Tak jsem dnes s hrůzou zjistil že mi ve skladu přemrzly brambory ☹️ určené pro konzum, moje blbost ale už se stalo. Co s nimi, slepicím určitě vařené neublíží a čemu se dají ještě dát, co králíkům?
Ale jestli tazatel nemá podmínky uchovat brambory mimo mráz, smí siláž zmrznout? A siláž je, jak jsem se domníval, mléčné kvašení, dojde k němu v chadu, potažmo v mraze?
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 19.01.2024, 11:40:16
Siláž nesmí zmrznout, předpokládám že má kde brambory uchovat, jenom ho “zaskočila” zima.
V chladu dojde k mléčnému kvašení také, sice pomaleji ale dojde. Brambory jako krmivo s nízkým obsahem bílkovin se silazuji velice snadno, bez přídavku konzervantů.Sám silazuji brambory rovnou v soudcích ve sklepě kde zůstanou do doby než se vykrmí. Kdo by se s tím potom tahal a když se načnou, dýl vydrží otevřené v chladu.
Brambory do pytlů jsme takto dávali,ale pro prasata,even.pro slepice,ale ty o ně moc nestály.Králíkům bych je nedala.Nemyslím si,že by to jejich trávení nevadilo.
Čemu siláž krmit je samozřejmě věc názoru ale hlavně návyku konkrétních zvířat. Samotný brambory jsou jasně hlavně pro prase ale siláž se dá vhodně doplnit i jinými bílkovinnými komponenty, třeba sekanými koprivami nebo vojtěškou…možností je vic. To je ale nutné připravit dřív než v zimě. Teď je pozdě.
Používám siláže hlavně k výkrmu. Negativně ovlivňují oplozenost drůbeže, pokud se krmí ve větším množství. Nesporná výhoda je, že neni odpad, nic nehnije. Musí být samozřejmě adekvátní a pravidelný odběr zvětralých vrstev… tedy takové nadoby, které se stačí průběžně odkrmovat.
Záleží jak přemrzly. Pokud jsou jen nasládlé a vypadají normálně, tak se v teple vzpamatují. Ale opravdu jen když se to pozná na chuti. Pokud je to už vidět, tak vyhodit.
Čemu siláž krmit je samozřejmě věc názoru ale hlavně návyku konkrétních zvířat. Samotný brambory jsou jasně hlavně pro prase ale siláž se dá vhodně doplnit i jinými bílkovinnými komponenty, třeba sekanými koprivami nebo vojtěškou…možností je vic. To je ale nutné připravit dřív než v zimě. Teď je pozdě.
Používám siláže hlavně k výkrmu. Negativně ovlivňují oplozenost drůbeže, pokud se krmí ve větším množství. Nesporná výhoda je, že neni odpad, nic nehnije. Musí být samozřejmě adekvátní a pravidelný odběr zvětralých vrstev… tedy takové nadoby, které se stačí průběžně odkrmovat.
Vy jste byl určitě u nás-v 80tkách🙂--My “pařili” brambory po sklizni (20-25metráků-50pytlů) v pařáku,velkém..Měli jsme “linku”..Chlap sehnal ze zrušené drůbežárny obrovský válec se šnekem..tam jsme napustili vodu,vešly se tam 3 pytle brambor…Ty se tam opraly,vypouštěly se do zelených bedýnek,přitom se odchytily špatné…Až 5 bedýnek se vešlo do toho pařáku..Pak se vyhrnovaly do “bedny” s děrovaným dnem,přes “mlýnek”(to vše mi vyrobil můj otec) posypalo se to kopřivama,nebo lucerkou,zamíchalo,a nacpalo se to do silných igelitových pytlů--vybouchával se vzduch a zavázalo neprodyšně..Uskladněné jsme je měli ve sklepě..
