Včera jsem byla na schůzi, nic moc se tam člověk nedověděl, nicméně, jeden z členů tam říkal, že začal matky měnit každý rok, aby byla včelstva vitálnější.
Nevím,, co si o tom myslet, jestli to není přece jen moc zasahování.
Já pouze při problému ve včelstvu, bezmatečnost , třeba. Jinak to nechávám na nich, tichá výměna. Poslední roky jsme s Tom50 zkoušeli několik , řekněme známých chovatelů matek , pro “oživení krve” na včelnici. Po tři roky jsem se přesvědčil, že snad opravdu platí-kde se kdo zrodí, tam se hodí. Drahé a vychvalované matky až na nepatrné výjimky nesplnily naše očekávání a mnohdy byly mnohem lepší matky z vlastního chovu. Vysvětluji si to tím, že prostě včely jsou z nějaké nadmořské výšky, drsnějšího či naopak příznivějšího podnebí i vrámci ČR a prostě ty na vlastní včelnici jsou prostě “zvyklé ” ?
Petra životnosť matky je dovtedy kým jej vydržia spermie a to je niekoľko rokov… tá móda vymienania matiek každý dva roky začala po masívnom používaní prelarvených matiek, vtedy je larva skoro ⅓ života chovaná ako robotnica a nikdy sa u nej nevyvinie tak kvalitné vajcovody ako u larvy chovanej ako matka od prvého okamihu… to menenie každý rok je úplný extrém a zbytočný šok pre včely…
ja fungujem tak ako píše Tomáš… voľakedy som každé dva roky kupoval zopár matiek od chovateľov na to oživenie krvi, kým mi nevysvetlil kamarát chovateľ matiek že je to blbosť a že skutočne ako píše Tomáš najlepšie sú matky “miestne”, od matky so včelnice so spermiami od trúdov/trubcov z okolia…
Oživení krve je potřeba vždy, ovšem je nutné si od toho neslibovat nic víc, než jen to oživení krve a my s Tomem jsme už oživili, další 2-5 let jim (oživeným genům) dáme čas.
K primárnímu dotazu. Myslím si, že to, co tam někdo tvrdil je hloupé. Dělají to některé průmyslové velkopodniky. Přebírat jejich myšlení a praktiky je, no jak to říct jinak, než že hloupé. Většina matek se totiž projeví až ve druhém roce.
Ano, představte si, že dojič grantů na seminář je například Ivan Černý.
Je potřeba vzít si spíš rady od praktiků, i když s kolegou Gorem nemůžu úplně souhlasit. Příroda funguje tak, že bez přísunu ušlechtilých genů se každý živý tvor v každé další generaci vrací ke svým divokým předkům, s jejichž vlastnostmi má větší šanci v nepřátelské přírodě přežít. Proto to u některých dědků dopadne tak, že jejich včely bodají jak sršně.
Odpověď na příspěvek uživatele PETROSMORAVICUM z 29.01.2024, 22:26:16
súhlas , matka vychovaná z vajíčka alebo z niekoľkohodinovej larvičky, ktorá sa rozkladie v plemenáči a nie v prťavom oplodňováčku s hŕstkou vyčerpaných mladušiek určite tri roky vydrží klásť dostatok vajíčok, ak jej včelár vytvorí vhodné podmienky v silnom včelstve… ale samotní chovatelia odporúčajú ju vymeniť po dvoch rokoch…prečo…😉
A co třeba proto, aby měli kšeft? To je nejjednodušší vysvětlení ne?
Zrovna tak dokud v nějaké RR nějakého časopisu (není jich tu sto, ani tucet, že ne) sedí někdo, kdo se živí, kromě dojení dotací různého druhu taky množením oddělků, tak ten nepotřebuje aby lidem včelstva nehynula a tuplem nechce aby jim matky vydržely co nejdéle. Proč ve věcech vždy hledat složitosti, když toto nejprostší (a nejsprostší) vysvětlení je nejpravděpodobnější?
Lidi jsou tak jednoduší, že věří mejnstrýmu, propagandě. Jak stárnu, říkám si: dobře jim tak!
Tak zrovna tenhle pán, který se to snažil prosazovat, si matky dělá sám. Zároveň nám na schůzi říkal, jak musíme místní genetiky chránit a důrazně varoval, před tím, abychom si obstarávali matky odjinud. Na jednu stranu chápu, že máme v okolí vzácnou genetiku, kterou by mohl narušit příchod cizích matek. Na druhou stranu, pokud je naše místní genetika tak křehká, že vyžaduje pravidelnou výměnu matek, může to naznačovat, že není úplně odolná nebo hodnotná.
Odpovídáte si vlastně sama-je to jednoduché-pán prodává matky a chce abyste si je co dva roky kupovali u něj, zároveň varuje před dovozem odjinud. Můžu se prosím ptát -oblast, kde včelaříte ?
Odpovídáte si vlastně sama-je to jednoduché-pán prodává matky a chce abyste si je co dva roky kupovali u něj, zároveň varuje před dovozem odjinud. Můžu se prosím ptát -oblast, kde včelaříte ?
U Mělníka. Nicméně, nechci mu nasazovat psí hlavu, matky si dělá pro vlastní včelnici, neprodává je nebo o tom nevím. Ale ne co dva roky, každý rok by se mělo začínat s novou. Na jaře oddělek, na podzim ,,starou" zamáčknout a spojit před zimou.
Já se přiznám, že po téhle přednášce jsem sama sobě položila otázku, jestli nemám doma spoustu užitečnější práce a protože odpověď zněla ano, vymluvila jsem se na neodkladné povinnosti a šla domů. Takže nevím, jestli hodlá okolí zásobit vzácnou genetikou nebo se máme začít věnovat chovu matek.😜