Ahoj, mám laický dotaz. Zatím se učím jezdit na koni a napadlo mě proč jsou dobré vlastně třemy. Stejně v nich nesmím stát, při vysedávání se do nich taky nesmí stoupat. Já mám tedy problém, že když mám nohy ve třmenech tak mám tendenci se do nich stejně opírat. Ptám se jak blbec, ale řekne mi někdo, na co tam tedy ty třmeny jsou?
Význam třmenů
Ale ony tam jsou na to, abyste se do nich opřela. Dělají noze oporu, vyvažují balanc a pomáhají nohu vést.
Nestavět se do třmenů znamená, abyste do nich nebyla zapřená natolik, že budete zvedat zadek ze sedla, odlehčovat sed.
Jsou cvičení, ve kterých v nich stát musíte, např lehký sed nad kavaletami, postavení se do sedla nad skokem. To vše jen v kolenou neudržíte, v těch třmenech musíte být zapřená. Vysvětluji to zjednodušeně.
Aby plnily svou funkci dobře, musíte je mít dobře nastavené. Moc krátké někdy navádí k tomu se do nich postavit. Moc dlouhé pak nedělají noze tu správnou oporu, jezdec je neustále na noze podvědomě hledá, drží silou vůle na botě aby je neztratil a tím tuhne v sedu, což je blbě.
Jako začátečníkovi se to hůře vysvětluje, až budete pokročilejší a vyježděná, pochopíte na co tam jsou 😀
Ať vám ten, kdo vám tyhle poučky říká, je také předvede sám při jízdě na koni a náležitě zdůvodní. Pak budete vědět, jak to má vypadat, a co se za těmi slovy, která vám zřejmě nikdo zatím nevysvětlil, schovává 🙂
Přesně to mě napadlo. Že se Roo98 dostala do rukou amatéra, který sám neumí. Ani jezdit, ani vysvětlit.
Ale tak to nemusí být, prostě mohlo dojít k nepochopení. Já jsem také zůstala kolikrát hledět, jak si moje pokyny někteří cvičenci přebrali, ad absurdum, protože jsou logikou a pohybem nepolíbení (v tělocviku max. pár dřepů, na kole kilometr, na strom nikdy nevylezli, po kladině neřku-li kmeni přes potok nikdy nešli). Řeknu, musíš mít nohy pod sebou, jako bys stál na zemi, a ten člověk mi padne na ústa, protože nemá ponětí, jak vlastně stojí na zemi.
Dostkrát mi pomohlo, že jsem na toho nebohého vylezla a naskládala se tak, jak si představuji, že by to mohlo vypadat, a pak se naskládala tak, jak je poskládaný ten člověk, a popsala mu, proč to moje funguje a to jeho ne 🙂 (Taky samozřejmě pomůže natočit toho čéka na video a pak mu to pustit, když to dělá blbě a když to dělá dobře, aby si uvědomil, co kde dělá… ale u dítěte je tenhle postup ne tak názorný.)
Zase na druhou stranu nepopírám, že jezdit neumím (tak, jak bych si představovala), a vysvětlit zjevně spoustě lidí taky ne 😄
Může být.
Já jsem holt zvyklá na trenéra, který 1) sám umí a 2) umí vysvětlit, proč takhle ano a takhle ne. A trvá i na maličkostech.