Všechny generace před námi měly štěstí, diky tomu jsme.
Vakcinace proti čemukoliv neni záruka nesmrtelnosti. Ani zárukou 100% účinnosti
nemám dalších otázek 😀
snad jen hodně štěstí v životě.
Všechny generace před námi měly štěstí, diky tomu jsme.
Vakcinace proti čemukoliv neni záruka nesmrtelnosti. Ani zárukou 100% účinnosti
zrovna vakcinace proti tetanu fakt funguje 😀 ono není vakcína jako vakcína, toxoidové jsou ale hodně dobrá věcička.
zárukou nesmrtelnosti to není, zárukou, že neumřete zrovna na tetanus, ano.
měl to můj pes, nechtěla bych být v její kůži. nepříjemná nemoc i pro tvora násobě odolnějšího než člověk.
Při podchycení včas lze tetanus léčit. Neni to jednoduché, ale jde to. Ale veterináři to jistě vědí…
tetanus lze léčit, zásadním problémem u přežvýkavců je ale bachor, ten to hodně komplikuje. ono totiž když je obrna žvýkacích svalů, přežvýkavec jaksi nemůže přežvykovat a ten baćhor pak zlobí a má tendenci to zvíře topit bachorovou tekutinou.
plus teda u léčby tetanu se bavíme o několikatýdenní hodně intenzivní ošetřovatelské péči. s norou jsem se prakticky nevyspala a nevím, jestli bych podobnou duševní a časovou investici poskytla jinému zvířeti než psovi nebo případně kočce.
Asi tak, 11 let s ovcema bez tetanu. Verim ze dalsich 11 bude taky. Vyhozeny prachy a zkazeny maso 🙂) neee s vetem to resit nema vyznam.
Vakcína proti tetanu kazí maso? Zajímavé.
Tak zase tak zajimave to neni, rozhodne to neni nic prirodniho, prirozeneho. Ze to nikdo nezkoumal? Asi dava prednost “bezpeci” chranit pred tetanem a vyhani certa dablem. Proste, resit tetanus u hospodarskych zvirat je kravina. Vic k tomu nemam.
v tom případě snad máte ty ovce všechny bezkolostrální a v kyslíkovém stanu, aby vám maso nekazily vůbec žádné fujky protilátky.
Ano, vakciny nejsou žádná sr..ka, to je čistá chemie…. stejně jako kolostralni protilátky…
Mastňáček má pravdu, dospělý přežvýkavec, tetanus dostane asi tak jedno zvíře z pěti set, možná ani ne. Kde by k němu přišlo? Mládě může dostat tetanus pupečníkem ze znečištěné podestýlky. Někdy se to stát může, i když se pupečník dezinfikuje. Jenže pokud vím, očkuje se vě věku kolem 3 měsíců a na tetanus mláďata umírají kolem jednoho měsíce. Tak k čemu tedy to očkování je?
nojo:Mastňáček má pravdu, dospělý přežvýkavec, tetanus dostane asi tak jedno zvíře z pěti set, možná ani ne. Kde by k němu přišlo? Mládě může dostat tetanus pupečníkem ze znečištěné podestýlky. Někdy se to stát může, i když se pupečník dezinfikuje. Jenže pokud vím, očkuje se vě věku kolem 3 měsíců a na tetanus mláďata umírají kolem jednoho měsíce. Tak k čemu tedy to očkování je?
normálně jak člověk, dostatečně hluboká rána plus spory, které jsou různě v půdě a hnoji.
no a vtip toxoidových vakcín je v tom, že protilátky očkovaných matek jsou v kolostru. proto se proti enterotoxémii očkují březí, koneckonců.
Přežvýkavec má mnohem menší pravděpodobnost rány než člověk. Měla byste vědět, jak má vypadat prostředí, kde se chovají zvířata, žádné ostré předměty ani ostnatý drát, žádné čouhající hřebíky apod. Zvíře se nesmí zranit a taky se nezraní. Teorii znáte a možná se vám dostalo do rukou i nějaké zvíře s tetanem, ale tisíce dalších zdravých a bez očkování ignorujete, protože se vám nehodí k té teorii. Praxe je totiž jiná.
není to teorie, je to prostě určité riziko, které chovatel buď chce podstoupit nebo ne. jak jsem řekla, když toho máte stovky tak vám to asi žíly netrhá, mazlík doma už vás bude štvát, když kvůli tetanu půjde pod nůž, protože dětem se to blbě vysvětluje.
