trhani peri
Druhá skupina rodičů začne ožírat mladé vyrůstající peří náhodou, zachutná jim, protože v něm naleznou něco,co jim v krmné dávce chybí, tak v tom se zalíbením pokračují. Peří je vpodstatě tvořeno z větší části bílkovinou. Takže také dietetická chyba.
Nepředpokládám, že by rodiče obírali mláďata z nudy a ze stresu, to by mohla být jedna z příčin samopoškozování u dospělých, převážně samostatně držených jedinců v nevhodných podmínkách.
Jistě těch příčin k obírání mláďat může být více, ale pokud se zaměříte na tyto dvě možné varianty a provedete " nějakou " nápravu v krmné dávce a za použití přípravku proti škubání peří, MŮŽE se situace zlepšit, nebo v lepším případě odeznít vůbec.Jednou mi bylo nabídnuto hejnko asi 5ti kusů oškubaných od rodičů a škubajících se / i navzájem / mláďat agapornisů. Během půl roku nastalo markantní zlepšení a po dalším přepeření již nejevili žádné známky poškozování a vady v opeření se zcela odstranily.
Vyřešila jsem to po svém. Upravovala jsem právě tu krmnou dávku. Dávala jsem méně živočisných bílkovin ,ale nepomohlo to. Tak jsem si vypočítala dobu, kdy k tomu dochází a při prvních příznacích mladé seberu a dám je vedle do nové budky. Rodiče pak sedí na vejcích /zahájí další snášku/ a zároveň krmí mladé v nové budce. Druhá snáška pak proběhne správně to už předčasně nezasednou a nepokouší se trhat mladým peří ani je nevystrkují z budky.
Ahoj můžete mi proradit co dělat při škubání peří u agapornise .Můj email J.i.r.i.D@seznam.cz