Aktuálně: 4 098 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Zaujímavé videá o včelách

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 12.05.2024, 22:59:14 xxx.xxx.139.252

Zrovna tak propagovat nesmysl jako je termobox na varroázu. Tedy jestli je to stejný protagoinista, já si video o matkách vůbec nechci pustit kvůli stejnému anonymovi, co to sem dává.

Bohemia gall (neregistrovaný) 03.06.2024, 11:09:41 xxx.xxx.17.23

Metod přidávání matek je spousta, fungují více ci méně dobře všechny. Nicméně klíčové pro jistotu je absolutní absence vajíček na kterých mohou včely naratit matečník. To znamená zamezení kladení staré matky před vložením nové a nebo osirenim vcelstva s následným důkladným vylámáním matečníků. Ani pak nemusí být vyhráno, někdy se stane že včely prijmou, a po zakladeni ji vymění. Proto považuji matku za úspěšně přijatou až po vyběhnutí několika generací jejích dcer. 

Osobně cenné matky přidávám nejraději do smetence bez plodu, na mezistěny. Tam je největší jistota přijetí a matka hned ukáže co umí. Samozřejmě musí se krmit aby jela stavba..

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 03.06.2024, 11:36:48 xxx.xxx.139.252
»
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 03.06.2024, 09:57:23

Dovolím si komentář.

Předně nemám tohoto včelaře rád. V jednom svém videu předváděl tolik medu od jednoho vč a tvrdil, že tolik nanesly na celém stanovišti - ukazoval asi 10 nebo víc úplně stejně vysokých úlů v řadě, že mi to hodně nehrálo. Předně, nikdy nejsou vč na žádném stanovišti absolutně vyrovnaná. NIKDY! A to množství medu z jarní snůšky …

V dalším videu ukazoval maturizátor - tedy vytáčí řidinu a pak jí dosušuje. Je to pak vlastně med? Pro mě ne!

Další co mi na kolegovi vadí, že se vším u včel tříská stejně, jako Sedláček. Pravda, tento je aspoň oblečený.

--------------------

Ale k funkčnosti pomůcky. Na 100% není účinné nikdy nic, toto ale možná ano, neumím posoudit, nevyzkoušel jsem. V závěru uakzuje rámeček, ovšem paskviloidní, patrně vymyšlený nějakým neumětelem, který to nevyzkoušel. Ale přidávací rámeček, aby fungoval, je vždy za cenu pozabíjení části plodu. Rámeček z videa má jen nějaké, asi plastové trojúhelníkové příchytky, které se zapíchnou do plástu. A pak to včely snadno prokoušou a podlezou. Správný rámeček je udělaný z bočních louček, lepší je, aby loučky byly slabší, třeba jen 6 mm (standard má 8 mm). Pletivo se použije včelařské pro jeho samonosnost a ta dokonale drží tvar celého rámečku. Já to mám udělané v rozměru asi 220 x 150, přesněji 227 x 156 mm a je to z BL pro rámky 24 a 15 cm. Bohatě by stačil i jen z patnáctkových BL. 

Rámek se musí najít s líhnoucím plodem jako ukazuje kolega na videu. Rámeček se dává jen na jednu stranu plástu a po vypuštění matky na rámek (plást) bez včel se kolem ní zatlačí do díla, asi 3-5 mm hluboko celá plocha bočních stran louček, ze kterých je rámeček zhotovený. Při tom se zničí plod, který má tu smůlu, že je zrovna pod loučkou. Na druhou stranu, včely to nepodhryžou a nedostanou se k matce jako u předváděného rámku, který se do plástu nevmačkává, ale plod pod loučkami má smůlu stejnou jako při rámečku mém. Rámeček drží pevně na lástu pomocí dvou starých zavařovacích gum. Nevím, zda se dnes ještě seženou. Později jsem měl jaké O kroužky velkého průměru (nebo co to bylo), nevím už kdo mi to dal, bylo to v době socializmu, kdy se proto, že skoro nic nedalo koupit, vše potřebné kradlo ve fabrikách. Někdo kradl rád, někomu to vadilo, ale neměl na výněr když něco nutně potřeboval a koupit to nešlo.

Už rámeček nepoužívám. Stalo se mi, že mi matku Vigor inseminku za nemálo peněz a po 2 letech čekání na dodávku napadly podhryzané včely. Matka se snažila utéct, nebylo kam a včely se na ní vezly. Zrovna jsem to vč otevřel, asi to vyrušení akci nepřátelských včel urychlilo. Rychle rámeček pryč, rukavice dolů a matku, na které se vezlo asi 5 včel a snažilo se jí bodnout, jsem odchytil a včely z ní sundal. Kupodivu žihadlo žádné nebylo. Matku jsem dal do vyjídací klícky natvrdo, tedy bez vylomení pojistky a po třech dnech věznění, kdy na klícce začaly stavět srdíčko divočiny, jsem vylomil pojistku. Pak matku přijaly.

Od té doby jsem už rámeček jako moc pracný a nespolehlivý nepoužil. A taky mi vadí ten masakr plodu. Celorámkový izolátor z videa je k plodu šetrný, nemůže mu ublížit, je to ale pracná a tudíž drahá ptákovina. Určitě bych ale použil včelařské pletivo, na videu jsou vidět výztuhy pletiva a včelařské podrží tvar celého rámu bez výztuh.

