Znám otravu ořechy (resp. tou plísní na ořeších, ale stále to je založeno na tom, že pes žral ořechy) a javorem u koní. U dospělých lidí (paradoxně děti poučené o tom, že je všechno jedovaté, mají obavy jíst borůvky, protože se bojí, že je to rulík nebo je na tom tasemnice…) znám otravu syrovými fazolemi.
Když mi bylo 6let (80. léta), společně se sestrou ( v té době 4) a sestřenicí (v té době 5) jsme snědly u dědy na zahradě lusky Štědřence. Bylo nám dost špatně, vypláchli nám žaludky a já byla zhruba týden v nemocnici. Od té doby máme se sestrou společný koníček v určování jedovatých rostlin🙂
No prodávám docela hodně rostlin do zahrad. Mám zkušenost, že zákazníci si nekoupí rostlinu leckdy třeba jen mírně jedovatou, pokud to o ní vědí. Přitom jedovaté rostliny a to mnohdy hodně , na zahradách mají. Vidím to leckdy na fotkách, co mi ukazují. Osobně jsem přesvědčená, že otravy rostlinami jsou mnohem vzácnější, než by naznačovaly popisy jednotlivých druhů. Protože jsme tu komunita, která chová poměrně široké spektrum různých zvířat a vesměs máme rodiny s dětmi, chci si svůj dojem o tom že obavy jsou silně přehnané potvrdit a nebo naopak se nechat přesvědčit k větší obezřetnosti.😉
A osobní zkušenost? To proto, že historek na tohle téma znám spoustu. Nicméně, sice si je ráda vyslechnu, ale jsem k řekněme objektivnosti skeptická, pokud se to není osobní zkušenost člověka, který mi ji vypráví.
Kamarádce pidijozefčice na jaře kutala a ohlodávala klíčící cibulky tulipánů/modřenců/narcisů, měla to tam kámoška hodně nahuštěné. Fenka pak blila první ligu, byla jsem u toho. Otrava se nekonala, jen dieta a zabezpečit záhonky.
Momentálně tak trochu pracuju na úpravě popisů rostlin a jde mi o to, jak moc velký problém může být případná jedovatost rostlin na zahradě pro chovatele zvířat. Výborný nápad. Více nepomůžu, ono je zejména u psů ideál držet veškerou květenu, zeleninu mimo jejich dosah, jinak má člověk prd. Ale třeba aloe předchozímu štěněti fakt doma chutnala, uškubnout kus a cucat si lodyhu. Mohla byste pro zákazníky sepsat i rostliny vhodné pro domácí mazlíčky. 🙂
Rostliny s 3431 dotazy dosáhly téměř 13 % ze všech dotazů. Většinou šlo o náhodná požití dětmi, přitom převažovalo požití plodů (47 %) nad listy a jehličím (19 %), stonky nebo jinými částmi rostlin. V 7 % případů šlo o kontakt s dráždivými rostlinami, které mohou vyvolat otok v ústní dutině a dušení, v necelém 1 % o vypití vody z vázy, kde byly uloženy rostliny. Na počtu konzultací na intoxikace houbami jsou vidět vlivy počasí, v roce 2022 stouply na 3,2 % proti roku 2021 s 1,8 % dotazů a 2020 s 2,7 %. Konzultací na možné otravy způsobené živočichy bylo 203, z toho 50 % se týkalo hadů a 26 % hmyzu
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 23.12.2023, 22:07:52
Tak ono záleží. Já třeba mám tak malou zahradu, že tam nic jedovatého nechci. Nechci ani nic nejedlého, neužitečného. Z ryze okrasných kytek tam mám růži a šeřík. A moc se mi líbí velkokvěté sasanky, ale že chci mít ty děti a zvířectvo, tak je odkládám na vhodnější dobu a budu velice přemýšlet, kam je dám. Jasně, mám rajčata, papriky, fazole, brambory a další jedlé, ale zároveň jedovaté rostliny. Ale z nich je užitek, navíc lze děti poměrně snadno poučit, co jíst a co ne, a zvířata tam pouštět nehodlám. Ve skleníku, kam pouštím přes zimu slepice, pro jistotu žádné jedovaté rostliny nepěstuju, a to vč. těch paprik a rajčat. Ještě pěstuju pár kytek k řezu, protože se mi nechce dávat tisíce za kytici, která se mi stejně nelíbí; to jsou jiřiny, zmíněná růže a šeřík, chrpy a měsíček, třapatka a kopretina. Jestli je něco z toho jedovaté, jsem neověřovala, ale měly by být v pořádku. Všechny (krom té růže a šeříku) mají další funkci (jiřina pohledovou a hnízdí v ní ptáčci, ostatní ozdravnou do zahrady, kopretina se mi na zahradě vyskytla sama). Jako jo, chtěla bych mít růžovou zahradu a sad plný pivoněk, ale jednak tu fakt nemám prostor, jednak pro mě byly vždycky důležitější užitkové rostliny než okrasné.
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 24.12.2023, 07:55:48
Jejda, to nevím…
Ono na stránky TISu má volný vstup každý. Jestli Vás to zajímá, tak si vygooglete Toxikologické informační středisko. No a na jejich stránkách je plno zajímavostí; já se občas dívám na výroční zprávy, odkud jsem Vám kopírovala tu statistiku za rok 2022. Mají tam takové pěkně přehledné grafy. Ale dál už jsem to nezkoumala…
Tak poslušně hlásím, že s jedovatostí vánoční hvězdy to asi nebude tak horké. Podezřelí jsou kocour (6,5kg) a pes (30kg), ani jeden nevykazuje náznaky otravy.
Hvězda byla menší, jen tři “květy”, celkem tak dvacet listů.