Dobrý den, plánuji pořízení páru felsum a chtěla bych se zeptat, zda je vhodné zařídit terárium podle biotopu ze kterého daný druh bude pocházet? Některé pocházejí z bambusových lesů a jiné z deštných pralesů, proč se ale všechny chovají ve střídmě zařízeních teráriích většinou jen se substrátem, bambusem a několika málo rostlinami?
Můj plán je, že terárium (50x30x90) plně vybavím korkovými trubicemi, větvemi, kameny a všude kam to půjde chci nacpat rostliny různé popínavé, kapradiny, tilansie, bromélie, orchideje, nějakou Aglaonemu apod. Mimo to bych tam chtěla i uklízecí četu isopodů. Prostě typově do toho deštného pralesa. A podle toho budu vybírat i vhodný druh felsumy.
Moje otázka zní, zda je to dobrý nápad či nikoliv a proč?
Řídký trus, podobný ptačímu? Nemožnost kontroly, aspoň vizuální? Cvrčci či jiný hmyz pokojně konzumující vzácné rostliny? A.. v neposlední řadě - kolik informací o horských lesích Madagaskaru či jiném přirozeném prostředí výskytu felzum máte k dispozici? Nebo zhmotníte svou naivní představu a budete tomu říkat biotop?
Odpověď na příspěvek uživatele Skeeve z 05.02.2024, 19:04:48
S tím biotopem to není tak horké, špatně jsem zvolila slova. Už jen sehnat nějaké rostliny původem z Madagaskaru a ještě vhodné do terárií by bylo obtížné. Myslela jsem terárium typově deštného pralesa.
Je to hlavně otázka, jestli ANO/NE a proč.
Cvrčci by nebyli problém - hlubší miska je nejjednodušší řešení. Navíc cvrček není jediný krmný hmyz.
Trus by mohl být problém asi jen vizuální - tam kde by vidět byl, znamená, že půjde umýt (z listů a skla) a kde vidět nebude se postarají isopody.
Vizuální kontrola už je dobrý argument - proč NE. Ale k misce s potravou přijít musejí.
Jinak informace se najít dají. Když ne v obyčejných článcích, ve výzkumných cizojazyčných ano. V tom bych neviděla problém.
Opravdu mě zajímá, jestli jednoduché čištění, odebírání vajíček a neustálá viditelnost felsum je jediný důvod, proč se v zarostlých teráriích nechová.