když se otevřel v zimě pytel..Normálně to krásně vonělo..jsme si dělali srandu,že si to namažem na chleba..Byly přebrané,oprané..tak asi proč né😊Pařily jsme s babičkou samy-asi 2-3 týdny..denně jsme zvládly i 5 kotlů..(nahoru jsme si daly pěkné a ty jsme pak jedly)…Ale celou zimu jsme měly pokoj..Nesnášela jsem-i jako děcko,každý den obírat klíčky a vařit brambory prasatům a slepicím.(my měli taky hospodářství..).Ty kvašené si ale nepamatuju,jestli je babička dávala slípkám..My zabíjeli ročně až 5 prasat..a ty “byly”🐷..ještě dostávaly mlíko od koz…
Pardon,jsem se rozkecala mimo téma..ale třeba vás to inspiruje na příští zimu..👌
Odpověď na příspěvek uživatele Bobca z 20.01.2024, 07:58:15
Dělam to podobně, neprve do pytlů, za komára nešlo sehnat plastový soudky, ale pak jsem přešel na uzavíratelné soudky do kterych se vejde skoro metrák. Při větším počtu zvířat jsem silazoval i do dvě stě litrových plechových sudů, ale silážní šťávy spolehlivě sud prožerou. Mám dvě stě litrový pařák aby to odsejpalo. Vedle vojtěšky přidávám i odpady mrkve, včetně natě, nať z řepy a vlastně veškerý odpad zeleniny ktery by se jinak nestihal spotřebovat. Tráva ze sekačky taky dobrá, padany ovoce…všechno co si kdo vzpomene a je vhodný krmit. Za měsíc je krmení na další sezónu, pak se jenom bere…
Odpověď na příspěvek uživatele Bobca z 20.01.2024, 07:58:15
Už mám jen včely, padesátery a to mě zaměstná na 200%, ale bavili mě králíci na maso a slepice hybridi na vajíčka. Jezedák jsem za komančů nebyl, ale původem a založením jsem vesnickej. Připravit zásoby krmiv někdy nebylo úplně snadné a sehnat i obyčejnou pšenici byl často majstrštyk. Dnešní mladí vědí, však víte co…
Vy jste se rozkecala a já vám za to děkuju. Rád čtu takové věci, dýchá z toho na mě čas mládí a nadějí, ano, takhle jsme tu žili, každý se snažil jak uměl a k čemu měl podmínky. Pravda, někteří se nesnažili stejně, jako se mnozí nesnaží ani teď a jen natahujou pazouru! Tak už to u lidí bývá…
Odpověď na příspěvek uživatele Bobca z 20.01.2024, 07:58:15
Tak u nás to bylo podobné.Jen jsme prali v dětské plechové vaničce a brambory se mačkaly “zetkem”,ale jen samotné brambory.Také jsme mačkali do sudů řízky z cukrovaru pro býky.Selata se brala 2 normální selata a 3 kýláci.Ti buď dorostli nebo byli na rožeň.Vykrmovali se 3 býci.Měli jsme krávu,tu už jsem jako malá holka s babičkou dojila.Kozy na mléko pro prasata,ovce na výpas,plno drůbeže,králíky.Zahradu,pole,často se divím,jak se to všechno zvládalo.
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 20.01.2024, 10:43:56
Možná i to,že tenkrát jsem mohla chodit do práce na 6 hodin(měli jsme malé děti) a volné víkendy a dnes chodím na 12tky,hlídáme vnoučata a staráme se o staré rodiče,ale i tak máme alespoň kozy,králíky,drúbež.
jojo,byla dřina,ale nebyli lidi na sebe tak zlí..Naši měli koně,býky(to jsem jako malá nezažila-nebo si nepamatuju)slepice, prase jsme zabíjeli asi 3metrákové..mám fotku,jak visí na brdečku a dospělý brácha ho nemůže obejmout..Vdala jsem se,měli jsme 1 prase..postupně,jak se rozrůstala rodina,postavily se chlívky…jsme měli 2x i býky,kozy na mléko pro ty prasata..plný dvůr drápele..slipky,brojlery-ti byli teda ve chlívku,aby rostli(30kousků),morky,husy(jsem šila péřové deky )..Zahradu,zahrádku..Za barákem pole,brambory ani řepa se nestříkaly na plevel..všechno ručně okopávat!!Jo,a louky na seno jsme měli pronajaté..i na obilí (a na šrot)..V kolchoze jsem byla zkraje zootechnička,po mateřské na kravíně a pak u mléka..takže času jsem měla poměrně dost..Po převratě se hopodářství "umiňovalo",až jsme ho zrušili úplně.Babička už měla k 80.nechtěla se toho vzdát-pro mě nebyl problém poklidit..ale ona měla činnost...Pamatuju si ještě kůzlata,když byl kluk malý,jedno si oblíbil..a pak jak ho chlap prodal….na velikonoce na řízky!!!😲už jsem víc kůzlata nechtěla..to se mi příčilo..Když se zabíjela jedna koza do klobás,naříkala jak malé děcko..to jsem obrečela a utekla dom..Jinak jsme všechno dělaly s babičkou(tchýní)Ručně 50 kilo klobás v dětské vaničce..míchala jsem nadvakrát..a ručně mlýnkem cpaly do střívek!!ale zvládly jsme to👍
Drhlo se peří😊paňmámy se sešly kolem velkého stolu(až 10)..to byl “fejsbúk”..probralo se kdeco..nachystala jsem jim pohoštění,napekla buchty,vánočku..i štamrlička se vypila-ale max 2😇Vzpomínám na ty doby ráda,i když nebylo všechno jednoduché..Mívala jsem i 10lidí ke stolu-hlavně přes víkend..Vařilo se ve velkých hrncích..nikdo nebrblal “to nemám rád”..všechno se snědlo.."kobylky" byly spokojené😇 Každou sobotu ze 2 kil buchty…