Odpověď na příspěvek uživatele lili z 11.01.2024, 11:54:42
Pokud nežijete na vyložené samotě, pak - hříbě na vazáku. Napřed samozřejmě naučit. Napřed vodění jako takové, pak dvě - jedna vede klisnu, druhá hříbě. Pak jedna do sedla a druhá vede hříbě a po chvilkách zkusit vést ze sedla, dělat pauzy, učit po sekvencích max 10 minut. Ale úplný základ je, aby se hříbě umělo nechat vodit, a to na 100%.
My zamlada dělali ledacos… tehdy nebylo všude tolik lidí, koní, aut… občas jsme hříbata pustili navolno. No… byla to fakt legrace veliká, když jsme potkali někoho jiného na koni a to mrně usoudilo, že je to jeho máma. To hysterické prodírání se křovím cítím dodnes, a to je to bezmála 50 let.
Jo, a fakt vazák - lonž NE! Když to nepůjde, svět se nezboří. Hříbě naučit vodění stejně ale musíte (+ pár dalších věcí, že) a houby se stane, když budou s mámou jen ve výběhu/pastvině do odstavu. Kisna od cca 3 měsíců věku hříběte může ven pod sedlem sama - pokud ji máte vychovanou a nebude šílet, dokud bude v doslechu. Oni si na to zvyknou oba. Opět, postupně, napřed jen chvilku a nejlépe s jiným koněm, a hříbě nechat v bezpečném boxu. Ony si ty maminy někdy docela rády od svých potomků odpočinou. Je to dost o zkušenostech, no…
Existují i jiné varianty, ale to umí jen pár lidí. Nezkoušejte to na volno, nikdy.
No a k odpovědi na otázku - hříbě s matkou může jít ven kdykoli, s ohledem na schopnosti hříběte. Čili samozřejmě kondici nabírat postupně, pamatovat, že má krátké nožičky a daleko víc práce s rovnováhou.
My vodili kobyly s hříbatama do výběhů, takže hříbata chodila “na procházku” s kobylama každý den 🙂 V uzavřeném areálu je možné hříbě brát na volno, taktéž v místě, kde jsou nekonečné louky a lesy a na dohled žádná cesta - a taky jen v případě, že nemůžete potkat jiné (nevychované) koně, (nevychované) psy. A je třeba myslet na to, co se stane, když spadnete, a koně vezmou dráhu (protože dva koně jsou stádo). A vše, co napsala Hela, platí.
Přeji hezký den, po jaké době je možné začít brát hříbě ven na vyjíždky s matkou? Diky za rady a vaše zkušenosti.
Viz výše.
Kamarádka chodila s hříbaty ven od začátku. Nejdřív do terénu, kde nebyly silnice ani jiní koně. Mezitím si hříbě zvykalo na ohlávku a vodění. Pak se přidaly vyjížďky, kdy se hříbě převedlo na ohlávce a vodítku přes silnici a první louku a pak se vypustilo. Na zpáteční cestě to bylo obráceně - před poslední loukou se zase cvaklo na vodítko. A chodilo se minimálně ve dvou - klisna matka a další kůň.
No, od tej doby, od ktorej si určíte, podľa toho, ako je na tom kobyla po pôrode.
Samozrejme môžete viesť kobylu aj zo zeme, nemusíte nasadať, je dobré naučiť žriebä aby k vám prišlo na zavolanie a dalo sa pripnúť na vazák.
Ale chodila som bežne aj so žriebätami, ktoré nič také nepoznali, neboli to moje kone a majiteľ si to tak želal, fungovalo to tam tak 20 rokov, chodilo sa cez cestu, cez dedinu- žriebätá sa správali slušne, chápali, že pre ne zábava začína keď sa zíde z asfaltu na poľnú cestu, alebo do lesa.
Jo, dřív to šlo. Dneska s hříbětem do luk a polí, no… vzhledem k obvyklé době narození hříbě pěkně poryje osení, zválcuje louku před sečí. Někomu.
Pokud nevletí do nějaké díry, nešlápne do hromady stavební sutě či jiného odpadu, nevyděsí se kolemřvoucího motorkáře… a nevychovaní psi jsou snad úplně všude. Ta móda chovu velkých ovčáckých plemen, které majitel nezvládá, pořád trvá. Tuhle před našima očima a v dědině (!) dva kavkazáci, na volno puštění, naprosto ignorovali volání majitelky a strhli vyděšenou zabloudivší srnu. Nějaké hříbě je pro ně brnkačka. Bylo to strašně rychlé. Paní říkala “když oni obvykle na zavolání přijdou”. No, asi tak.