Původně jsem toto téma pouze pročítala píšete, že by Bodlinka snad měla vědět jak má vypadat prostředí pro zvířata. Pro mě to co píšete je spíš pěkná teorie nez praxe. Mám vystudovanou zemědělku a od školy se pohybuji u hospodářských zvířat. To co jsem za ty desítky let viděla by vystačilo na nějakou knížku i když nevím kdo by ji chtěl číst. Tele se strhlou kůži na celé zadní kytě, krava běhající po stáji s vyzaženym okem, další s šesti centimetrovým hřebíkem zaraženým v paznehtů, prasata za živa okusující svého spolubydlícího, koza rodicí čtyři dny atd. Myslím, že jsem toho viděla dost, abych věděla že i na první pohled dokonale prostředí a welfer zvířat ještě neznamená, že se zvíře nemůže někde zranit.
hlavně ta zvířata se dokáží zranit ani nevíte jak a ráno je ve výběhu koza, co má vemeno roztrhlé od vrchu až ke struku, nikde ani kapka krve a prostě nezjistíte, jak se to té krasavici povedlo.
nojo:Mastňáček má pravdu, dospělý přežvýkavec, tetanus dostane asi tak jedno zvíře z pěti set, možná ani ne. Kde by k němu přišlo? Mládě může dostat tetanus pupečníkem ze znečištěné podestýlky. Někdy se to stát může, i když se pupečník dezinfikuje. Jenže pokud vím, očkuje se vě věku kolem 3 měsíců a na tetanus mláďata umírají kolem jednoho měsíce. Tak k čemu tedy to očkování je?
Při poranění. A zrovna malí přežvýkavci, koně a člověk jsou na tetanus extrémně vnímaví.
Ale nemusíte očkovat, když si myslíte, že je to zbytečné. Já a kůň jsme.
nojo:Přežvýkavec má mnohem menší pravděpodobnost rány než člověk. Měla byste vědět, jak má vypadat prostředí, kde se chovají zvířata, žádné ostré předměty ani ostnatý drát, žádné čouhající hřebíky apod. Zvíře se nesmí zranit a taky se nezraní. Teorii znáte a možná se vám dostalo do rukou i nějaké zvíře s tetanem, ale tisíce dalších zdravých a bez očkování ignorujete, protože se vám nehodí k té teorii. Praxe je totiž jiná.
Měla byste vědět, jak má vypadat prostředí, kde se chovají zvířata, žádné ostré předměty ani ostnatý drát, žádné čouhající hřebíky apod.
Vy nemáte zvířata ve výběhu? Jinak byste věděl/a, jaká neuvěřitelná zranění si dokážou způsobit. 40 let u koní není zase tak málo praxe, ne?
Právě proto, že je mám ve výběhu, že vím, že tam nic není, aje to navíc xkrát zkontrolováno veterinární správou, která všechny prostory proleze málem s lupou, aby žádný důvod ke zranění nebyl. Ale je to správně. Ve výběhu se prostě zranit nesmí a taky se to nestalo. Podle mě je lepší prověřit prostory, kde se zvířata pohybují, než je zbytečně očkovat. Navíc opravdu je i určitá přirozená odolnost vůči tetanu jako proti všemu jinému. Ale je to věc názoru, já nikomu nenutím, že nesmí své zvíře očkovat, ale že praxe nenasvědčuje tomu, že by dospělá zvířata na tetanus umírala často.
Popis bambule, jak také vpadá některé hospodářství, opravdu ukazuje na to, že by asi bylo lepší očkovat. Za takových okolností asi ano, tedy když je někde nepořádek a na zvířatech nezáleží. Jen v takovém hospodářství asi očkovat nebudou z důvodů organizačních i finančních, takže zase je to zbytečná námitka. Když má někdo větší množství zvířat, neznamená to, že mu jsou lhostejná a nestará se o ně co nejlíp. Naopak má třeba zkušenosti, které některé věci zde napsané nepotvrzují. Samozřejmě veterinář má zkušenosti jiné, omezené svou odborností. A taky má jiný zájem než ten chovatel, ať velký nebo malý.
Napsala jsem jen svůj názor a zkušenosti, jen k úvaze, aby tu neznělo jen to, jak je očkování nezbytné.
bambule:Původně jsem toto téma pouze pročítala píšete, že by Bodlinka snad měla vědět jak má vypadat prostředí pro zvířata. Pro mě to co píšete je spíš pěkná teorie nez praxe. Mám vystudovanou zemědělku a od školy se pohybuji u hospodářských zvířat. To co jsem za ty desítky let viděla by vystačilo na nějakou knížku i když nevím kdo by ji chtěl číst. Tele se strhlou kůži na celé zadní kytě, krava běhající po stáji s vyzaženym okem, další s šesti centimetrovým hřebíkem zaraženým v paznehtů, prasata za živa okusující svého spolubydlícího, koza rodicí čtyři dny atd. Myslím, že jsem toho viděla dost, abych věděla že i na první pohled dokonale prostředí a welfer zvířat ještě neznamená, že se zvíře nemůže někde zranit.
Taky mám zemědělku a celý život kolem zvířata. Nic o čem píšete nezastaví žádné očkování, tím méně na tetanus. Na lajdáctví a ignoraci člověka žádné očkování není