém objektu usazené, tak nerušit. Tak snad to nějak přečkají. Obávám se ale, že tenhle nečas bude trvat ještě hodně dní. A pokud přežijí, budou jim ty tukové zásoby chybět k migraci.

Ladd
Ladd (109 příspěvků) 15.09.2024, 11:35:24 xxx.xxx.17.216

Včera jsem si k večeru sedl k oknu do dvora a sledoval. Postupně se do chléva vracely. Přes den tam nebyly; potřeboval jsem nějaké nářadí, tak jsem tam nejdříve opatrně nakoukl, abych je do toho nečasu nesplašil. 
Teď  jsem kontroloval půdy, jestli tam nezatéká. Hnizdečko ve špičce krovu jich je plné.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.