Kakariki nebo Senegálec
Pani Moniko Zelinková to vy jste mi psala na email, že máte zájem o kakarika. Pokusím se vám odpovědět a budu se snažit, abych odpověděl nezaujatě a seriózně. Jelikož chovám oba dva druhy, tak se pokusím odpovědět. Cena papoušků senegalských stále roste a už se prodávají i za 5 tisíc. Kakariki, nebo senegalec to je velký rozdíl. Jsou to dvě hodně odlišné kategorie. Kakariki je tichý, klidný, neagresivní a nedemoluje nábytek, protože nemá velkou sílu v zobáčku. Papoušek senegalský není hlučný, ale jeho intenzita hlasu je opravdu větší. Převážně se ozývá ráno a pak občas i přes den. Má hodně složitou pubertu, která začíná přibližně v 8 měsících a trvá cca půl roku. Tito ptáci jsou inteligentnější a často se jim říká , že se vyrovnávají některým velkým papouškům. Co se týká demolování nábytku, tak jsem s tím problémy nikdy neměl, ale dřevo štípou. Sice nemají takovou potřebu, jako například alexandři, ale když jim předložíte bezové bidla, tak je ohlodají během chvilky. Co se týká agrese, tak jsou agresivní v době puberty a co je hodně špatné, že v pozdější fázi dospívání si vyberou vždy jednoho člena rodiny a zbytek napadají a brání si oblíbeného člena v rodině. U mě to bylo tak, že dělal nálety na ostatní členy a samozřejmě v době, kdy bude zjišťovat co smí a co ne bude kousat do ucha a do prstu a je jen na vás jak přikročíte k výchově, aby jste ho to odnaučila a brzo mu to zatrhla. Co se týká nároků na klec si myslím, že pro kakariki by byla lepší delší klec.
Teď je rozhodnutí na vás. Pokud chcete menšího papouška, který by se dal přirovnat k andulkám, korelám, aymarám a podobně a nebo budete chtít jinou kategorii a to je papoušek senegalský, který se řadí ke středním papouškům.
Některé zápory. Papoušek kakariki = často přepeřuje což je velký problém, nutnost k probírání se ve hlíně, nebo drnu trávy (berou si z toho určité složky)
Papoušek senegalský zápory = oblíbí si jednoho člena rodiny, dost těžká puberta, ranní křik
Jinak co se týká průměrné délky života, tak papoušek senegalský má průměrnou délku 25 let je cca 22 cm velký. Kakariki má průměrnou délku 12 let a samečci jsou cca 28 cm velcí což často nejde poznat, protože se hodně často krčí.
Je pravda, že se dožívá nízkého věku?
Na tuto otázku jsem musel hledat odpověď u zahraničních chovatelů, protože v ČR je o tomto papouškovi velice málo informací. Z více zdrojů mám ověřeno, že jeho průměrná délka života je 12 - 15 let, takže podobně jako u andulky nebo agapornise. Samozřejmě se může dožít více let, ale také mnohem méně. To záleží na mnoha faktorech jako například na stravě, hygieně, prostředí, celkové péči a podobně. Zahraniční chovatelé mi potvrdili, že jim hnízdí i 8-mi letí ptáci.
Dle mého je problém v nás lidech. Dnešní situace je taková, že lidé si pořídí kakarika, protože je to pěkný a zajímavý papoušek, který není vůbec hlučný, ale po roce zjistí, že papoušek nadměrně pelichá a že mu něco schází bohužel tito lidé mnohdy nevědí jak správně krmit, co přesně předkládat a jaké vitamíny dodávat. Často tedy kakarici hynou, nebo se dostávají k chovatelům do chovu. Bohužel kvůli tomuto se kakarici nedožijí svého průměrného věku a proto se neustále u nás traduje, že se tento papoušek dožívá maximálně 6 let.
Druhým problémem jsou samotní chovatelé. Ti přivoněli k snadnému výdělku a proto nechávají kakariki hnízdit už v půl roce. Mnohdy je nechávají hnízdit 3x - 4x ročně. Právě tyto hrubé chyby zapříčiňují to, že se kakarici dožívají ani ne svého průměrného věku. A na co musím poukázat, tak se nejedná pouze o vyčerpání samic s nadměrných snůšek, ale i s vyčerpání samcem. S jedním chovatelem kakariků jsem měl tu možnost problematiku kakariků trochu rozebrat a ten mi sdělil, že se mu stalo, že samec uhynul, protože samice vyvedla za rok 4 hnízda a samec prostě po celý rok krmil, byl z toho vyčerpán. Když se nad tím zamyslím a častým problémem u agapornisů je vykrmit 5 mláďat v hnízdě (to páté mládě zaostává), tak je to vcelku logické, protože kakarici mývají v hnízdě často i 6 mláďat a krmit 3- 4 ročně po 6 mláďatech je opravdový vrchol. Je to bohužel chybou nás chovatelů. Ve svém chovu mám jednoho staršího samce, kterýmu jsou cca 4 roky a na něm bych chtěl podložit svoji studii.
Máme senegálce je to mazlík a učí se dobře mluvit .v prvních dvou letech si hledá partnera,ikdyž má velkou klec nejraději je s páničkem,dokonce jsem ho naučila kadit na bidélku ,to má co dva roky nové -z vánočního stromečku na tom mu visí hračka žebřík udělaný z větví ovocného stromu.Máme ho od mala takže dostává pusinky a papá .Předem nesmí být hluk vše pochytí a pak je hlučný.První co bude umět zvuk pračky telefon a když někdo přichází,
Tak my máme kakarikiho a je to pravý opak,agresivní,klove a to dost má sílu v zobáku nabytek devastuje...nějaký hračky ho nezajímaj větvičky má taky startuje po nás no je to prostě malej nerváček vzali jsme si ho ze zverimexu a to byla ta nejhorši chyba už nikdy vííííc!!!!.....Neděláme před ním rychlý pohyby nestresujeme ho a i přesto je to agresor takže zaleží asi na jednotlivci :)))))))))
Lucka:Odpověď na příspěvek uživatele Hicks z 13.03.2007, 10:53:31