Právě že ještě nikdy a ani nechci tak je dobře že to je jen mýtus že by jednou za život měla fena mít štěňata.
Chtěl jsem se zeptat jestli jsou u feny nutná jednou štěnata. Nebude mít nějaké problémy když za celý svůj život je mít nebude?
Chtěl jsem se zeptat jestli jsou u feny nutná jednou štěnata. Nebude mít nějaké problémy když za celý svůj život je mít nebude?
Tohle je mýtus, fena štěňata mít nemusí.
A Vy jste měl/a štěňata? Máte nějaké problémy?
Právě že ještě nikdy a ani nechci tak je dobře že to je jen mýtus že by jednou za život měla fena mít štěňata.
já jsem měla děti a kojila a to je prý prevence proti rakovině prsu
nemohlo by to být třeba u fen obdobné?
Mohlo. 4 % za každý rok kojení a 8 % za každý porod. Fena teda bude mít o 8,67 % nižší riziko vzniku rakoviny než feny bezdětné.
hmn:já jsem měla děti a kojila a to je prý prevence proti rakovině prsu
nemohlo by to být třeba u fen obdobné?
To, jak je to prevence, by jistě potvrdily ty miliony žen matek s rakovinou prsu.
U fen se dřív taky tradovalo,jak jsou štěňata prevence pyometry. Ani prd. Nebo je to v takových procentech, že jde skoro o statistickou chybu. Rakovina mléčné žlázy to samé.
Na druhou stranu, porod taky není neriziková záležitost, takže se to riziko asi bohatě vyrovná .
Není to prevence, ale snižuje riziko o nějaká procenta jak píše Megí.
I když nejnovější výzkumy jsem nečetla a ani se do toho nechci pouštět..
Zůstala bych u toho, že paní, která se ptá, fenku určitě připouštět nemusí a nemusí se bát, že by jí tím nějak ublížila.😊
janaa:To, jak je to prevence, by jistě potvrdily ty miliony žen matek s rakovinou prsu.
U fen se dřív taky tradovalo,jak jsou štěňata prevence pyometry. Ani prd. Nebo je to v takových procentech, že jde skoro o statistickou chybu. Rakovina mléčné žlázy to samé.
a ono se to někdy nějak relevantně zkoumalo?
megi-the-pes:A Vy jste měl/a štěňata? Máte nějaké problémy?
perfektne prirovnanie😄
Trochu jsem zapátrala a toto na mě vyskočilo z různých zdrojů:
„Není na to jednoduchá odpověď. Nemohu říct, že pokud má fenka jednou štěňata, v budoucnu ji minou onemocnění jako je zánět dělohy nebo výskyt novotvaru na mléčné žláze. Toto neplatí,“ vysvětluje veterinární lékařka Růžková.
a další:
Fenka NEMUSÍ mít štěňátka.
I ve smečce divokých psovitých šelem mají mláďata jen ty nejsilnější samice. Zamyslete se – chtěla by vaše fena strávit dva měsíce březí, prodělat potenciálně životu nebezpečný porod, následně se další dva měsíce starat o hejno kousavých štěňat a přijít o dobrou fyzickou kondici?
hmn:já jsem měla děti a kojila a to je prý prevence proti rakovině prsu
nemohlo by to být třeba u fen obdobné?
Mohlo.
Naše fena (lab.) 3x rodila a odchovala,
ale prevence nefungovala…
Zamyslete se – chtěla by vaše fena strávit dva měsíce březí, prodělat potenciálně životu nebezpečný porod, následně se další dva měsíce starat o hejno kousavých štěňat a přijít o dobrou fyzickou kondici?
to co je tohle za polidstovani? Fena, co ma spravne pudy peci o stenata zije. Nepremysli o ztrate kondice, ze si zkazi postavu…zase kdyz argumentace, tak nejaka k veci, prosim…
ne dojmy…
Je to vytržené z webů o “nemnož”.
Akorát nevím, proč to mají na stránce, kde mě přesvědčují o výhodnosti psa s PP… taková fena si samozřejmě postavu nezničí. 🙂
Eště tam veterinářka říká https://region.rozhlas.cz/mela-mit-fenka-aspon-jednou-stenata-zeptali-jsme-se-veterinarky-8357573
kastrovat např. před prvním háráním, zabrání to zdr. komplikacím
jakým, to už neprozradila
Já bych v tomhle tématu byla hodně opatrná. Přijde mi, že jakkoliv zmíňka o tom, že by alespoň jeden odchovaný vrh blahodárně fungoval jako prevence nějakých budoucích onemocnění, byť v nějakých jednotkách procent, může podpořit stále velmi rozšířený názor, že každá fena by měla mít alespoň jednou v životě štěňata.
Ano my zde můžeme věcně diskutovat, ale mám obavu, aby se toho nikdo nechytil.
Ráda bych, aby bylo jasně řečeno, že ne, nemusí mít nutně štěňata. Štěňat je všude habakuk a pak jsou jich plné útulky. Ráda bych, aby zaznělo, že pokud bude mít fena alespoň jednou štěňata, tak že to neznamená, že jí to zaručí zdraví na věky věků ámen.
Dokonce i chovné feny nejsou připouštěny šmahem všechny, i některé chovné feny zůstávají bezdětné… pardon bezštěňátkové. A ta rozšířená informace, že každá fena by měla mít alespoň jednou v životě štěňata, pak spíše vede k produkci bezpapíráků a kříženců a voříšků, jejichž majitelé to berou jako dogma a tedy pak dle svého vědomí a svědomí fenu připustí.
Zazněla tady poznámka o polidšťování. Nevím no, ale myslím si, že je to o něčem jiným. Pes domácí dávno není divoký zvíře a jeho reprodukci z větší části řídí člověk. Feně je sice prd po tom, jestli si zničí postavu, ale pravda je, že některý feny jsou po stěnatech nejmíň rok v tak špatné kondici, že s nimi majitelé na výstavy radši nechodí. A pokud fena rodí každej rok, tak na výstavě není vidět už vůbec. A že jsou březost a porod riziko, je taky fakt… záněty v průběhu březosti, vstřebání plodů, císaře, úhyny fen po porodu. Co se týká péče o štěňata, tak jo, instinkt feně velí se starat, ale taky ne vždycky, i tady (nebo už na iFauně?) přece kdysi kdosi psal, že fena štěňata zabila nebo sežrala. A většinou, co jsem měla možnost vidět a poznat, tak v těch cca 7 týdnech je fena ráda, že se těch piraní zbaví, i když se po porodu stará ukázkově. Jak píše sardullah, psů už je moc, tak proč množit na čemkoliv, nevidím v tom smysl. I s prodejem PP štěňat už dnes chovatelé mají problém, ceny šly od kovidu dost dolů, ruší se rezervace a štěňata často zůstávají i po 50. dni u chovatele.
Měla jsem 4 feny, který štěňata nikdy neměly a nemám pocit, že by tím celý život trpěly. Co se týká zdraví, jedna měla pyometru, jedna umřela na osteosarkom, zbývající dvě měly obě rakovinu mléčné žlázy. Teď mám jednu, která štěňata taky mít nebude, teď má 7 let, za měsíc bych s ní chtěla jít na kastraci, jako prevenci pyometry.