Kastrace samců se provádí odstraněním varlat (orchiektomie), u samic odstraněním vaječníků (ovariektomie) nebo vaječníků i s vejcovody a dělohou (ovariohysterektomie)
No jo, wiki.
Dá se to fakt vykládat různě a ve výsledku je to stejně fuk.😉
Každopádně medicínsky kastrace = skutečně vzetí pohlavních žláz (a zbavení se tak možnosti reprodukce; mmch. ženy, které nemají dělohu, ale mají vaječníky, mohou být biologicky matkami - když jim jejich vlastní dítě odnosí náhradní matka).
Ale fena je neplodná, ať se jí vezme jakýkoli jeden z Vámi uvedených orgánů.
ale vždyť vaječníky berou v obou případech. Chápu, že odborně latinsky jsou dvě verze, dvě různé operace… ale kastrovaná fena je to v obou případech. Slovíčkaření neslovíčkaření
Já se teda s extrémní pažravostí po kastraci taky nesetkala. U nás byla extrémní pažravec jen Mercinka a ta kastrovaná nebyla… Monkey třeba byla extrémní nežravec a u ní jsem taky doufala, že by se to kastrací mohlo zlepšit. A nic. 😛
Zato jsem se několikrát setkala s tím, že si tímhle nekastrovaní psi kompenzovali nějakou psychickou bolest, stres či frustraci. Takže bych se možná v takovém případě zkusila zaměřit i tímto směrem.
ale vždyť vaječníky berou v obou případech. Chápu, že odborně latinsky jsou dvě verze, dvě různé operace… ale kastrovaná fena je to v obou případech. Slovíčkaření neslovíčkaření
Slovíčkaření neslovíčkaření…😀
Já přece psala, že fena je tak jako tak neplodná. A za tu neplodnost může primárně odebrání vaječníků, a ta je holt podstatou kastrace.
Kastrace je velká břišní operace. Jak píše balu - pokud žere, pije a vylučuje, tak bych ji nechala odpočívat.
Byla bych ráda, že je v klidu. Některý feny jsou po kastraci jak pometla a to je větší horor.
Jo to je fakt… moje předchozí fena v den zákroku dospávala narkózu a druhý den se chovala, jak kdyby žádnou kastraci nepodstoupila. Jako jasně, na jednu stranu je člověk rád, že se cítí dobře, na druhou stranu je pak o to větší fuška uhlídat, aby byla v klidu, nikde neskákala a pod.
Odpověď na příspěvek uživatele Maja z 15.05.2024, 17:36:02
Mám fenu poděsa, která je schopná doslova se zastavit hlavou o strom a pak hned běžet dál. Ale po kastraci, která, jak byla zmíněno, je opravdu velkou břišní operací a orgány si pak musí taky nově "posedat" na ní bylo vidět, že fakt jako hodně bolí. Taky jsme první tři dny měli víc, než striktní klidový režim. Po příjezdu domů jsem ji na pelíšku přikryla, ostatní psy k ní nepouštěla a nechala ji vyspat se z narkózy, z toho, že byla s takovou bolestí na veterině, že….. že to prostě byl velmi nepříjemný zážitek. Spala dlouho, jídlo dostala rozmixované vařené kuřecí s mrkví a bramborem. Na kaši, aby břicho nemuselo pracovat a vylučování - bobkování - ji nebolelo. Dostávala tohle po celou dobu deseti dní, zpočátku dávkované po troškách a velmi často. Pít logicky nechtěla moc, byla po operaci zavodněná. Měla jsem dovolenou a ty první tři dny jsem nedělala vůbec nic, aby ji moje aktivita zbytečně neaktivovala jí taky a necárala nikde za mnou, takže jen se leželo, koukalo na televizi /já/ a spalo /ona/. Aby tělo bylo v klidu a mělo dostatek nerušeného spánku na regeneraci. První den kňourala hodně moc, bylo vidět, že ji to bolí a to máme víc, než hodně šikovného pana doktora. Kňourala ještě druhý den.
Dopřejte jí opravdu klid, velký klid, ať spí a spí, spánek posiluje. Dejte jí dobrou baštu, na venčení jen na krátké vodítko, vykonat potřebné a šup domů, první tři dny opravdu to chce striktní klidový režim.
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 15.05.2024, 23:28:32
aby byla v klidu, nikde neskákala a pod.
no a právě proto jsem já hibernovala s ní ty první tři dny. Prostě jsem fakt jen ležela, čučela na telku, dělala zásobovačku s jídlem a zajistila krátký venčení a pak šup zase spát. Kdybych tu dovču doma využila k tomu, že něco budu dělat, stopro by cárala se mnou a chtěla dělat krávoviny s druhým psem. Takhle se prostě řízeně spalo a nic jinýho se nedělalo..🙂
edit- tenhle postup se mi osvědčil i posléze, když byla po velký operaci Bubi - čokle prostě vzali za svý, že když ležim já, tak se prostě leží a nikdo nic nevymejšlel, nedělal bejkárny a nekravil. Spalo se.
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 16.05.2024, 07:13:02
Tak já to praktikuju stejně…. Yvezmu si dovolenou a ležíme u televize… nic nedělám, aby se fena nesnsžila za mnou lozit. Přesně… psi jsou zvyklí, že se válíme u televize.
U Sáry ro i tak bylo náročné, protože nechápala, že nemůže dělat hopsá z gauče a hopsá na gauč a nejhorší bylo, když šel kolem našeho baráku pes a štěkal. Taky nechápala proč si nemůže hrát s Jackem. Gina polehávala na gauč a z gauče opatrně lezla… prostě jsme se válely u tý telky. Tam spíš bylo náročný to skloubit s Matějíčkem. Neexistovalo vzít ho na procházku, to by Gina začala bláznit, že chce taky, neexistovalo se s ním honit po zahradě… to prostě slyšela, věděla a nebyla v klidu… nějaké hraní doma… mordování… neexistovalo. Chudák musel prostě s náma taky ležet.
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 16.05.2024, 08:00:24
Nu však ono ho neubylooo, Rumíček taky s Tali držel basu a chrápalo se. A já si tehdy uprostřed stavění neskutečně odpočinula- prostě jsem fakt tři dny nevylezla pořádně z pelechu. výhoda zahrady - venčila jsem v pyžamu 😀 A když došlo loni na tu operaci u Bubinky, bylo to stejný, prostě se tři dny leželo a spalo. Zacpaly se všechny křesla, gauč jsem zacpala já a tak bylo pořešeno lození a skákání nahoru a dolů. Jo, tahle strategie je po všech stránkách teda výhodná.