Dobrý den, chci se zeptat jak zasušit krávu před porodem. Jestli to dobře chápu tak asi 2 měsíce před porodem bychom jí měli přestat úplně dojit.
U koz to vypadá snadné, jedna už mléko ztratila sama, druhá stále má, ale je ho tak málo, že prostě přestanu dojit 2x denně, tu trošku si vydojim ráno a pak už jenom jednou za dva dny… a pak prostě už nic.
Ale u krávy? Když teď dává 4l ráno +4l večer? Pokud bych měla začít dojit jen jednou za den nebude to pro ní problém, že jí prostě ve vemenu zůstanou ty večerní 4 litry? Nebude jí to tlačit nebo nemůže jí to způsobit nějaký ten zánět? Nebo prostě ze dne na den to mám takhle omezit a pak úplně stejně ze dne na den prestat uplne? Nebo mám dojit pořád dvakrát a nevydojovat úplně? Nebo jak na to?
Kometo, díky. Jenže - my dáváme jádra fakt málo. Hrneček šrotu ráno a hrneček večer, zalité syrovátkou. Jinak je jenom na seně. Sem tam dostane ohryzky z jablek nebo slupky z brambor… Tak jak jí to víc omezit?
Jů, to je bezvadná kráva! To kdyby byly dvě, nemusela byste zasušovat a měla byste čerstvé kraví mléko celý boží rok 🙂 To je totiž můj plán (jak to tak vypadá, tak se neuskuteční…) mít dvě a připouštět je ob rok. Ale že bych měla nemléčná plemena, asi by mi tak dlouho dojit nevydržely.
Ona každá kráva je trocha jiná. V práci kde máme ty vysokoprodkuční černostrakaté holštýnky tak tam se prostě jakmile přijde jejich čas. Tak se ráno podojí a pak se po vyšetření odvezou na jiné středisko. A už se prostě nedojí. 99,9% krav s tím nemá problém. A to tam jsou i takové co ještě dojí 15-25 litrů denně. Takže se toho nebojte. Jen kontrolujte zda je vemeno ok. Ale těch 6 týdnů před porodem by už fakt dojit neměla. Aby si odpočinula a vytvořila kvalitní mlezivo pro nové tele.
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 23.01.2024, 07:51:48
V práci máme kříženku holštýna a anguse. Která po 2. teleti dostala stopku na inseminaci. Prostě nový majitel naše experimenty nemá moc rád. No a naše holka už dojí k včerejšku 499 dní v kuse. Aktuálně ca 23 litrů denně. A podle toho jak vypadá tak ještě dlouho dojit bude. Jen musí být nad těmi 20 litry jinak nám jí tam nenechá…
Ale tohle připouštění ob rok nebo co nejdále od porodu při zachování přijatelné dojivosti se už zkouší či praktikuje v některých podnicích. Jelikož o ty býčky z mléčných plemen není moc zájem. Takže se vybírají cíleně krávy co tohle umí nebo na to mají vlohy. Ono celkově méně porodů je méně stresu . I u koz se tohle začalo zkoumat. V Bavorsku je kozí farma co připouští jen ob rok nebo ještě později. Výhoda tam je , že dodávají mléko do mlékrany po celý rok. Ne jen v sezoně. A prý se jim to daří. Ale prodlužují kozám světelný den podobně jako u slepic.
Odpověď na příspěvek uživatele Ecitejok z 08.02.2024, 13:17:44
už dojí k včerejšku 499 dní v kuse.
A je to mléko pořád kvalitní? Co SB (BE)? Nerýpu, ptám se, zajímá mě to. Nás učili, že existuje něco jako starodojné mléko - ne, že by bylo nějak nebezpečné, ale kvalita už může být horší.
Můžete jít cestou razantního zasušení , jak tu bylo psáno výš, tam se někdy přidává i nějaká léková ochrana vemene před zánětem. Nebo můžete jít cestou postupného zasušení, kdy dojíte jednou denně, cca. 3-5dní, pak důkladně naposledy vydojíte a už jen kontrolujete vemínko. Nekomfort pro kravku to je, vemínko chvíli tlačí. Naši Mařenku jsem přestala dojit večer, měla denní nádoj cca. 12l. Jádro také téměř nedostávala, takže krmnou dávku jsem neomezovala. Dojila jsem jednou denně pět dní, pak jsem ještě podojila obden a pak už to nebylo potřeba. Pokud není vaše náchylná na záněty, měla by to v pohodě zvládnout.
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 08.02.2024, 17:10:00
Ano i mě tohle učili 😂 ale ne mléko je bez závad. Každý měsíc se dělá KU. A hodnoty jsou naprosto normální. Dokonce bílkovina a tuk jsou o něco vyšší než v době kdy dojila více