Já to neumím dobře vyjádřit, ale přijde mi, že pokud k nadvládě umělé inteligence nad člověkem dojde, vůbec nemáme šanci to postřehnout. Kdyby, čistě teoreticky k něčemu podobnému došlo, jak bychom to vlastně poznali?
To je ten rozdíl, člověk bude nebo nebude chtít. Ale proč by stroj měl chtít? Co by vůbec stroj vedlo k tomu, aby pomyslel na ovládnutí čehokoli - lidstva, planety…? Vy si pořád neuvědomujete, že ten stroj NEMÁ emoce. Nemá jiné cíle, než naprogramované. Proč by stroj měl mít problém s tím, že bude vypnutý. Stroj netouží po životě, netouží po ničem, ani po tom, být zapnutý, ani po tom, fungovat.
Umělá inteligence bude moc špatný pán, pokud podle jejích doporučení budeme rozhodovat a uvádět její závěry bez dalšího do praxe - no úplně stejně jako když necháme oheň rozhodovat, co spálí, a nebo alkohol rozhodovat, jestli “na to máme”. UI neumí posoudit všechny důsledky těch rozhodnutí, neumí zahrnout prozatím všechny proměnné, neumí posoudit relevanci dat, umí zpracovat prostě pouze to, čím ji nakrmíme. Nemá třeba sociální cítění. Určitě je vhodné UI využívat pro shromažďování dat a argumentů protistran, ale relevanci těch argumentů musí pořád ještě vyhodnotit člověk.
Já to neumím dobře vyjádřit, ale přijde mi, že pokud k nadvládě umělé inteligence nad člověkem dojde, vůbec nemáme šanci to postřehnout. Kdyby, čistě teoreticky k něčemu podobnému došlo, jak bychom to vlastně poznali?
Spíš to bude tak, že UI bude řídit většinu procesů v lidské společnosti. Třeba efektivní načasování hromadné dopravy, řízení osvětlení ulic, distribuci léků, potravin, energií třeba ve světě (v daleké budoucnosti), řešení přírodních katastrof, a tím bude určovat jistým způsobem běh lidského života. A kdo bude chtít “vypadnout ze systému”, bude to mít strašlivě těžké a bude málo míst na Zemi, kde to půjde. No umím si představit, že prospěch většiny bude pro určitou menšinu k nežití.
Pořád tam postrádám ten důvod, proč by chtěla UI ovládat ten život. Nebo ty lidi. Nebo vyhladit.
Padla eliminace chyb. Ano, pokud to tak naprogramujeme, bude se toho snažit dosáhnout, ale eliminace chyb přeci neznamená vypálit planetu (chyba je i počasí nebo plevel v záhoně). Ta UI nejprve vyhodnotí, které chyby je třeba eliminovat, a pak člověk rozhodne, zda a jak se to učiní, a dá nebo nedá té UI k tomu nástroje.
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 08.01.2024, 09:52:07
Ten stroj zatím nemá emoce a zatím je v plenkách. Nikdo neví co a jaký bude, až vyroste. To je ten problém. Je samoučící, není to naprogramovaný software. Proto je taky teď k dispozici zdarma alespoň osekaná verze, potřebují ty miliony lidí, aby ho učili.
A vidíme, co se naučil za rok, co bude za 10 let nikdo netuší.
To mluvím spíš o té placené verzi, samozřejmě ty různé chatboty po netu a tak jsou jen taková sranda pro lidi.
Spíš to bude tak, že UI bude řídit většinu procesů v lidské společnosti. Třeba efektivní načasování hromadné dopravy, řízení osvětlení ulic, distribuci léků, potravin, energií třeba ve světě (v daleké budoucnosti), řešení přírodních katastrof, a tím bude určovat jistým způsobem běh lidského života. A kdo bude chtít “vypadnout ze systému”, bude to mít strašlivě těžké a bude málo míst na Zemi, kde to půjde. No umím si představit, že prospěch většiny bude pro určitou menšinu k nežití.
