Lidi, kteří jezdí na tréninky a soustředění, nejsou zrovna ti, kteří by na očkování šetřili. Si myslím. Protože obrážejí i závody.
EHV? Trichofytóza?
Lidi, kteří jezdí na tréninky a soustředění, nejsou zrovna ti, kteří by na očkování šetřili. Si myslím. Protože obrážejí i závody.
EHV? Trichofytóza?
Varianty , jak očkovat méně k té základní a běžně používané vakcinaci chřipka tetanus , jsou rozumné a praktické spíš jen pro minoritní využití.
Mám koně doma, nikam nejezdím, neustajuju, mladší kůň má chřipku tetanus, ale důchodce (27), u kterého vím, že se už v životě nikam přesouvat nebude a nebudu ho tak případně vystavovat znovu celé primovakcinaci, nechávám očkovat už jen jednou za čtyři roky a jen proti tetanu vakcínou Cloteid4. Není to z finančních důvodů, po kombinované vakcíně měl naposledy nežádoucí účinky a takhle ho tomu nevystavuju.
Očkuju chřipku, tetanus i herpes. Kůň vyjíždí, sice nárazově, ale setkává se s koňmi jak z komerčních ustájení, tak s koňmi “domacími” u kterých majitele přistupují k vakcinaci různě.
Nedávno jsem se na netu dočetla, že od letoška nejsou v povinné “krve” na IAE. Bavila jsem se o tom s veterinářem, bude zjišťovat podrobnosti, ale moc se mu, vzhledem k počtu různě dovážených koní, tahle novela nelíbí.
Fakt je to, že v součtu celkových nákladů na koně je vyšetření na IAE opravdu korunová položka.
herpes, ehv, tenkrát to bylo nějak nařízené federací, mám ustájeno ve sportovní stáji, tak proto…
https://www.svscr.cz/zverejneni-metodiky-kontroly-zdravi-zvirat-a-narizene-vakcinace-na-rok-2024/
No, tak s tou AIE to nevidím jako krok správným směrem.
Moje kone nie sú vakcinované.
Tá nálepka v pase, čo sa týka chrípky chráni majiteľa, aby ho pustili niekam na preteky. Veľmi silno pochybujem, že majitelia, či veti sledujú aktuálne kmene a subtypy a ešte silnejšie pochybujem, že tie kmene a subtypy sa starajú, čím máte zavakcinované. Za mňa absolútne zbytočná záťaž organizmu, nešpecifická imunita organizmus proti takýmto vírusom hravo ochráni.
Tetanus- tetanickú ranu ošetrím a dám sérum, ale zatiaľ sa nezraňujú, ťuk-ťuk.
IAE majú všetci, Maďarsko je blízko. V Budapešti neprijmú ani akútneho pacienta bez vyšetrenia na IAE.
Trápiť by nás mala anaplazmóza a piroplazmóza, nie chrípka a tetanus, ale to si ľudia nevybijú z hlavy nikdy, bohužiaľ, čo sa týka infekčných ochorení, hrozí nám úplne niečo iné, než chrípka a herpes…