Aktuálně: 4 122 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Výkluz

Bohemia gall (neregistrovaný) 23.07.2024, 16:18:31 xxx.xxx.30.227
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 23.07.2024, 15:50:44

Ale jo, pochopil. To je samozřejmě jiná situace na kterou se nic poradit nedá

goro
goro (302 příspěvků) 24.07.2024, 09:57:18 xxx.xxx.199.128

“Jedno vím ale jistě, kdybych blbnul s výkluzama třeba před 20 lety, zinvalidnil bych nejméně 3x dřív, protože bych to zvedal 3x častěji. Nějaké zvedáky, to je takovej voser, že asi raději skončím se včelami, nejspíš je to varování, že stačilo a bylo toho za život dost a je čas lehnout na hadr! Totiž zvedák neřeší jak to dostat do auta, z auta do medárny a ani jak potom manipulovat s kýbli a konvemi medu.”

Tome to ste proste vy…. Keby som nepoznal bolesť ktorú cítite aj by som vám huboval ale takto cítim s vami…. Vzhľadom na to že plotýnky som si zničil pri zdvíhaní faormovacích rámov v zlievárni už pred 40 rokmi, nikdy by som tak neuvažoval ako vy…. Zdvihák je “voser”…😲… zasuniem za úľ, jednou rukou zatočím klukou a 3-5 nadstavkov je v lufte a môžem nielen zasúvať ten opľuvaný výklz ale robiť aj kontrolu v plodisku…a vaše odkladanie medníkov a práca v plodisku sa predsa robí….. tak som nerobil heroja a zdvihák som si obstaral…. Ťažké medom naplnené rámiky nemusíM držať vo vzduchu a ometať, len ich z medníka po jednom naukladám do bedne uloženej v MOTÚČKU a tak idem k autu aj od auta k medometu a klasická rolba na manipuláciu… ale škoda reči…. len prosím NEPĽUVAJTE NA VYKLZY 

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 24.07.2024, 11:07:30 xxx.xxx.139.241

Máte pravdu, vlastně jsem výkluzy nikdy nevyzkoušel, protože v rodině a mezi známými převládal názor, že je to věc, která přidělává práci, dřinu a hlavně vystydlý med se hůř vytáčí. Taky je to další krám, který musí někde být. Nakonec, víte jak to je. Stokrát můžu někoho varovat, stejně neposlechne nikdo a myslí si, že jemu se to nestane.

po jednom naukladám do bedne uloženej v MOTÚČKU a tak idem k autu aj od auta k medometu a klasická rolba na manipuláciu…

Co to je? Kolečko? Někteří Slováci říkali fúrik? Z kolečka jak do auta? Po jednom rámku? Co je rolba? Stroj nebo otočka ve smyslu koloběh? 

Do medárny mám od auta 3 schody. A medárna je postavená jako byt v činžáku, musí se projít celým bytem a “vytočit” se s kolečkem nejde. Ale asi nějaký rudl by šel. Pravda, dají se vybourat z jednoho okna dveře a bylo by to od auta k medometu po rovině.

Jasně, že všechno má řešení. Přidám kuriozitu. Petr mi sehnal ometač, naštěstí mě zná a tak byl jen zapůjčený jestli by se osvědčil. A to jsme ještě nevěděli, že mě skolí plotýnka. Funguje skvěle a ke včelám je něžnější než moje peroutka. Ale. Váží 24 kilo a dávat rámky do něj na ometení je tolik práce navíc, ještě ke všemu na dlouhých rukách bez opory. Přitom včel je v medníku tak málo, že běhat jak magor s rámky od úlů k ometači je totální blbost a ohýbat se k němu víc dřiny. Přenášet ometač = těžkou volovinu a vzpírat ho u každých 2-3 úlů do výšky mi taky přišlo jako bláznovství. Takže ometač taky nepomáhá, jako celek práci komplikuje, zdržuje a přidělává. Ometač jsem s díky vrátil.

Vysvětloval jste, jak rámek u SS zvedáte pomocí rozpěráku, který de fakt prodlouží ruku. Asi ano, nezkoušel jsem. Popíšu tedy jak to dělám já, možná to někoho nenapadlo tak, jako nenapadlo mě prodloužit ruku rozpěrákem.

