V inzerátech je často uváděno kolik želva měří centimetrů. Jak se to měří, od hlavy k ocasu nebo na šířku? A předpokládám že se neměří oblouk krunýře ale čistá vzálenost? Ono to pak hodně mění u nabízené želvy 10 cm na délku a na šířku je hodně rozdíl.
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 26.11.2023, 11:01:33
Ani délka, ani hmotnost. Konkrétně třeba u želv zelenavých (Testudo hermanni boettgeri) se může lišit velikost a váha dospělých jedinců velice výrazně. Váhu v číslech uvádět nebudu, protože hmotnost i stejně velkých jedinců se může lišit v závislosti na momentální kondici. Co se týká velikosti tak ta se může u plně dospělých, zcela zdravých jedinců obou pohlaví, lišit až o 5-6 cm. Přičemž je třeba vzít v úvahu že se bavíme o klasickém měření délky (viz. výše), délku však zcela přirozeně provází i celková mohutnost zvířete, takže umělecký dojem může být překvapující. Tato variabilita v rámci jednoho druhu je závislá především na genetické dispozici konkrétního jedince tj. z jaké lokality pochází jeho předkové a jaké vlastnosti pro přežití se v té které lokalitě ukázaly jako výhodné, nebo limitující pro přežití. Hodně obecně se dá napsat že jedinci původně pocházející z jižních oblastí výskytu dosahují menší velikosti než jedinci ze severních lokalit. Mám někde fotku která porovnává rozdíl tak až ji najdu ukážu. To samé víceméně platí i pro T.marginata i T.graeca i když tam má, z pochopitelných důvodů, vliv spíš nadmořská výška původních lokalit než sever jih.
Všímejte si proto raději jak výrazně jsou vyvinuty druhotné pohlavní znaky a změn v chování. Pozor, prodlužující se ocásek znamená že jde o samečka ale ten však může mít k pohlavní dospělosti ještě dost daleko.
f.č.1/první zleva T. hermanni hermanni. Jiný poddruh, ta se do srovnání jen připletla. Druhá T. hermanni boettgeri po předcích z lokalit Peloponésu, menší typ. Třetí T. hermanni boetgeri Makedonie. Ve všech třech případech jde o plně vyspělé, snášející, srovnatelně staré samice
f.č.2/ To samé, jen jde o dospělé samce. Poslední zprava je sice plně dospělý, pářící mladý samec ale těsně po dosažení plné dospělosti, takže druhotné pohlavní znaky nejsou ještě zcela rozvinuty.
f.č.3/ Testudo marginata. Plně dospělé, snášející, mladé samice.
Kdyby vám nebylo jasné co to znamená termín “druhotné pohlavní znaky” . Mohu též ukázat, pokud tedy sdělíte o jaký konkrétní druh máte zájem. Uvádět znaky u všech obvyklých druhů by bylo časově náročné, navíc se sem zatím vejde jen pět fotek do jedné odpovědi.