»
Odpověď na příspěvek uživatele
assil z 30.01.2025, 13:31:48
Dříve nebyla zástavaba - a to je snad chyba bobra? Myslím že ten se jen chová přirozeně. Četl jsem doporučení, že každý stát by měl mít 30 % svého území, ČR má 16,8 % území, takže když nedejbože zapalví voda z bobří hráze pár polí či luk, opravdu se stane taková pohroma, jak to vyznívá?
Krásný potok, no ano, ale dřív ta zvířata byla skoro všude, takže když se z jednoho potoku s raky něco takového stalo, nic závažného se vlastně nedělo. Bohužel, vody máme čisté tak jak máme a raků je kolik je, takže ano, to může být problém, ale zase jen kvůli člověku a nelze obviňovat bobra, ale musíme jít za pravým viníkem toho všeho.
A jak jsme psal pak v dalším příspěvku, je třeba chránit celké ekosystémy. A člověk je součástí toho ekosystému také. Zajisté bude jedním z predátorů, který stavy tohoto hlodavce může a musí regulovat. Další je liška, vlk a rys. Váženě je bobr přemnožený, nebo nám jen chybí jistý článek/y v řetězci? A ano, ne všude jsou pro tyto predátory vhodné podmínky, ale zase, koho je to chyba? Ten rys si ty lesy vykácel? A když není rys, tak jasně, musíme ho zastoupit, ale ne tak že bobra zníčíme úplně, jako se to již v minulosti stalo.
A jak píše lesni zinka, mnohdy je to konzervatismus člověka: ,,náhrady se třeba já už ani nedožiju." Ano, příroda se mění, ať se nám to líbí nebo ne. Je těžké se s tím smířit. U nás třeba byla zarostlá celá mez, hnízdilo tam spoustu ptáků, bzučeli tam na jaře včely a pak přišli a vykáceli to lidi. To ale nikomu nevadilo, ale kdyby to udělalo nějaké zvíře. Ještě že už nemáme mamuty. 😀 Občas kážem vodu, pijeme víno. Ale kdo ne tak ,,Ať první hodí kamenem." Jestli ale nějakém zvířeti můžeme říct že škodí, tak zejména člověk, pak invazivní druhy a rozhodně ne přirozeně se vyskytující druh na sledovaném území.