Rámky nemají mezerníky, nemají plecka a jsou v medníku dál od sebe. Rámky s mezerníky mají rozteč 35 mm když je úl uvnitř dlouhý 405 mm. Moje nástavky mají v tomto rozměru 422 (425) mm a rámků dávám jen 10 (rozteče od oka) a tak jsou od sebe asi 42 mm. To je podmínka pro dovíčkovací stroj konstrukce, kterou máme. Ale méně rámků jsem dával vždycky, pro mě je rozdíl vidličkou odvíčkovat na stejné množství medu 11 a nebo jen 10 rámků.

Med je hotový, zahuštěný a tak co by včely v medníku se zralým medem dělaly? Asi proto jich je tam málo. Popíšu  práci při Teplé Stavbě. 

Rozpěrákem uvolním na jedné straně přitmelené rámky, pak je lze už snadno zvedat i na neodtržené straně a nebo se uvolní i u protilehlého ouška. Potom ode mě nejvzdálenější, relativně lehký polorámek zvednu, jedním spodním rohem opřu o HL zbývajících rámků co nejblíž ke mě, držím nakoso jednou rukou za ouško, kterou podle úhlopříčné osy bez zvedání rámek otáčím a rychle ometu peroutkou. Jistě by fungoval i smetáček. Na konci vysvětlím proč smetáček nepoužívám.

Jak je rámek bez včel, položím peroutku a obouruč uchopím rámek a odložím do prázdného nástavku. Sám nástavek je neskutečně lehký. V plném NN 15 je max 15,5 (max 16) kilo medu, kolik váží rámky nevím, celá bedna váží (odhad) asi 22 kg. Někde jsem neradil NN 17 prostě proto, že celá bedna má pak asi o 3 kila víc a ta tři kila můžou být rozdíl mezi tím, zda to nějkdo dokáže dělat a nebo ne. Nikdo neví dopředu zda jeho páteř vydrží a tak je chytřejší zacházet s ní šetrněji, když je možnost volby. Mimochodem, rámek 39x11 a tudíž NN 11 je mnohem lepší z mnoha důvodů a kromě výáhod je výrazně lehčí a už mě napadlo zrušit 15 a mít už jen 11.

Protože v nástavku 39x24x11 je nejméně o 8, spíš o 9 kilo medu víc, když je úplně zavíčkovaný, pak celá bedna logicky váží o 8-9 kilo víc než plná bedna 15 a tudíž má 30 kilo nejméně. A to jedině když je lehký tenkostěnný medník. Zateplená monstra nezvedám už asi 35 - 40 let.

Zavedl jsem si polomedníky k plemenáčům na 5 rámků. Uvažuju o přepravních bedýnkách na 5 rámků z překližky 5 mm a to bude zase o kilo lehčí. Jasně, že asi včelařit úplně npřestanu.

A zvedák? Bratr pořád vymýšlel zvedáky, padalo mu to docela často. Jednou rozbil nástavek se včelami a dílem plným medu v době slídivosti. U jeho lapálie jsem nebyl, ale dokážu si živě představit jak to tam vypadalo. A to měl úly na rovině a dokonce na vyasfaltovaném nádvoří zemědělské haly, kterou koupil. Budu muset odkoukat nějaký zvedák chytřejší konstrukce, co měl Jára nechci. Jen si tak říkám, že si to vše vynucuje zavedení tolika kurvítek, že se mi do toho v mém věku už nějak nechce. Oddálím to o rok, o dva? Musím počkat na nějaký stimul, na nějkou novou krev do žil.

Nezlobte se pane kolego Goro. Jsem velice rád, že jsem si nezavedl úly pouze na studenou stavbu. To bych určitě skončil dřív.

