Edit - mám chybu v názvu vím, poprosila jsem o opravu. Ahá? Už to opravili, páni administrátoři. DĚKUJU.
Dobrého dne vinšuju a zas přicházím s trošku nestandardním dotazem.
Svých slípek nemaje - snažím se u těch sousedních - koupila jsem maso, grancle, přispívám se svými zbytky z kůchně. Po podání masa pro psy se slépky zaradovaly a polepšily se ve snůšce, jak se dalo očekávat. No ale!
Sem momentálně v majetku výše uvedené houby vyrábějící něco jako kefír. Že produkt samotné houby dát slepicím možu, to už vim. Ale co nevím je to - až se mi houba namnoží tak, že mě bude vytlačovat z kůchně - možu já přímo tu houbu nabídnout slípkám?? Já si myslím, že možu, ale já nejsem směroplatná a nerada bych jim nějak ublížila.
Dával jste někdo tuhle houbu přímo samotnou slepičkám?
Můžete. Tibetskou houbu jsem měla dlouho, několik let. Trvá celkem dlouho, než to naroste tak, aby Vás to omezovalo. Někdy jsem měla pocit, že se spíš zmenšuje. Já tím hlavně vyráběla ze sladké smetany zakysanou, ale dá se to použít na kde co. Navíc v jistých kruzích je o ni docela zájem a dá se prostě rozdat. Takže bych se nebála, že nebudete vědět, co s tou houbou.
Děkuju. děkuju, já jí kousek včera omylem i vypila, neb jsem neměla umělohmotnej cedník, tak jsem improvizovala při cezení - je to moc dobrý pití teda! - a kousky mi tam napadaly. U sebe jsem neváhala (a ono co už taky, když to bylo vevnitře, že jo 😀 ), ale ty slípky jak navíc nejsou moje - tak se radši zeptám.
Už po prvním dni se mi houba zvětšila, tak čekám, jak nám to spolu půjde dál.
Varaxi- co dalšího, krom kefíra, zakysanky, a jogurtu se z toho dá vyrobit?
Kefír zakysá i šlehačku a i po kysání se dá našlehat. Kysala jsem různá rostlinná mléka, pokud Vám nevadí, že zrna budou kontaminovaná drobky, tak i milkshaky s ovocem nebo ovesnými vločkami. Někdo tím prokysává různé šťávy a prý to zrnům nevadí, pokud se kysání šťáv prokládá kysáním mléka, ale to jsem nikdy nezkoušela. Zkvašený kefír se dá překapat na něco jako sýr, který lze ochutit na mnoho způsobů a vyrobit z toho různorodé pomazánky. Dá se to nacpat do kynutého těsta na různé typy pečiva, na sladko i na slano. A využití v kosmetice je také bohaté. Domácím kefírem jsem léčila plísně na tlapkách u psa - a úspěšně.
Jinak klidně využívejte to nářadí, které máte doma. Přecedění přes nerezové sítko ničemu nevadí. Pokud kontakt kovu s kefírem není dlouhodobý, tak bych se tím vůbec nezaobírala, a pokud je dlouhodobý, tak bych spíš měla obavy o to náčiní, aby nezčernalo. Nerezovému by se ale nemělo nic stát ani tak.
Projděte si web zkvaseno.cz. Zejména články psané nějakou paní Zuzanou - jsou mnohem přínosnější než ten pán, co tam taky píše. Je tam toho hodně nejen o kefíru. Logicky, rozumně, bez nějakých ezo-krávovin.
Tak co, už kysáte? 🙂 Já se po přečtení toho webu zbláznila a měla jsem asi milion lahví s kysanou zeleninou - no můžu říct, že kvašené omáčky jsou skutečně tak milionkrát lepší než zavařené, ale něco se fakt moc nepovedlo.
Už sem celá zkysnutá! Kysnu jako blásen, houba už mi trošku povyrostla. Nejvíc mi chutná varianta - večer dám do čerstvýho mlíka, nechám to na lince a ráno, než jdem do práce, to prdnu do lednice. A večer vypiju, pořád mám málo, už několikrát jsem se s ohařema nechtěla dělit 😀 . To je taková dobrota. Chystám se už hrozně dlouho, že si udělám kysaný zelí. Nejsem schopná se k tomu dokopat. Ale v Prahé jsem párkrát dělala a bylo to fantastický.
Kombuchu jsem měl doma také, v lednici rostla jako blázen, bohužel mi teda nechutnala a ten odpor byl až moc silný, prostě to nešlo. Možná máte nějaké nápady jak to vylepšit.
Co se nepovedlo? Kysaná zelenina není všechna dobrá (resp. mně nechutná). Docela oblíbená kysaná ředkev je pro mě celkem humus. 🙂 Ranné zelí se mi rozpadlo. Bylo chuťově dobré, ale udělalo to skoro až vláknitou kašičku. No a sem tam mi to chytlo plíseň. A jen cca týden u mě přežila kombuča, pak podlehla plísni. Doteď nevím, co jsem jí provedla, že mě tak brzo opustila, ale rozhodla jsem se další nekupovat, nechtěla jsem ji zase utýrat.
