A jak ten bez povolení vyřešil odhlášení koně, průkaz poslal s hlášenkou bez vysvětlení? Neřešila nic UEK? Obvykle si průkaz bere kafilerka nebo jatka a posílají ho na UEK sami.
Odpověď na příspěvek uživatele Quash z 09.01.2024, 15:27:54
Ne každý majitel je zodpovědný a na UEK úhyn nahlásí. Si myslím, přesněji řečeno, vím (ani prodej a následný přepis na nového majitele ne každý udělá).
Ale nevím, jestli to UEK nějak řeší - jako, že sleduje, který kůň už je asi po smrti a kam se teda poděl.
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 09.01.2024, 15:51:33
Většina z nás tu kafilérku, případně eutanázii, ráda zaplatí. Je to poslední služba pro dlouholetého parťáka.
Navíc, drtivá většina starých nebo nemocných koní končí jako konfiskát. Protože se předpokládá, že proběhla léčba a jsou tady ochranné lhůty. U nás není kůň typické jateční zvíře jako skot nebo prasata.
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 09.01.2024, 15:37:00
Ano, bývá to. Je na majiteli, jestli má binec v evidenci, jednou to ale nějak vyřešit musí, pokud dřív neumře :). UEK nebude řešit, jestli kůň ještě žije, ale zajímalo by mě, jestli v praxi, pokud se pošle hlášenka úhynu a spolu s ní průkaz na UEK, následně třeba SVS nepožaduje potvrzení o likvidaci, pokud nebylo povolení, jatka ani kafilerka.
Děkuji. Pravděpodobně máte pravdu, že ne. Spíš to bude na kontrole hospodářství:
..Při kontrolách označování a evidence je kontrola směrována na správnost označení koní, na registraci hospodářství, zápis koně do registru koní, na hlášení do ústřední evidence a na kontrolu průkazů koní..
…Častým nedostatkem je nenahlášení úhynu koně nebo odsunu na jatky pověřené osobě a to do 30 pracovních dnů ode dne, kdy ke změně došlo, stejně tak nenahlášení trvalého přemístění koně do jiného členského státu nebo při vývozu do třetích zemí popř. nedodržení termínu odeslání hlášení do 21 dnů ode dne narození…
Odpověď na příspěvek uživatele Quash z 10.01.2024, 05:40:47
Tak nějak jsem to myslela.
Čistě hypoteticky - koupím si koně, převod na UEK nenahlásím, číslo hospodářství nemám nebo ho nemá ustajovatel - nedělám si iluze, že jsou všichni poctiví a zodpovědní. Kůň pak uhyne nebo je utracen a nikdo to v podstatě nezjistí.
Nevím, jak časté kontroly jsou. My za 10 let neměli ani jednu. Podotýkám, že číslo hospodářství jsme měli a knihu příchodů a odchodů jsme vedli poctivě.
Dobry den, snad nevadi jedno smutne tema ale patri k chovu zvirat. Kam pochovavate uhynule mazlicky, at pejsky nebo kocky nebo ostatni. Davate si je nekam k domu, na zahradu, delate jim krizek nebo pomnicek nebo treba nekdo zkousel snad i tyto rakve?
To zní skoro posměšně. Nechtěl jste vyvolat vlnu hněvu na zvířecí rakve? 😉 Odkazy na produkty jsou trnem do oka, takže zase nepěkné téma od neregistrovaného.
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 10.01.2024, 08:26:12
zrovna minulý rok byla ve stáji kontrola, nevím kdo /svs, plemenáři/ kontrolovaly se čipy a průkaz, náhodně …já šla s kobylou kolem, tak nás taky čiply, čip funkční, souhlasil…u štěněte mi to zkontroloval veterinář při naší první návštěvě po nákupu u koně až teď. 😉(jinak kůň má v průkazu i popis)
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 10.01.2024, 11:30:21
Nemusíte nic dohledávat, pokud nedohledáte tu hranici 30 kg, na kterou jsem se ptala. Já myslím, že neexistuje, protože to byste nemohla pohřbít psa většího než je např. chodský pes.
Neexistuje. U psů. Do konce roku 2023 platila vyhláška 82/2014 o kadáverech zvířat v zájmovém chovu, kde se řešila jen hloubka výkopu v závislosti na hmotnosti zvířete.
..Velikost výkopu musí odpovídat velikosti těla ukládaného kadáveru zvířete v zájmovém chovu. Do výkopu lze uložit kadáver zvířete v zájmovém chovu, pokud se na dně výkopu neobjeví podzemní voda. Je-li kadáver zvířete v zájmovém chovu ukládán do výkopu v obalu, musí být obal v půdě rozložitelný a nesmí poškozovat životní prostředí. Kadáver zvířete v zájmovém chovu musí být ošetřen nehašeným vápnem nebo jiným vhodným desinfekčním prostředkem a následně zasypán vrstvou zkypřené zeminy ve výši nejméně 50 cm do úrovně terénu, v případě kadáveru zvířete v zájmovém chovu o hmotnosti vyšší než 100 kg ve výši nejméně 100 cm do úrovně terénu..
U koní je to jiné.Kadáver koňovitého může chovatel neškodně odstranit zahrabáním sám na svém pozemku jen se souhlasem krajské veterinární správy .