-------------------

Proč nepoužívám včelařský smetáček. Jeho štětiny jsou elektrostatické, včely na ně útočí, zahryznou se a snaží vbodnout žihadlo. Divně při tom ječivě bzučí a rajcujou k útoku i ostatní včely a tak smetáček vydatně přispívá k agresdivitě a nervozitě  obsluhovaného včelstva. Na suchou peroutku útočí včely taky. To se ale řeší tak, že se nikdy nepoužívá peroutka suchá, musí být namočená a silně “ocáknutá”. Asi by to šlo i se smetáčkem, někde ho mám. Ale dokud mám zdroj husích peroutek (fungují i z kachny) nevezmu ničemný smetáček do ruky.

Ještě přidám že vážně uvažuju o vyfukování včel z NN. Mám jen morální problém s velkovýrobní prasečinou, nejsem si jistý, že je to šetrné ke včelám a že se všechny dokážou vrátit a nejsou z nich včely invalidní.

goro
goro (302 příspěvků) 24.07.2024, 15:20:55 xxx.xxx.199.128

Tome,ale ja by som sa na vás nikdy nedokázal nahnevať… nie som pruďas ako vy…😉…rád čítam vaše rady ku včelám ktoré nezištne poskytujete a sú mi sympatické a často sa zhodujú s mojimi ak sú z praxe…. Síce často píšete že všetko máte z praxe, ja to akceptujem ale tie božie reči a výklzoch od ľudí, ktorí ich nikdy nepoužívali ma vždy vytočia… osobne som presvedčil desiatky včelárov na ich použitie a často mi ďakujú najmä pri poslednom vytáčaní… ..mám kamaráta ktorý ma vyše stovky rodín a po odskúšaní výklzov zahodil ometač,zahodil fukar, ktorým včely vyfukoval a požíva len výklzy…minule na včelárskej výstave mi ďakovali neznámi včelári kočovníci, že ma počuli o výklzoch spievať chvály, skúsili a pochvaľujú si… ide mi len o znevazovanie výklzov, ktoré ste nikdy neskúsil…..  zdvihák som nevymyšľal, kúpil som overený, vyskúšaný od Presličku, odnesiem v jednej ruke do auta a šup na iné stanovište…ano Motúčko ja český vynález, ide o fúrik s bateriovým pohonom a ten klasický rudl ked má trojkokolieska taký dokáže íst do chodov, dá sa položit aj foršna a eliminovať schody.. …ja s vami nemienim viesť spory, ani o zdviháku ani o ničom,  o teplej stavbe, nemám s ňou skúseností, vy máte s oboma….ani vás nechcem presviedčať že kríže vám zničilo niečo iné ako studená stavba  😆

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 24.07.2024, 21:12:15 xxx.xxx.139.241

Díky. OK, vy hutě a já když místo vojny stavěl dálnici, cement byl v pytlích po 50 kilo a my s tím házeli. A staří dědci (ono jim asi nebylo ani 50) nás krotili, že ještě buderm hřbety potřebovat, třeba ve stáru. My je posílali víte kam, zpátky do hrobu. Byli jsme propagandou zmasírovaní, že je jídlo tak přepráškované, že se nedožijeme 50 let a tak proč se šetřit? Kouřili jsme jak pohádkoví draci a několikrát do měsíce se semlela pitka, že se šlo z flámu rovnou do práce.

Teď jsem jako ti tehdejší (tehdy mnohem mladší dědci než jsem já dneska) dědci a snažím se varovat a mladí nevěří…

-------------------

Dáte odkaz na zvedák? Motorové kolečko - logika = motečko, jsem viděl v krámě asi za 16, podívám se po netu. Nenapadlo mě, že bych to mohl upotřebit, zemní práce už neplánuju a ke včelám mi to nedocvaklo. Určitě bych si uměl udělat forychtung aby mi na tom dokonale seděly nástavky. Prostě díky.