Nyní už zásadně používám jen klícku, ve které matka přijde. Neničím doprovod, přidávám jí i s doprovodem. Jen nevylomím pojistku a druhý den se podívám (nebo jak mám čas, třeba za 2-3 dny) jak se k matce chovají. Pokud jsou na klícce zahryzlé, zjevně nas.aně agresivní včely, snažící se do klícky bodnout, je zle. Jestli je klícka obalená včelami s vystrčenými jazýčky, jimiž nabízejí matce potravu a současně od ní berou mateří látku, může se pojistka vylomit a nechat matku vyjíst domácími včelami. Tím dojde k odkladu o několik hodin a to už se skonsolidovaly vztahy ve včelstvu, narušené kontrolou. Ano, každé otevření úlu je pro vč šok a rozhození přirozených poměrů. Proto se nemůže matka vhodit do úlu i když na klícce často začaly stavět a viditelně se chovají dobře, přece jen je nutné vypuštění matky odložit o čas na vyjedení.

Při přidávání matky klíckou je dobré, když není snůška, aby včelstvo dostalo malý úplatek asi 0,5 - 1 l cukerného roztoku 1:1.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1075 příspěvků) 03.06.2024, 11:53:40 xxx.xxx.171.178

Tak já jsem normálně vzala rámečky , natloukla na ně síťovinu a bylo to. Mám klasické rovné rámky o to je to jednodušší. Matku jsem tam pustila i s doprovodem. Jinak jsem postupovala jako ve videu. Do úlu jsem včelám dala v krmítko sirup, protože mi ty matky už přišly hodně pozdě, s krmením jsem počítala. Mě se tenhle způsob líbil, přišel mi takový šetrný ke včelám a zároveň jednoduchý.

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 03.06.2024, 12:20:53 xxx.xxx.139.252

Ano, jinde kvůli jiným přednostem chválím rovné rámky a tady je další příklad hlouposti pleckatých rámků. Ano, nám na zhotovení izolátoru stačí vytahat mezerníky a z každé strany “přiklopit” prázdný rámek s pletivem na jedné straně. Jednoduché. A sedíte drvodělko? Mě tohle nenapadlo!!! A tak děkuju. A pak že se starý kvočen nemůže něco naučit od kuřete!

Já mám ale u většiny vysokých rámků úzkou SL a tak mám smolíka - mě totiž prostavování s TL nevadí, naopak a o to raději dostavují plást vysokého rámku až ke SL. Navíc z výše uvedených důvodů takto už přidávat matky nezačnu. Ale roky jsem si lámal hlavu, jak udělast izolátor. V západní cizině mají izolátory na 3 rámky kvůli plodu, aby nebyl v konci září kvůli léčení proti VD. No a já s VD problém nemám a s plodem tuplem ne, jinde jsem podrobně vysvětlil jak na to i umladých matek a tudíž už po izolátoru netoužím. Ale ta vaše možnost je super pro ty, kteří by z jakéhokoliv důvodu izolátor chtěli. Levně, rychle a samo domo.

Máme tu pána romaning, velice se přimlouvám kdyby váš izolátor nakreslil a vložil sem. Děkuju předem.

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 11.06.2024, 19:22:49 xxx.xxx.139.241

No, nevím jak kdo chce čemu věřit. Já si přednášku nevyposlechnu.

Objednali jsme si dva roky po sobě s kolegou vždy po dvou matkách. U mě se ždy jara dožila jen jedna. Starší Sklenarku mám, takové nijaké vč, ale nechce se rojit, nejsou to žádné rekordmanky, průměr dají a vlastně o nich ani nevím. Jsou velice mírné, stejné, jako všechna moje vč a tak ani mírnost není pro ně nic výjimečného u této značky.

Ovšem mladší, předloňská, první rok - tedy vloni skvělá a letos v březnu kolabovala na zvápenatění tak strašné, že jsem to zažil jedinkrát u jednoho vč někdy v osmdesátkách. Zmačknul jsem jí, mám vždy nadbytek vyzimovaných náhradních matek, ale vč dalo v letošní jarní snůšce podprůměrný výnos, jak jinak.

Nevím jak kolega, třeba se tu vyjádří též, ale já z tohoto zdroje matku už nikdy nechci. Matky stály po 1.800 + poštovné a tak mít jednu podprůměrnou matku za 7.200 . To je takový luxus, že na to já nemám. Protože byla ta starší (kterou doufám letos samy vymění) nijaká, vůbec jsem od ní nechoval, protože mi celoživotní zkušenost napovídala, že to není kůň, na kterého jsem já ochotný vsadit a už vůbec že bych toužil mít víc tak nijakých včelstev. Vloni od té, u které se letos ukázalo vápno, jsem nechoval taky. Intuice? Asi. A nebo spíš pochybnost, protože tam nějak (u téhle značky) nebylo všechno nej. A na mě je to nějak moc náhod u jedné “značky”.

Je nutné říct, že to nebyly žádné inseminky, ale obyčejné F1.

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 11.06.2024, 20:52:55 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 11.06.2024, 20:46:54

Píšu, že když ze 4 matek po 1.800 zůstala jedna, tak vlastně vyšla na 7.200. A naznačuju, i když to přímo neříkám, že tolik náhod najednou není pravděpodobných.

Píšu to jasně, srozumitelně a ne stručně, aby nebylo nejmenších pochyb. Stačí číst celé příspěvky a nebo se naučit chápat čtené.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.