Mi jsme chodili tak po týdnu na krokovkx, do výběhu šli prckové hned den po narození. Ohlávku násilí od druhého dne, ale na vyjížďce jsme je nevodili, je pravda, že moc provozu jsme okolo neměli a když jsme něco nebezpečného potkali ( traktor, auto aj), hříbě se drželo u matky. Pokud nemáte zkušenosti, daleko horší je když hříbě poporoste s začne blbnout. Dost oblíbená hra je skákat předníma na mámu, když na kobyle sedíte, nečekáte to a skočí vám do otěží, je to docela fičák.
upřesním: široko daleko do luk a polí majitele koní,.. teď si opravdu skoro nikde nesjedete(kraj louky ve spořádaném tvaru vadí, ve vyjeté koleji po traktoru na kraji pole taky vadí…tak se prcáte skoro příkopem, než dojedete na nějakou polňačku) …ale je opravdu lepší je mít, spořádaně na vazáku, jednou nám hříbě vlezlo na zamrzlý rybník…nic se nestalo, ale ty nervy. Aspoň se hříbě naučí vodit, u vozu taky chodí uvázané, v Lysé byla i ukázka jízdárny s uvázaným hříbětem, viděl někdo?
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 12.01.2024, 18:07:15
Tak. A navíc lidi generalizují. Každý porost je prostě něčí, a když ho pošlape nějaký kůň (či hříbě), majitelé těch pozemků to vztáhnou na všechny jezdce a je po vyjížďkách. My tu máme nádherné cesty a cestičky mezi vinohrady, i v nich… a ve vedlejší stáji se vyskytl exot, co byl toho názoru, že On Může Všude, Protože Jezdí Vyšší Soutěže… a lezl s koňmi do řádků vinohradů, kde po deštích vyrobil slušně krátery. Majitelé vinohradu se vcelku pochopiletelně vzbouřili a zakázali NÁM VŠEM jezdit mezi řádky. Chápu to; oni to tam sekají a s těmi krátery je to práce pro vraha. Nu, a my jsme rádi, že nám nevynadají, když se občas některý kůň lekne a vběhne do pole. Omluváme se, samozřejmě… stát se to může každému, ale abychom provokovali na volno puštěným hříbětem, to fakt ne. A i v dědinách… musíme dávat pozor. Když kůň vyšle k zemi lejno, někdy to nejde sebrat hned; ale musíme se tam pak vrátit a minimálně ho odhodit do příkopu lopatkou. Lidi jsou vážně různí - někdo nám za to nadává, jiný si to šťastně sebere pro růže a ještě se zeptá “a nebylo by ještě trošku?”
Prostě, jak jsme svazování čím dál větším množstvím příkazů a zákazů, tím spíš nesmíme zapomínat i na jezdeckou etiku. Cválat kolem maminky v kočárku… nezdravit první … nechávat za sebou binec… to jsou všecko argumenty pro ty, kteří nemají koně v přízni. Pravda, většinou se jedná o jedince, kteří mají leta názor “ta má koně, ta je bohatá, ta se má” - bojovat lze jen slušností, ochotou a respektem k majetku jiného. Mějme na paměti: ke kamarádce, která má v JIžních Čechách agroturistickou stáj, jezdí lidi z GB. A jsou úplně urvaní z toho, že s koněm (v jejich případě jen na ruce) můžou de facto kamkoliv. Říkali, že u nich je všecko něčí a s koněm se nesmí skoro nikam… Tak abychom tak taky nedopadli!
Samozřejmě musíš být opatrnější a nesmíš kobylu zpotit..v mléku se pak tvoří kyselina mléčná,která hříběti škodí..Takže kobylu pořádně po případné námaze vykrokovat,až uschne,může se hříbě napít.
A to mě zajímá. To jako že ve vemeni zkysne mléko? Po výkonu? Někdo věci znalý, to je možné? Já bych pochopila, že ze stresu může zvíře přestat mléko produkovat, že kvalita produkovaného mléka bude ovlivněna třeba infekcí, zánětem, ale když se zvíře zpotí?
S námi jely dvě holčiny s neodstavenými hříbaty jednou dost náročného Huberta, že byly zpocené nejen kobyly, ale i hříbata byla durch (nekomentuji). Z hříbat (obou) jsou teď dospělí koně, žádný problém. Pila během Huberta… a určitě to nebylo jedinkrát, kdy byly ty jejich matky zpocené a unavené - holčiny říkaly, že s hříbaty jezdí běžný provoz, že ten Hubert není žádný extra výkon pro ně…
Samozřejmě musíš být opatrnější a nesmíš kobylu zpotit..v mléku se pak tvoří kyselina mléčná,která hříběti škodí..Takže kobylu pořádně po případné námaze vykrokovat,až uschne,může se hříbě napít.
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 18.01.2024, 13:01:49
No ano, ale tak já k tomu přistupovala dle toho, jak se k otázce kyseliny mléčné postavil/a Jika. Protože tak nějak předpokládám, že když má někdo takovéto povědomí, těžko bude řešit í/ý
hele v plicích je taky plyn…jedinej kdo to nechápe, je můj autista..plýce, tak krásné slovo😎…ale už si to pamatuje, ale stále to nepochopil…proč? 🤣(asi češtináři neodpovídejte, je to nadsázka)