Zajímá mě, jestli se dají naučit emoce… málo platné, hrají tam roli hormony, reflexy a podobné naprosto fyziologické mechanismy. Emoce se teda dají naučit na základě těch fyziologických mechanismů - tedy ty, které jsou programovatelné, dají se přiřadit i špatně (třeba místo empatie, sympatie můžeme vyvolat apatii nebo antipatii). Ale co s těmi, které máme naprogramované od přírody? Například pocit spokojenosti po nasycení. Neumím si představit, jak počítač pocítí uspokojení po získání nových informací třeba. Pocit stresu při bolestivém podnětu, strachu z poškození, z eliminace - jak tohle vysvětlit UI? A když bude umět UI pocítit strach z vlastní eliminace, nebude tím pádem umět i empaticky vnímat strach člověka z jeho eliminace? Proč automaticky předpokládáme, že UI bude psychopat?
Jednoduše, AI by dokázala ve vteřině propojit všechny informace o člověku a pak ovládat jeho život.
Částečně to lidi umí taky, ale zatím alespoň naoko něčemu brání zákony, i když to se taky brzy změní, AI nějaké lidské zákony nezajímají.
Já AI používám při učení jazyka, ale jak to nějak smysluplně využít třeba v práci, to teda fakt nevím.
Já třeba AI používám, ale docela určitě všechno kontroluju, protože informace do ní zadával člověk a ty mohou být a taky leckdy jsou, špatné. Určitě by se s ní měly učit pracovat děti. Mám švagrovou na základce a popisovala mi, jak jí chlapec ze čtvrté třídy přinesl perfektní sloh, tak dokonalý, že bylo jasný, že ho nedělal sám. Na rovinu jí řekl, že mu s ním pomáhala umělá inteligence. A jak tohle řešit? Je to dyslektik, nadaný na matematiku a úkol vlastně bravurně splnil pomocí, dá se říct, kompenzační pomůcky. Školy budou muset reagovat na technický pokrok.
Kdyby zvířata neměla ego, nebudou vůdci tlup a smeček. Ego je to co nás posouvá k přežití
Ale zvíře k vedení smečky nebo tlupy nevede ego. Anébrž prostá touha po přežití. Prostě ten jedinec, co má nejvíc síly a dokáže to, je pro smečku nejlepší volba pro přežití. Ten, co umí najít nejvíc jídla, je hoden následování. On si neřekne “a teď půjdete všichni se mnou, páč já chci”. On si řekne “teď jdu támhle, páč si myslím, že tam dozrávají banány”, a všichni řeknou “hele, Franta jde támhle, asi něco ví, jdeme za ním, třeba nám něco kápne”.
Ne, stroj prostě duši a ego nemá. Má mozek, který maká s nějakým diskem. Úložiště informací. A když nebude mít internety, tak bude vymýšlet leda houby. A vážně si myslíte, že nějaký člověk, což jsou Pan a Paní Egovi, dá přístup k informacím stroji, aby ten člověk ztratil kontrolu, moc, peníze a slávu, aby už byl vládce planety, aby ztratil to, co ho žene dopředu, proč sestrojil peníze, burzu, solární panely, finanční úřad a válku, aby ztratil tu výsost - rozhodovat o žití a nežití všeho? To člověk nikdy neudělá. Pořád AI, no ok, ono se to umí učit, ale pořád jen z toho, co mu prozradím. Když mu řeknu - na tohle je odpovídající reakce smích (pes Aibo umí koulet očima a vrtět ocáskem), tak ten stroj to bude dělat. Můžete mu říct, že má na viděný předmět (nůž) vystřelit tam, kde jeho termovize zacílí největší aktivitu. Můžete ho naučit hledat tvar kočky, psa, člověka… a jo, pak když se mu nevybije baterka, vystřílí celé lidstvo. Ale “chtít”, ne, to umět nikdy nebude. Takže jsme v suchu.
Mno já se toho nebojím a na výsledek si ráda počkám, podle toho, jak lidstvo postupuje, bude tady mrtvo vč. zvířat a kytek dřív, než s UI vůbec stihne rozkoukat. Dost možná nám ještě UI zachrání v poslední minutě pr**l 😂
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 08.01.2024, 10:16:23
To je pud. Pud, emoce, touha, chtění, bolest, strach - lze stroj naučit = udělej to a to, když se děje tohle. Však píšu - zvíře a robot ego nemá. Má to jen člověk. A ten nikdy nedopustí, aby tu moc někomu předal. Jo, může se stát, že vyrobíte roboty, co se budou nabíjet ze sluníčka a budou vědět, že objekt člověk potřebuje zastřelit. A pustíte jich ven moc a lidé nebudou mít zbraně, aby roboty zlikvidovali. Ještě že máme psy. Jsem si na sto procent jistá, že Megy mě zachrání.