Teď jsem se dočetla, že křeček (mám džungaráka) potřebuje dvakrát týdně jíst moučné červy a syrové maso. Je to opravdu nutné, dáváte to svým křečkům? Nestačí kousek sýra?
Máme syrského, dáváme cca jednou týdně. Hmyz zkrmujeme slepicím, takže ho máme k dispozici. Nutné to asi není, ale rozhodně to je žádoucí. Nahradit občas sýrem asi není na škodu, ale pestrá strava je pestrá strava. Maso bych mu z krmné dávky nevylučovala úplně.
Mně se osvědčilo dávat jim různý hmyz (masařky, mouchy, komáry,...). Můžou se po nich utlouct. Červíky jsem ještě nezkoušela, ale věřím, že by jim také chutnali. Jestli je vám to odporné, tak mu můžete dát tvaroh nebo jiné bílkoviny (maso, mléko, jogurt, sýr). Jinak dávám křečíkům zrní pro králíka (jiné zatím nemám), ale doporučuje se míchat zrní pro hlodavce se zrním pro andulky 1:1
křečci i křečíci jsou v přírodě všežravci, nikoliv býložravci, jak se mnoho lidí domnívá. Proto je základem vybrat vyváženou krmnou směs, která obsahuje i živočišné bílkoviny. Křeček ke svému zdravému vývoji potřebuje ideálně zkonzumovat 17-19% bílkovin, u mláďat do půl roku a u březích/kojících samic je to až 25%. U seniorů je potřeba bílkovin nízká. Jelikož je takových směsí opravdu málo, je vhodné bílkoviny doplňovat nad rámec směsi (údaje o bílkovinách a jiných důležitých složkách mají směsi uvedeny na obalu). U dospělého křečka cca 2x denně, u seniora to už není nutné a u případů zvýšené potřeby i každý den či ob den.
Křečkům můžeme dávat bílkoviny jako pamlsky. Křečkům se podává tepelně upravené a nekořeněné libové kuřecí či krůtí maso, skvělý je uvařený bílek, gamarusi, krevetky, sušené šproty (např. pro želvy), kvalitní kočičí či psí granuli nebo masovou konzervu, larvy bource morušového, sušené nebo živé moučné červy, trochu bílého jogurtu, tvarohu či lučiny - laktózu zvládají většinou velmi dobře. Je dobré ty bílkoviny udělat pestře, pokaždé dát něco jiného. Ono i ti mouční červíci obsahují hodně tuku. Takže s mírou, asi jako všechno 🙂
U dospělého křečka cca 2x denně, u seniora to už není nutné a u případů zvýšené potřeby i každý den či ob den.
Nevím, jestli Vám rozumím správně, ale dvakrát denně bych křečkovi hmyz nedávala, to mi přijde už příliš. Jakože hodně příliš. Jestli tam mělo být dvakrát týdně, tak s tím bych souhlasila.