Vymýšlím jak nemuset nikdy zvedat vysoký nástavek. Proč si všichni myslí, že jen nástavkový úl je nejlepší? Celý život dělám věci jinak, než většina. Taky si umím pokládat otázky, které většinu lidí vůbec nenapadnou. A tak dále.

goro
goro (302 příspěvků) 24.07.2024, 22:07:03 xxx.xxx.199.128

MOTÚČKU je super, ten zdvihák sa na vaše úly nehodí, bol vyvinutý práve na Langstroth (a optimal…) pointa je v tom že netreba s nadstavkami nič robiť, ani upravovať, potočím kľukou a pakne sa samé zasunú do ochytov na nadstavkoch, povolím rohatku, otočím opačným smerom a samé vyklznu..

https://www.buckfast.cz/19-zvedak

Anonymní (neregistrovaný) 24.07.2024, 23:58:57 xxx.xxx.4.22

Výkluzy používám a jsem spokojený.Při prvém medování podkládám bednu souší a za 24 hodin je medník odvčelený,při druhém medobraní používám komprezor a pár včel vyfouknu.Na motůčko naložim 4 nástavky ,mám to do medárny 100m.Zabrání se slídění a rabování.Používám m. mřížku,včely neopustí plod a trubci výkluz ucpou.Míra 39x24.

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 25.07.2024, 07:26:43 xxx.xxx.139.241

Pořád si lámu hlavu nad výkluzy. Stěží dokážu odhadnout kolik mám ve chvíli odběru medných rámků na nich včel. Ale je jich tam tak málo, že mi ometač přišel jako nesmyslná komplikace, protože to ometu peroutkou rychleji a přímo nad úlem a ne, že se s každým jedním rámkem otočím a strčím ho na douhých rukách do stroje a pak odložím do bedny. Proto mi taky přijde jako nesmyslné dávat výkluzy, porotože prostě to ometení je nepatrná chvilka a minimum práce. Obecně jsem neskutečně líný dělat zbytečné věci a nebo dělat něco nějak komplikovaně když vím, že to samé jde udělat rychleji a s menší dřinou.

Přede mnou se vyjadřuje včelař s 24 a v tom to asi vězí. Mám za to, že vysoké míry - vyšší než max 17, mají za následek dvě věci. Med je jen výjimečně zavíčkovaný až ke spodní lolučce a tudíž, když jde o med květový není hotový, není dozrálý a proto je na jednotlivých plástech hodně včel, protože tam pracují, mají tam co dělat. Na plástech mých, zavíčkovaných až dolů, není žádný důvod aby tam včely dlely, co by tam dělaly? Proto se stále bavíme o něčem, co včelaři s vyšší mírou nechápou a proto ocení nějaký způsob odvčelení a co mě naopak přijde jako nesmysl. Konkrétně. Když mám já na jedné straně polorámku asi 12-15 včel, tedy na rámku max 30 včel, proboha proč bych měl dávat výkluzy nebo používat ometač?

Pořád myslím na páně Gorův odsudek, že nemá rád lidi, kteří kritizují věci, které nikdy nezkusili. No ano, nezkusil jsem výkluzy, proboha proč bych to dělal? Kvůli asi 300 včelám na nástavek?

Byl jsem kdysi na přednášce mladého včelaře, který 3 roky pracoval (inženýr pracoval jako nádeník) na včelařské farmě na N. Zélandu. Ukazoval videa pořízená při jejich práci. Kdyby někoho zajímalo, jak odvčelují, pozorně čtěte a vryjte si do paměti:

Mají tam jen L 1/1, žádnou jinou míru tam neznají. Chlap popadne nástavek, pro mě je to VN a protože má plástovou plochu jen o jeden dm2 větší než 39x24x11, je pro mě stejný (L 104 a Adamec 103 dm2) a musí vážit nad 30 kilo. Po přizvednutí odtrhnutí z úlu dá nástavek mimo úl a zatřese s ním v rukách tak silně, že většina včel vypadne na zem vedle úlu. Víc neřeší, má to odvčelené tak zpola, zbytek vyletí v autě a než odjedou ze včelnice. Mají to na otevřeném náklaďáku a jen odkryjí štosy nástavků a včely vyletí. Mimochodem, tehdy jsem pochopil, proč na opěvovaném Západě můžou u včel dělat jen chlapi, mohutní chlapi jak hora a proč tam nevidět nikoho nad 35-40 let. Taky proto tvrdím, že je idiocie zhlížet se v takovém způsobu včelaření. Jednak je to z českého hlediska nehumánní, doslova týrání zvířat a jednak tudíž nic ze Západních teorií o chovu včel nemůže fungovat tady. Navíc jde o jinou včelu a naprosto jiné podmínky. Mimochodem, zmíněná přednáška (asi před 10-11 lety) byla o manukovém medu, kdy sud (asi 300 kilo) měl cenu tehdy nejnovější Fabie.

