- Příspěvek #183884
- Nahlásit
Nevadí, může se vám hodit. Savec jako savec..
https://www.nutriklub.cz/clanek/kojeni-v-prubehu-tehotenstvi
Však já měla na mysli taky jalovou krávu. Jsme se navzájem nepochopili.
bohemia.gall:Ne. Fakt o tom jako žena nevíte nic?
Prosímvás, můžete rozvést, co jste myslel tou otázkou? Já jsem ji asi nepochopila…
Nevadí, může se vám hodit. Savec jako savec..
https://www.nutriklub.cz/clanek/kojeni-v-prubehu-tehotenstvi
Buggyra:Prosímvás, můžete rozvést, co jste myslel tou otázkou? Já jsem ji asi nepochopila…
Buďte v klidu, já taky ne.
Jako žena vím, že se mléko mění s věkem dítěte a časem cca od dvou, dvou a půl roku opravdu ztrácí na kvalitě.
Ale ženy obvykle nekojí, když jsou zároveň těhotné.
Aha, děkuji, tak to se mi skutečně hodit nebude 🙂
Ale už vidím, kde jste hledal souvislost 🙂
Nehledal jsem souvislost. Ono u krav je to lautr stejný, nejen u krav
Varaxi já si dovolím nesouhlasit. V mém okolí mám celou řadu holek, které kojí/kojily v průběhu těhotenství. Sama jsem to s některými z nich rozebírala (právě v souvislosti se zasušením krávy, takže mé otázky byly dost necitlivé, no prostě mám v okolí více mladých maminek než chovatelů krav). Jedna holčina mi dokonce řekla, že kojila nonstop až do dne porodu. A údajně se mléko na mlezivo změnilo až právě okamžikem porodu dalšího dítěte. Pravděpodobně to nějak souviselo s hormony při porodu 🤔 ale přesně důvod nevím…
A tak to je zajímavé! Takže kojila bez “zasušení”? Když to napíšu takhle natvrdo. Neumím si představit, že jeden den má mléko a druhý den, když porodí, mlezivo. To snad nejde takhle lusknutím prstu.
Přesně tak, kojila bez zasušení a ano, prý se to mléko změnilo na mlezivo ze dne na den. Taky mě to udivilo.
Tak, nemůžu tvrdit, že to není možné, ale nezdá se mi to. Chtělo by to většího odborníka než sem já. Asi to nerozsekneme.
Tak však to mléko se i ze dne na den spustí, začne vytvářet. Tak když to jde z nuly na sto, tak proč by to nešlo z padesáti na sto, to mi přijde logické.
Ale ono se ani to mlezivo neudělá ze dne na den. To by ten prolaktin nestihnul (však to určitě víte, klisna může mít jantárky i 14 dnů před porodem - a nejen ona). A ještě do toho mluví progesteron, estrogeny, STH, tyroxin. Je to složitý. Spuštění mléka je něco jiného, to je v kompetenci oxytocinu.
Nevím, já se o chov nezajímám, takže o tom nic nevím. Tak to tělo ví, že se chystá porod, že, tak se na to připraví. No ale přece nevyplácá mlezivo na mládě staré, když ho potřebuje mládě nové - to se musí spustit prostě ve chvíli po porodu, to asi příroda umí zařídit, to se musí stávat i v přirozeném prostředí, že matka kojí do dalšího porodu…
No to právě úplně ne. Kojí, ale když se blíží porod, tak to původní mládě včas odstaví. Protože za mě to prostě nejde - dneska vyrobím mléko a zítra mlezivo.
Tak teoreticky to nejde, ale matky, na které nehledíme, to nějak zvládat musejí, protože spousta lidí neodstaví první hříbě během březosti třeba. Umím si představit větší stáda ovcí a koz, kde to chovatel prostě neřeší, teď na podzim, když jsem byla ve stádu tarpanů, tak taky vysokobřezí (na podzim… neříkám nic) kobyle loňské hříbě ucucávalo… Nějak to ta příroda zařídit musí 🙂 Třeba toho mleziva vyrobí víc nebo fakt pustí až během těch pár hodin porodu a po porodu, to nevím, třeba to starší mládě odstaví na den, to by mohlo stačit… Jak občas říkáte, příroda je mocná čarodějka - ta si s tím určitě poradí!
Příroda je mocná, no. Má se živit ten plod a matka, ne potomek. Kdy má jako ta matka odpočívat?
https://www.wikiskripta.eu/w/Kojen%C3%AD_b%C4%9Bhem_t%C4%9Bhotenstv%C3%AD_a_riziko_potratu
Protože to přesně tak, jak jste popsala, vůbec není. Většině žen teče z prsou před porodem, i když třeba jen pár dní. Ale jsou i ženy, které mají přelepené bradavky od třetího měsíce těhotenství, protože jinak by měly fleky na tričku.
Neříkám, že Ivus nemá pravdu a že to není možné, ale je to rozhodně statisticky spíše vyjímka než pravidlo.
Nejsem si jistá, že by bylo běžné, že kobylám a krávám mléko utíká několik dní předem. To by bylo dost neefektivní a nelákalo by to nakonec třeba i predátory? Vždyť tím matka musí upozornit na blížící se porod a tedy by predátorovi stačilo si ji těch pár hodin pohlídat a pak sníst. Nehledě na to, kdyby takhle utíkalo to mlezivo, tak by to bylo dost neefektivní i pro toho novorozence, co když ho matka vycmrndá předem?
O lidech v tomhle ohledu vím rozhodně minimum, a snad ani nechci. Lidi jsou už přirozeným podmínkám dost vzdálení. Mám za to, že v přírodě se především odstavuje včas, přesně jak píše kometa. Ale když se neodstaví z různých důvodů (třeba že to zvíře nežije v přírodě a má klid a spoustu jídla), tak to určitě nějak s tím mlezivem funguje, jinak by takové případy nemohly být. Mě to jen zaujalo, jakože proč by to nemohlo být možné. No možné, jak říkáte, to určitě bude 🙂 Lidi bych do toho netahala, lidi jsou divný.
Utíká, protože se před porodem zvyšuje hladina oxytocinu a klesá progesteron, jako příprava na porod.
Mně to přijde spíš nepravděpodobné než možné (myslím to kojení až do porodu a přepnutí na mlezivo). Ale přesně - příroda je mocná čarodějka - a kamarádka veterinářka s dlouholetou praxí onehdá říkala - už neříkám, že něco není možné. Protože po těch létech jsem zjistila, že je.