Tibetská houba byla celkem fajn, ale časem mi přestala chutnat. Ono se to relativně brzy přejí, když to pijete denně. Když jsem ji dávala do lednice, aby kysala pomaleji, přišlo mi, že se jí přestalo postupně dařit a i ten kefír z ní už nebyl ono. Nakonec jsme ji celou obětovali drůbeži a přestali ji užívat, i když zrovna teď bych si ji klidně zase pořídila. Jo, a dobře kysá bezlaktózové mléko, což jsem vůbec nečekala. Takže pokud má někdo obavy v tomto směru, v pohodě si ji může pořídit.
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 06.02.2024, 08:47:53
Pokud máte rád sladké, kefír si ochuťte dle gusta medem, různými sirupy, grankem, ovocným pyré, marmeládou, zkrátka čímkoli, co si třeba dáváte do jogurtu. Lze ho namíchat půl na půl s pomerančovým nebo ananasovým džusem, můžete do něj nasypat kokos a trochu dosladit. Můžete ho použít místo mléka do pudinku. Kefír se dá použít k pečení koláčů nebo třeba lívanců. Pokud preferujete slanou, trocha bylinek a soli udělá také svoje. Dá se do toho zamíchat hořčice, kapku oleje a bylinky a udělat zálivku na salátové listy, nebo hustší kefír zamíchat se strouhanou kořenovou zeleninou, solí a pepřem do salátu na způsob jogurtu/majonézy. Nebo překapat přes plátno do polotuha a posolené používat místo brynzy nebo tvarohu jako náplň do lokšů, namazat na chleba nebo ochutit těstoviny či noky. Celkem fór pro odvážné je kefírová polévka. 😀Ale znám lidi, kterým moc chutnala. Kefír mi dost chutnal oslazený, pokapaný citronovou šťávou a s mátou. A jak říkám, zkysat se dá i smetana s veškerým využitím standardní zakysané smetany. Bez ohledu na to, že na internetu je asi tak milion receptů využívajících standardní kefír. Prostě jedinou překážkou je Vaše fantazie.
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 20.02.2024, 21:08:56
Kysanou ředkev si taky neumím asi představit -stejně jako kedlubnu. A je fakt ale, že já jsem zpátečník v tomhle. já kysala hlavně zelí a to mi taky jednou chytlo plíseň. Ale jinak to bylo moc dobrý a potřebuju se nakopnout, mám už malej zelňák, ale nedostatek času.
Stejně jako mi bohužel chytil plíseň jablečnej ocet. 2x. A vypadalo to tak nadějně. někde soudržuka dělala chybu a nemusela být ani v eNDéeR.
Až namnožim houbu - je cesta jak to poslat? klidně se podělim,. Jako já bych se mohla bývala podělit i dřív, kdyby…………vyřiďte si to ovšem s Taliprdem, no. Nicméně, kdyby to dokázalo přežít transport, nebo kdybyste měla tranzit , potrubí, pašérácko cestu od Prahé k Vám, tak pošlu. Ráda, páč šprčkům nutno dopřávati.
Anonymní: Co se týče kombuči, měla jsem doma tu houbu a krmila ji sladkým čajem, ale jak říkám, asi byla někde chyba, protože ta houba chytla plíseň. Kombuču jako ten nápoj si občas koupím v Albertu v oddělení zdravé výživy, ale nepozoruju nějaké změny; jednak se to musí pít pravidelně, což nedělám, jednak já jsem skeptik a myslím si, že při zdravé stravě je vlastně celkem jedno, jestli tu kombuču někdo pije nebo ne. Kolegyňka pije Magu, což je pro mě teda šíleně předražená kombučová limonáda, ale tvrdí, že to na ni má podobný účinek jako energy drink. Píše teď hodně prací do školy, tak jí to Magu přeju, ale stejně si myslím, že jíst/pít třikrát týdně kvalitní kysaný výrobek je z dlouhodobého hlediska stejně nebo více účinné a nesrovnatelně levnější. Pro mě za mě klidně kombuču, klidně i to Magu, ale nejen kombuču. Ona ta pestrost stravy není špatná rada. Alespoň pro lidi, kteří nejsou alergičtí na všechno.
Zrzavci: Jablečný ocet je třeba skutečně pravidelně míchat. Jako vícekrát denně míchat. Mně se povedl asi tak třikrát, přitom ho zkouším každoročně z letních i podzimních jablek už kolik let. Ale zas když se zadaří jedna dávka, mám zásobu na celý rok. 🙂 Já se teď opravdu soustředím na jiné věci než tibetskou houbu. 🙂 Navíc teď už ani do té Prahy moc nejezdím, tam jsem jezdila denně do práce, ale ode dneška mám volno. Děkuji za nabídku, zatím ji nevyužiji, ale pokud po ní neodolatelně zatoužím, určitě se s Vámi ráda potkám, přijela bych klidně i jinam než do Prahy.