Dá se vyrobit i ručně bez cirkulárky. Lze použít běžný rámkový přířez, který se oboustranně pobije sololitem (lepší je sololak). Sololit je tlustý 3,3 mm (dělá se i 5 mm, ten neradím) a tak přepážka (nemá mezerníky) je pak tlustá cca 32 mm. Solit se ale na šíř nařeže širší tak, aby přes rámek přečníval na každé straně asi o 5-6 mm. I kdyby sollit lícoval s rámkem, i tak bude BP fungovat, jen ne tak účinně - v rozích bude “foukat”. Sololit je nutné dát hladkou stranou ven a i tak ho někdy hryžou. Sololak nevykusují nikdy. Sololit není podmínka, ješětě lepší je plastkarton 3 mm a ten lze řezat podle pravítka dobrým nožem. Dutinky by měly vždy ležet, neměly by tedy být nastojato. Jinde vysvětlím proč. Plastkarton 2 mm se mi neosvědčil, vybuluje se a přichycení prostředkem nestačí.
Díra musí být vyvložkovaná aby včely PS nevykusovaly. Já to nevložkuju, dělám jednu fintu. Přepážku svisle rozdělím vloženým hranolkem 30x25 mm “naležato”. Tedy je na výšku přesně jako rámek - 25 mm a našíř je těch 30. Polystyren je tedy rozdělený na dvě půlky. Po opláštění přepážky vyvrtám díru a protože je asi 20 mm (18-20 mm), tak je v tom středovém hranolku a netřeba díru vložkovat. Toto řešení má ještě jeden účel, Obě sendvičové stěny (sololity) jsou kromě obvodu přibité i prostředkem a to dokonale zabrání případnémui vyboulení sololitu, ke kterému by mohlo ve vlhku úlu časem dojít. Solity je možné i přilepit (na vše vždy používám výhradně lepidlo D4 nízkoexpanzní polyuretan), připepení ale není potřeba, BP drží dokonale i jen hřebíčky.
Vnitřek přepážky z rámkového přířezu je 25 mm, PS se ale dělá 20 nebo 30 mm, 25 se asi nedělá. Je dobré PS v přepážce nějak fixovat, třeba vložením plastkartonu, papírkartonu, bublinkové folie a podobně.
BP lze už i koupit.
Pro úplnost. Vymyslel jsem a už před více jak 40 lety začal používat “buchtu”. Tak jsem nazval úplně stejnou přepážku jako je BP, jen nemá díru. Tato přepážka má dvě základní funkce. Zateplovací a oddělovací. Lze jí, spolu s hranolkem výšky podmetu připevněným uprostřed (nebo jinde) podélně na dno (pouze SS) rozdělit běžný VN na dva plemenáče a dát do toho dva odd. To má ještě tu výhodu, že po zužitkování jedné matky (nebo když se jedna matka neoplodní a nebo nevrátí z oplozování), že se oddělky pouhým vytažením buchty spojí. To ale bez nebezpečí servání lze jen do asi 15.6. Běžně to u odd dělám i později, jen říkám, že to po polovině června nemusí být bezpečné.
I buchtu už jde koupit.
Moje máma měla BP opatřené kulatým plíškem (nafest) na excentricky umístěném hřebíčku a tím šlo díru v BP zaslepit a využít jí jako dělící přepážku. Při spojování se nejprve otevřela dírka a po pár dnech se teprve přepážka vytáhla. Dnes bych tam asi dal plastový očkový uzávěr. Pokud ale požaduju funkci přepážky jen jako zateplovací, díru v ní není potřeba zaslepovat.
Buchty bez dírek mám nadělané i nízké do medníku 15, tlusté za jeden a nebo 2 a půl rámku. O těch a hlavně jejich použití ale někdy příště.
Pokud je někomu něco nejasné, ptejte se.
toto je řemeslně neskutečná prasečina, ale funkční to asi je
https://www.vceliobchod.cz/vcelo-tesna-prepazka-r-m-39x24?virtuemart_currency_id=33&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAtaOtBhCwARIsAN_x-3LWuPHY2z4OjUdCIEaMOUViLKMpOeO34WryKbsUwkhbmY8IwpzFvnAaAkkFEALw_wcB