----------------------

 Ale to jsem opět odbočil do nejširších souvislostí. O všem, co se tu píše, přemýšlím a srovnávám s českou realitou a hlavně s realitou mého včelaření. Z uvedeného vyplývá, že výkluzy nezkusím. Když ometené rámky odložím do polovičních přepravních ultralehkých bedýnek, nikdy nezvednu plný polonástavek a pomocníky nemám a mít nebudu (nebudu se svým koníčkem nikoho otravovat, vše buď zvládnu a nebo skončím). Takže pošetilost se zbytečným zvedáním plných NN dělat rozhodně nezačnu. Snad s nějakým zvedákem, ale to je zdržovací komplikace navíc, kromě nutnosti den před odběrem medu dojet na stanoviště a udělat z mého pohledu zbytečný úkon.

goro
goro (302 příspěvků) 25.07.2024, 09:23:52 xxx.xxx.199.128

Tome toto je jasná reč, “neskúšal som výklzy, na nízke medníky ich nepotrebujem a rozhodol som sa že ich ani skúšať nebudem, myslím že pre mňa by to bola naviac práca…”…

..to každý dokáže pochopiť,..

…je to lepšie ako napísať.."v živote som výklz nezkúsil  lebo je to blbosť.."😉…. Chápeme sa?   

..ináč normovaná výška schodov voľakedy bola 18 cm, a nebedete možno veriť, ale to MOTUČKO aj s nákladom hravo dokáže prejsť iba zavrčí…  

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 25.07.2024, 12:57:18 xxx.xxx.139.241

Aha, tak se shodneme, že na nízké medníky  výkluz (ani ometač) netřeba? Já naposledy ometal vysoké rámky 39x30 před asi 26 lety. Jo, bylo mi 42 a to byl můj poslední rok převěšování plodu a vytáčení zaplodovaných vysokých rámků. Tehdy zamlada jsem uvolnil rámek - teplá stavba - souhlasně prašil malíkovými hranami sevřených dlaní s oušky rámku o okraj nástavku a 90 i víc % včel spadlo do úlu. Pak jsem měl po sezoně hrany rukou jak karateista.

A to, že ten vehement jede i do schodů je prostě super zpráva, díky. Vlastně neznám nikoho, kdo tu věc má.

Jednou jsem viděl nějaklé video na YT (nic jiného nemám) a už ho nemůžu najít. Včelař tam měl něco jako rudla, na pravé ručce držák na akušku, tu do toho upnul a zvedla tou vrtačkou. Po nadzvednutí a mírném zaklonění vycouval stanou, postavil se k úlu a pracoval a pak tam vše “rudlem” vrátil. Kvůli tomu bych si udělal u úlů absolutní rovinu. I si dokážu představit vždy po práci naložit rudla do auta. Starodávné Berlingo ze středověku je na to asi malé, ale za rok mě stejně čeká zákup vhodného auta. Snad ještě seženu bez elektronických nesmyslů.

Anonymní (neregistrovaný) 26.07.2024, 00:28:28 xxx.xxx.4.22

Výkluz je supr hlavně při posledním medování, kdy je slídivost a začínají loupeže.Nástavky naházim na motůčko a do hodinky mám v klidu 24 nástavků v medárně a bez 1 včelky si v klídku dělám další práce, večer mám i uklizeno. Taky jsem ometával a používal i ometač, ale výkluz je pro mne prostě top.

Medar (neregistrovaný) 10.08.2024, 15:40:52 xxx.xxx.16.44

Nikdo, kdo ometával a pak použil výkluzy, se k ometání nevrátí. Z mnoha důvodů… časová úspora, slídivost, stres… Dvojí návstěva stanoviště je oproti tomu maličkost. Pamatuju jak jsem před lety ometával dvacatery včely na zahradě v bezsnůškovém období a byl to masakr.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.