Tak jednoznačne by som to netvrdila, čo sa týka týchto situácií, sú aj úplne odlišné názory:
“ Riaditeľ Slovenského poľovníckeho zväzu (SPZ) Imrich Šuba síce súhlasí s pozitívnou úlohou vlkov v prírode, ale… „Vlci pomáhajú pri znižovaní početnosti aj iných druhov raticovej zveri, ale úloha ktorá im je pripisovaná, napríklad pri riešení situácie s africkým morom ošípaných, či znižovaníe regionálne vysokých stavov jelenej či danielej zveri, sa absolútne nepotvrdilo. Šírenie moru spomalil až vysoký lov diviačej zveri poľovníkmi a ďalšie opatrenia,“ uviedol Šuba. Dodal, že na poslednom stretnutí pri určovaní kvóty lovu vlka dravého sa čísla poľovníkov zhodli s číslami výskumu R. Rigga a ich počet môže byť do tisíc kusov. „Tri roky sa vlk neloví, tieto stavy logicky narastajú, môžeme to vidieť podobne ako pri medveďovi. Zintenzívnili sa návštevy intravilánu, zvýšili sa škody na hospodárskych zvieratách, na poľovnej zveri, potvrdzuje sa to, čo predpovedali poľovníci – že vlk stratí rešpekt pred človek a plachosť. Potvrdzuje to spomínaný incident roztrhania psov, napadnutia jelenice v areáli nemocnice v Brezne, či vlk so stratou plachosti v meste Vysoké Tatry a ďalšie desiatky prípadov z miest, kde vlka dokáže na mobil už natočiť ktokoľvek. Areál výskytu vlka, tak ako aj u medveďa sa jednoznačne zvyšuje,“ tvrdí Šuba. Dodal, že kvôli tomu aj v susedných Čechách pristúpili vzhľadom na vysoké škody na zvieratách, k lovu tejto vlkov. „Podobne, ako pri medveďovi, jedným z opatrení na elimináciu súčasného stavu, je aj prísne kontrolovaný a na vedeckej báze stanovený regulačný lov,“ uzavrel Šuba.”
“Vlci sa tu objavujú sporadicky, ale skôr v blízkosti salašov na okraji mesta, v minulosti párkrát strhli ovce na miestnych farmách,” povedal pre zregionu.sk poľovník Martin s tým, že v minulosti v okolí bol viackrát problém aj s medveďmi, ktoré na farmách zabili barana a ovce. “Vysoká zver už nemá kam ustúpiť, drží sa už doslova v záhradách pri domoch, keďže predátorov je veľa a kvóty na reguláciu boli zrušené,” doplnil.
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 18.01.2024, 22:51:09
A to je takovej problém, když pustíte slepice provětrat na zahradu nechat u nich na tu chvíli jednoho či dva z vašich psíků ? Alespoň byste mohla pocvičit s dorostencem indivindy 😉
U nás ve vesnici řádí kuna, normálně za bílého dne chytá slepice. V létě ve 3 hodiny chytla sousedovi slepici a na ulici ji vyžrala orgány a nechala slepici ležet, možná ji něco vyrušilo. Škodná-kuna, liška, si na lidi čím dál víc zvyká takže takové případy budou běžné a už jsem viděl na kraji vesnice i útok dravým ptákem - nepoznal jsem jakým, na klasickou velkou slepici. Mohl to být jestřáb nebo na něho je slepice velká? Nebo káně?
Jestřáb nebo krahujec (resp. jestřábová nebo krahujcová) - lidi, co by tomu mohli rozumět, říkají, že káně je moc malá, aby si troufla na normální velkou slepici.
Ale teď zase čtu tady srovnání, a káně je u nás největší běžná, tak nevím, kde to vzali. Možná jestřábová a krahujcová jsou lepší lovci a káně potřebuje k lovu prostor. Ale krahujcová je dost maličká na slepici, srovnávají ji s poštolkou, to je spíš tak na holuby než na slepice. Zajímavé. Možná si to pletu tady s krahujcovou, co chodila výše někomu na holuby, to může být.
No, nevím, co to bylo, když jsme se o dravcích bavili na iF, tak právě všichni vyvraceli káně a padala dvě jména těch, co můžou chodit na slepice, jestřábová je jasná, a ještě něco tam bylo, ale zjevně si nepamatuji.
Vyvrací ti, kteří neviděli nebo podsouvají tendenční bláboly buď z důvodu vlastního fanatismu nebo jenom otrocky přejímají názory jiných.
Káně je schopná ulovit slepici, ale neni to úplně běžné. Jde o ojedinělé případy nekterych specializovanych ptáků. Osobně jsem to zažil jen jednu sezónu, kdy samice v době vyvádění mláďat lovila v mem chovu mladé kuřice ve velikosti dospělých slepic. Kohouty ani staré slepice ne. Po osamostatnění mláďat přestala…
Odpověď na příspěvek uživatele bohemia.gall z 19.01.2024, 08:39:31
Pro ilustraci, připojuji foto pařátů dvou vycpaných dravců. Nalevo káně (lesní = myšilov), napravo jestřáb. Oba konkrétní jedinci jsou srovnatelné velikosti. Je zřejmá proporčně větší síla a délka pařátů jestřába. Na foto není možná tolik zřejmé, ale naživo jsou jeho drápy na hmotu téměř 2 x takové, co u káněte. Proto se káně, pokud není opravdu zoufalá, větší a bojovnější kořisti vyhýbá. Káňata mají též velkou variabilitu, co do barvy opeření. Jsou jedinci téměř bílí, i tmavohnědí, a vše mezi tím, což laikovi zhoršuje snadnou identifikaci.
U nás kolem vesnice je spousta káňat..slepice mám v ohradě na 2000m,vedle 1ha louky..nikdy se mi nestalo,aby mi nějaký dravec strhnul slepici.. káně vídám kolem silnice na sloupech, keřích, loukách,kde chytaji myši.. v blizkosti slepic obcas vídám poštolky..nejsou nijak plaché.. posedávají na sloupech oploceni a pozorují okolí..asi číhají na myši..
Před pár lety udělali myslivci hon na káňata..prý měli povolení, prý byla přemnožená..